06 Ağustos 2018, Pazartesi 13:10:44

İstanbul Yeni Havalimanı'na tarihi göç!

Açılışına 3 aydan daha kısa bir süre kalan İstanbul Yeni Havalimanı tarihi göçe hazırlanıyor. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak yeni havalimanına hangi şirkten kaç kişi gidecek, AirportHaber araştırdı.
  • Ülkenin durumu ortada. İGA işleticisi dolar ve Euro bu vaziyetteyken borcunu ödeyemez. Ve zararın neresinden dönsen kardır diyerek bu işi askıya alır. Ve İGA hayal olarak kalır. 24 haziranın en bariz sonuçlarıdır. Umarım oy verenlerin vicdanları biraz olsun sızlıyordur. Ülke Cumhuriyet tarihinde böyle dibe vuruş görmedi.
  • DHMI neden taşınıyor ? Follow me ile daha iyi sürat yapabilmek için mi ?
  • Anca muhalefet olursunuz özellikle thy de çalışanlar. 30 ekimde açılınca havaalanı görücem hepinizi.. Reis dediyse olur siz rahat olun
  • Sonun baslangicina az kaldi

Açılışına 3 aydan daha kısa bir süre kalan İstanbul Yeni Havalimanı tarihi göçe hazırlanıyor. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak yeni havalimanına hangi şirkten kaç kişi gidecek, AirportHaber araştırdı.

Gerçekleşecek tarihi göç, belki de Hazreti Musa’nın göçünden sonra en büyüklerden biri olacak. Öyle ki; tarihi ve dini kaynaklara göre Hz. Musa’nın 93 kişiyle başlayan ve ardından sayıları binlerce kişiye ulaşan büyük göçüne benzer bir tablonun yaşanması bekleniyor.

Hz. Musa o günün şartlarında Firavun Ramses’in zulmünden kurtulmak için binlerce insanla Mısır’dan yola çıkmıştı. Bu büyük göç sırasında Kızıldeniz’i ikiye yarması ve geçiş sonrası da Kızıldeniz’in tekrardan birleşmesi Hz. Musa’nın mucizelerinden biri olarak da bilinir. Dönemin şartlarına göre gerçekleşen büyük göçün bir benzeri de İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak taşınma sırasında yaşanacak. Belki göç edecek insanların sayıları farklı olacak ama tarihteki yerini de alacak.

BASIN EKSPRES YOLU TRAFİĞE KAPATILACAK!

29 Ekim’de açılışı yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı dünya havacılık tarihinin en büyük göçlerinden birini yaşamaya hazırlanıyor. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınma sürecinde iki meydan arasında bulunan ana bağlantı yolu olan “İkitelli-Basın Ekspres Yolu” da kontrollü olarak trafiğe kapatılarak taşınmanın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Türk havacılığında bir dönüm noktası olacak tarihi taşınmada binlerce çalışanın adresi artık değişiyor.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN YENİ HAVALİMANI’NA

1953 yılından günümüze kadar aralıksız olarak sivil ulaşıma hizmet veren, eski adıyla Yeşilköy yeni adıyla Atatürk Havalimanı artık tarih olmaya hazırlanıyor. Yapımının ardından her geçen gün büyüyerek kapasitesi artırılan ve artık talebe cevap veremeyecek noktaya gelen Atatürk Havalimanı, yerini İstanbul yeni havalimanına bırakıyor.

29 Ekim’den itibaren ilk fazı açılacak yeni havalimanıyla birlikte Atatürk Havalimanı’ndaki seferlere de nokta koyulacak.

TOPLAM KAÇ PERSONEL YENİ HAVALİMANI’NA TAŞINACAK?

Türk Havacılığının en büyük taşınmasını yaşayacak olan yeni havalimanına geçiş sürecinde toplam 46 Bin 691 personel de Atatürk Havalimanı’ndan 3. Havalimanına geçecek.

Peki, hangi şirketten kaç personel İstanbul yeni havalimanına taşınacak:

Türk Hava Yolları: 21 bin

Turkish Ground Services (TGS): 7 bin 700

Atlasglobal: 1800

Onur Air: 1700

Havaş: 1100

Çelebi: 1300

MNG:200

Gözen Air: 1000

ATS: 400

DHMİ:1100

THY Teknik: 11 bin 258 (taşeronlarla birlikte)

Atatürk Havalimanı toplam: 46 BİN 691

AirportHaber’in resmi kaynaklardan edindiği bilgiye göre; güncel rakamlarda toplamda 46 bin 691 personelin geçiş yapacağı İstanbul Yeni Havalimanı’nda bu sayı da giderek artacak. 3. Havalimanına geçiş yapacak tüm şirketlerin kapasite artırmasıyla birlikte bu rakamını daha da artması bekleniyor.

Öte yandan Atatürk Havalimanı’ndan geçiş yapacak personelin yanı sıra yeni havalimanında binlerce çalışan da ilk kez iş başı yapacak.

YENİ HAVALİMANI’NA GEÇİŞ SÜRECİ

Tamamen faaliyete girmesiyle birlikte dünyanın en büyükleri arasındaki yerini alacak yeni havalimanına taşınma süreci de tarihi anlara sahne olacak.

‘Big Bang’ diye adlandırılan sistemle başlayacak taşınma sürecinin 45 saatte tamamlanması hedefleniyor.

Taşınma süreci 30 Ekim saat 03:00’te başlayacak ve 31 Ekim 23:59’da sona erecek. Bu esnada uçuşlar ilk etapta önce azaltılacak, daha sonra da 12 saatlik dilimde uçuşlar tamamen duracak. Taşınmanın sona ermesiyle birlikte ilk uçuşu Türk Hava Yolları yapacak. İlk uçuşun adresi ise Ankara olacak.

TOPLAMDA 1800 TIR

Dünya havacılık tarihinin en büyük taşınmasına sahne olacak yeni havalimanına geçiş sürecinde toplamda 1800 tır kullanılması planlanıyor. Bu tırlardan 800’ü sadece THY’yi taşırken, 1000 tır da diğer şirketlerin taşınmasını gerçekleştirecek.

29 Ekim’deki açılış ile birlikte ilk etapta 2 pist kullanılacak. Havalimanının tamamı bittiğinde ise 6 pist hizmet verecek.

©AirportHaber.com ÖZEL

İstanbul Yeni Havalimanı'na tarihi göç!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

Heyecanlı ~ 7 gün önce
Ülkenin durumu ortada. İGA işleticisi dolar ve Euro bu vaziyetteyken borcunu ödeyemez. Ve zararın neresinden dönsen kardır diyerek bu işi askıya alır. Ve İGA hayal olarak kalır. 24 haziranın en bariz sonuçlarıdır. Umarım oy verenlerin vicdanları biraz olsun sızlıyordur. Ülke Cumhuriyet tarihinde böyle dibe vuruş görmedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMI ~ 12 gün önce
DHMI neden taşınıyor ? Follow me ile daha iyi sürat yapabilmek için mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kudurun ~ 13 gün önce
Anca muhalefet olursunuz özellikle thy de çalışanlar. 30 ekimde açılınca havaalanı görücem hepinizi.. Reis dediyse olur siz rahat olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
By ~ 13 gün önce
Sonun baslangicina az kaldi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000