18 Temmuz 2014, Cuma 12:33:09

İŞTE 3. HAVALİMANI İNŞAATINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olması beklenen üçüncü havalimanını gökyüzünden görüntülendi.
  • Bu bölge agaçlık bölge değil mi ? Şaka mı yapıyorsun sen ?
  • Şu çevre katliamını savunan yandaş ve gerici zihniyetli insanları iran veya afganistan gibi özlemini çektikleri ülkelerde yaşamaya davet ediyorum.
  • ISTANBULUN NE ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ NEDE HAVALIMANINA IHTIYACI YOKTU.İSTANBUL 1999 DAN BUYANA YAPILMAYAN YERALTI METROSUNA VE ÇORLU,SABIHA VE ATATÜRK HAVALIMANI DÜZENLEMESINE İHTİYAÇ VARDI.ŞİMDİ KESILEN ORMANLAR,PARSELLENEN ARAZILER ISTANBULU TAMAMEN YOK ETMIŞTIR...
  • Son kalan doğal yaşam alanıda doğal talan alanı olmuş ne güzel gurur duydum valla ya Arif olmaya bile gerek şu resimlere bakıp buradan bir cacık olmayacağını görmek için kuş uçmaz kervan geçmez bir doğal yaşam alanı olarakta kalması gerekirdi ama 2018'de alan olacakmışta iİtalya'dan 2,5 saatte gelen yolcu 4 saatte Taksim'e ulaşıcakmışta mışta mışta resmen soygunun hırsızlığın talanın resmi şu ama gerçeği kabullenmek kolay değil tabi zira ülkeyi yönetenlerin çalmıyacağı halkı düşüneceğini düşünmek istiyor herhalde bu arkadaşlar yok Almanya korkuyormuşta yok gezi zekalı falan tek gerçek inşaat sektöründeki ahpap ve akrabaların ihya olması çok yazık pek yazık..

KDV dahil 26 milyar 142 milyon avroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan ve yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli çalışması planlanan üçüncü havalimanı projesinde ön hazırlıklar kameralara yansıdı.

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek havalimanının dolgu ve sondaj çalışmaları sürerken, bölgede kurulan onlarca şantiye ve yüzlerce hafriyat kamyonunun yoğun çalışmaları dikkati çekti.

Havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor

Projenin ilk etabının 70-90 milyon yolcu kapasiteli olması beklenirken, tüm etaplar tamamlandığında proje 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Proje özel sektör kaynaklarıyla, yap-işlet-devret modeliyle inşa ediliyor

Havalimanı 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutlarıyla havalimanı dünyanın en büyüğü olacak.

Havalimanı, 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. Proje, kamu kaynaklarıyla değil özel sektörün kaynaklarıyla, yap-işlet-devret modeliyle inşa ediliyor.

Üçüncü havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı yüzde 18'lik KDV tutarı ile (yaklaşık 26 milyar 140 milyon avro) Limak İnş. San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu vermişti.

İŞTE 3. HAVALİMANI İNŞAATINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Elli mehmet e ~ 4 yıl önce
Bu bölge agaçlık bölge değil mi ? Şaka mı yapıyorsun sen ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Şu çevre katliamını savunan yandaş ve gerici zihniyetli insanları iran veya afganistan gibi özlemini çektikleri ülkelerde yaşamaya davet ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YANGEL ~ 4 yıl önce
COK KOMİKSİN
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
ISTANBULUN NE ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ NEDE HAVALIMANINA IHTIYACI YOKTU.İSTANBUL 1999 DAN BUYANA YAPILMAYAN YERALTI METROSUNA VE ÇORLU,SABIHA VE ATATÜRK HAVALIMANI DÜZENLEMESINE İHTİYAÇ VARDI.ŞİMDİ KESILEN ORMANLAR,PARSELLENEN ARAZILER ISTANBULU TAMAMEN YOK ETMIŞTIR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1965 ~ 4 yıl önce
bizde 1974 de istanbul birici bogaz köprüsüne karşı cıkmıştık.
kamyon deviren ~ 4 yıl önce
orayı erkan yapıyor lütfen saygılı olalım
Cumhuriyet ~ 4 yıl önce
Son kalan doğal yaşam alanıda doğal talan alanı olmuş ne güzel gurur duydum valla ya Arif olmaya bile gerek şu resimlere bakıp buradan bir cacık olmayacağını görmek için kuş uçmaz kervan geçmez bir doğal yaşam alanı olarakta kalması gerekirdi ama 2018'de alan olacakmışta iİtalya'dan 2,5 saatte gelen yolcu 4 saatte Taksim'e ulaşıcakmışta mışta mışta resmen soygunun hırsızlığın talanın resmi şu ama gerçeği kabullenmek kolay değil tabi zira ülkeyi yönetenlerin çalmıyacağı halkı düşüneceğini düşünmek istiyor herhalde bu arkadaşlar yok Almanya korkuyormuşta yok gezi zekalı falan tek gerçek inşaat sektöründeki ahpap ve akrabaların ihya olması çok yazık pek yazık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000