05 Kasım 2010, Cuma 16:35:07

İSTANBUL'DAN NEW YORK'A 1 SAATTE UÇACAK

NASA, dünyanın en hızlı yolcu uçağını yapmaya hazırlanıyor. Sesten 5 kat hızlı gitmesi hedeflenen X-43A isimli uçakla, yaklaşık 8 bin 100 km olan İstanbul-New York arası da 1 saatten biraz fazla bir süreye kadar inecek.
  • Kuşlar gibi uçsam diyorum hayallerimde,dün uçmaktı hayalim şimdi ise ışınlanmak olsa gerek.Fazla ışını olan varsa versin,bulmazsam nasa danmı alsam acep..
  • 15 mılyon dolar normal bır busınessjet fıyatı.koskoca nasa o kadar mı verecek bı projeye:) haberde yanlıslık olmasın?
  • İyide bu uçak zaten 2004'te 9.8 mach hız ile dünya hız rekorunu kırmıştı. SCRAMJET'ler bu uçakla başladı. Ve 5 kat hızda değil daha hızlı olacak. Ayrıca evet bu uçak fazla yakıt yakmaması için atmosferden çıkacak ve çıktıktan sonra kaybolmaması için sürekli girip çıkması bekleniliyor. Ancak tabi bu işin hold boyutu var. Ah şu Concorde uçsa olmaz mı :( Düştüyse düştü banane Air France suçlu! Zamanında BA orayı sağlamlaştırdı ama AF yapmadı ve 2000'de gördük lastik patlamasını... Hem bu uçağın bilet fiyatları kaç olacak? 12 saniyede subsonik hızdan 9.8m hıza çıkabiliyorsa yakıt işi nasıl olacak? Hem o kadar uçak Yalova'da tur atıyorsa ATCO gelip buna Hold at YAA dese ne olacak? Ayrıca prototiplerin hiçbirisi iniş yapmadı yada insan almadı
  • Sen beni güldürdün akşam akşam Allah da seni güldürsün. :)))))

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyanın birbirine en uzak noktaları arasındaki mesafeyi sadece birkaç saatte alacak hipersonik jetin sesten beş kat daha hızlı olmasını amaçlıyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, X-43A, New York ile Avustralya’nın Sydney kenti arasındaki 21 saatlik uçuş mesafesini sadece iki buçuk saate indirecek. New York-İstanbul arası ise 1 saatten biraz fazla bir süre alacak.

NASA, önümüzdeki üç sene boyunca X-43A projesine toplam 15 milyon dolar aktaracak. Ancak atmosferin içinde çeşitli irtifalarda yükselip alçalarak yol alacak jetin tekrar kullanılabilir özellikte olması için kullandığı materyalden tasarımına kadar mühendisliğinde birçok sorunun aşılması gerekiyor.

Haziran ayında hipersonik bir jet ile yapılan test uçuşunda, üç dakika boyunca 7 bin 200 kilometre hızın üzerine çıkıldı. 

Ekim ayında ise uzay turizminin öncü girişimcilerinden Richard Branson’ın Virgin Galactic SpaceShipTwo hava aracı 13 bin 700 metre yüksekliğe erişmeyi başardı. (Hürriyet)

İSTANBUL'DAN NEW YORK'A 1 SAATTE UÇACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 8 yıl önce
Kuşlar gibi uçsam diyorum hayallerimde,dün uçmaktı hayalim şimdi ise ışınlanmak olsa gerek.Fazla ışını olan varsa versin,bulmazsam nasa danmı alsam acep..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
15 mılyon dolar normal bır busınessjet fıyatı.koskoca nasa o kadar mı verecek bı projeye:) haberde yanlıslık olmasın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
İyide bu uçak zaten 2004'te 9.8 mach hız ile dünya hız rekorunu kırmıştı. SCRAMJET'ler bu uçakla başladı. Ve 5 kat hızda değil daha hızlı olacak. Ayrıca evet bu uçak fazla yakıt yakmaması için atmosferden çıkacak ve çıktıktan sonra kaybolmaması için sürekli girip çıkması bekleniliyor. Ancak tabi bu işin hold boyutu var. Ah şu Concorde uçsa olmaz mı :( Düştüyse düştü banane Air France suçlu! Zamanında BA orayı sağlamlaştırdı ama AF yapmadı ve 2000'de gördük lastik patlamasını... Hem bu uçağın bilet fiyatları kaç olacak? 12 saniyede subsonik hızdan 9.8m hıza çıkabiliyorsa yakıt işi nasıl olacak? Hem o kadar uçak Yalova'da tur atıyorsa ATCO gelip buna Hold at YAA dese ne olacak? Ayrıca prototiplerin hiçbirisi iniş yapmadı yada insan almadı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sen beni güldürdün akşam akşam Allah da seni güldürsün. :)))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000