14 Ekim 2015, Çarşamba 10:30:43

Isparta davasında flaş gelişme!

Isparta’da düşen WorldFocus uçağının Yargıtay süreci devam ederken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Okan Beğar’ın hazırladığı tebliğnamede Yavuz Çizmeci, Ali Arıduru ve Oktay Erdağı suçsuz bulundu.
  • bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar sadece kirlilik yaparlar.lutfen ilgili kişiler sektorde olanlar yorum yaparsa aydınlatıcı olurlar. hani derler ya hicbir ...... anlamıyorsun uzay teknolojileri hakkında konuşmak istiyorsun.
  • Bu davanın son bilir kişileri "Gerçeğe aykırı bilirkişilik yapmak, irtikap suçundan" yargılanıp cezalarını görünceğe kadar bu davada adalet yerine bulmamış olacak. Neymiş efendim? AHL, VIP kamera kayıt sistemi en fazla 6 ay saklanıyormuş. Türkiye de kamera sistemi olmadan önce ülkede adalet yokmuydu? Hasan İşgüzarı çağırıp "sen AHL VIP oto parkında Yavuz Çizmecinin arabasının içerisinde, onunla neyi konuştun? sen ona medeni hukuk dersi mi veriyordun" diye sordun mu? Herkes şundan emin olsun ki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yok hükmünde sayıldığı anlaşılan ve yerel mahkemeyi ve kazada hayatını kayıp edenlerin yakınlarını yanlış yönlendiren ve yarattığı bilgi kirliliği nedeniyle bu kazayı batan geminin malına dönüştüren bu adamlar mahkeme önüne çıkacak ve diz çöküp hesap verecektirrrrrrrrrrrr. Nokta
  • Bu kazanın pilot hatasına dayalı bir kaza olduğunu herkes biliyor. Birkısim ölen yolcu yakınlarının bazı avukatların veya bu kaza üzerinden nemalanan birkısım çevrelerin oyununa gelerek bu kazanın batan geminin malına dönüştürülmesi bu kazada hayatını kayıp edenlerin anısına da saygısızlık olmuştur. Herkes görecek dönüp dolaşıp adalet yerini bulacak ve herkes berat edecek. Çünkü bu kazanın tek bir nedeni var pilotaj. Ahlaksızlık, hırsızlık ve rüşvetin arkasına sığınarak adalet aranmaz. Özellikle de birşekilde bu kazay gerk bilir kişi gerekse danışman ayaklarına bulaşan gerek yaşayan gerekse ölen pilot bozuntularına yazıklar olsun. Gerek mahkemeyi gerekse yolcu yakınlarını onlar yanlış yönlendirdi hiçbirisinin yanına kar kalmayacağını hep birlikte göreceğiz.
  • Aynı uçakla bir gün önce uçup yalan beyan da bulunan pilotlar, şu an hakkında ceza kararı alınmış genel müdür (ülkeden kaçmış durumda). Uçağın teknik bakımından sorumlu kişiler, ve tüm usülsüzlüklere göz yuman yöneticiler. Devlet'in denetleme kurumları. Hangisi cezasını çekiyor acaba ? Bu ülkede ceza çeken tek kişiler yakınlarını kaybedenler. Ah bir de tabi ki para hırsı yüzünden ölen insanlarımız.

Isparta’da düşen WorldFocus uçağının Yargıtay süreci devam ederken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Okan Beğar’ın hazırladığı tebliğnamede Yavuz Çizmeci, Ali Arıduru ve Oktay Erdağı suçsuz bulundu. Yerel mahkemenin beraat verdiği Eğitim Müdürü Faruk Çağımnı için ise sürpriz talep geldi.

30 Kasım 2007 günü İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus’a ait uçak Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada, Keçiborlu Türbetepe Mevkii’nde düştü. Kazada 7’si mürettebat 57 kişi yaşamını yitirdi. Kazayla ilgili olarak Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen  davanın 29’uncu duruşmasında World Focus Havayolları ortağı Yavuz Çizmeci, aynı havayolu şirketinin Genel Müdürü Aydın Kızıltan ve çalışanı İsmail Taşdelen ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçundan önce 14’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların cezası 11’er yıl 8’er aya indirildi.

World Focus Havayolları teknisyeni Fikri Zafer Dinçer, aynı suçtan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dinçer’in cezası 5 yıl 10 aya düşürüldü. Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçundan beraat ederken, ’görevi kötüye kullanma’ suçundan 2’şer yıl hapis cezası aldı. İki sanığın cezası 1’er yıl 8’er aya indirildi.

Davaya sonradan eklenen iki sanıktan Recep Değirmencioğlu ile Vedat Örs ’yalancı tanıklık’ suçundan 3’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki sanığın cezası 2’şer yıl 6’şar aya düşürüldü.

Diğer sanıklar Yavuz Yaşar, Faruk Çağımnı, Şahin Tufan, Necati Küçük, Sinan Sevinç, Fevzi Yavuz, Reşat Atalay, Murat Ali Ersoy, Tuncay Doğaner, Mehmet Şerif Erbilgin, Zeynel Gündoğ ve Hilmi Tülemen ise beraat etti.

Yargıtay Cumhuriyet BaşsavcılığıYargıtay 12. Ceza Dairesi’ne gönderilen dosyaya ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Okan Beğar, tebliğnamesini hazırlayarak duruşma talepli olarak Yargıtay 12. Bölüm Başkanlığı’na sundu. Savcı Beğar’ın yerel mahkemenin aksine Yavuz Çizmeci, Ali Arıduru ve Oktay Erdağı ile yalancı tanıklıktan 3 yıl ceza alan pilotlarla ilgili beraat talepleri dikkat çekerken yerel mahkemenin suçsuz bulduğu Faruk Çağımnı için de karşıt görüş bildirdi.

Tebliğnamede,“ Olay tarihi itibarı ile Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı A.Ş.nin yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan sanık Yavuz Çizmeci'nin atılı Taksirle Ölüme Neden olmak suçundan kusurlu kabul edilerek cezalandırılmasına karar verilmiş ise de; anılan şirkette görev yapmak üzere teknik müdür, bakım müdürü ve eğitim başkanı olarak sanıklar İsmail Taşdelen, Fikri Zafer Dinçer ve Faruk Çağımnı'nın görevlendirildiği, uçuşun güvenli cihaz ve pilotlarla yapılmasının denetim, eğitim ve gözetiminin yapılması ile bu sanıkların ilgilendiğinin anlaşılması; ayrıca anılan şirketi fiili olarak yönettiği kabul olunan sanık Yavuz Çizmeci'nin arızalı cihazların varlığını bilmesine rağmen anılan uçuşa izin verdiği, personel üzerinde baskı kurarak arızaların gündeme getirilmesine karşı çıktığı, bu suretle de kazanın meydana gelmesine neden olduğu konusunda soyut iddia dışında itibar edilir nitelikte herhangi bir delil bulunmaması karşısında, sanık Yavuz Çizmeci'nin görev ve sorumlulukları ile ölüm olayı arasında uygun illiyet bağı bulunmadığı ve kusur izafesinin mümkün olmadığı gözetilerek beraatına karar verilmesi gerekirken, hatalı ve varsayıma dayalı değerlendirme sonucu atılı suçtan adı geçen sanığın cezalandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

Kazanın olduğu tarihte Eğitim Müdürü olan Faruk Çağımnı ile ilgili bölüm ise oldukça dikkat çekiciydi. Savcı Beğar, dosya kapsamında mevcut delillere göre, sanık Faruk Çağımnı'nın Eğitim Başkanı olarak atanmasına dair karar henüz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmamış ise de; sanık Faruk Çağımnı'nın eğitim müdürü olarak fiilen görev yaptığının hem önceki bilirkişi raporlarında hem de eğitim alan pilotların tanıklığı ile belli olduğunun altı çizilerek beraat kararına itiraz edildi.

Yalancı tanıklık yaptığı gerekçesiyle ceza verilen Vedat Örs'ün ve Recep Değirmencioğlu’nun ise cezalandırılmasına gerek olmadığını vurgulayan Beğar, SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru ve yardımcısı Oktay Erdağı ile ilgili de kazadan önce uçaktaki eksikliklerle ilgili olarak gerekli denetimlerin yapıldığı 01-02/11/2007 tarihlerindeyapılan denetim sonucunda 60 adet eksiklik tespit edildiği ve bu eksiklerin tamamlanması için sanık Ali Arıduru tarafından 21/11/2007 tarihinde şirkete gönderilen yazı ile süre verildiği, bilahare saptanan eksikliklerle ilgili verilen cevapların yetersiz olması nedeni ile aynı şirkette 18-19/12/2007 tarihlerinde yapılan denetim sonucu bu kez 60 bulgudan 42'sinin kapatıldığı, kapatılamayan 18 bulgudan 6 tanesi için gerekli tedbirlerin alındığı ve 10 adet yeni eksikliğin tespit edildiği, bu eksikliklerin giderilmesi için denetim elemanlarının tavsiyesi üzerine sanık Oktay Erdağı tarafından 25/12/2007 tarihinde şirkete gönderilen yazı ile 30 gün süre verildiği, her iki denetleme sonucunda denetleme kurulu tarafından Genel Müdürlük makamına ruhsat ya da yetki iptali/askıya alınması konusunda herhangi bir bildirimin de yapılmadığı ve üzerlerine atılı Görevi Kötüye Kullanmak suçundan ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Öte yandan yargılama sürecinde pişman olmadıkları yönünde ne gibi bir tutum ve davranışları olduğu açıklanmadan "yargılama sürecinde pişman olduklarına dair halleri bulunmadığından" şeklindeki yasal ve yeterli olmayan gerekçe ile haklarında hükmolunan cezalarının ertelenmemesine karar verilmesinin de altı çizildi.

Yargıtay’daki duruşma 22 Ocak 2016 tarihinde yapılacak.

RÜŞVET İDDİASI

Yargılama sürecinde bir çok defa bilirkişi raporu hazırlanan uçak kazası davası, rüşvet iddialarıyla da gündeme gelmişti. World Focus’un sahibi Yavuz Çizmeci, bilirkişi heyetinde bulunan Hasan İşgüzar’ın kendisinden bir milyon TL rüşvet istediğini belirterek suç duyurusunda bulunurken buluşma yeri olan Atatürk Havalimanı VIP salonu otoparkındaki güvenlik kameraları görüntülerinin silinmesi nedeniyle iddia edilen rüşvet görüşmesi görüntülerine ulaşılamamıştı.

©AirportHaber

Isparta davasında flaş gelişme!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

TECHNİC ~ 3 yıl önce
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar sadece kirlilik yaparlar.lutfen ilgili kişiler sektorde olanlar yorum yaparsa aydınlatıcı olurlar. hani derler ya hicbir ...... anlamıyorsun uzay teknolojileri hakkında konuşmak istiyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yargılanacaksınız ~ 3 yıl önce
Bu davanın son bilir kişileri "Gerçeğe aykırı bilirkişilik yapmak, irtikap suçundan" yargılanıp cezalarını görünceğe kadar bu davada adalet yerine bulmamış olacak. Neymiş efendim? AHL, VIP kamera kayıt sistemi en fazla 6 ay saklanıyormuş. Türkiye de kamera sistemi olmadan önce ülkede adalet yokmuydu? Hasan İşgüzarı çağırıp "sen AHL VIP oto parkında Yavuz Çizmecinin arabasının içerisinde, onunla neyi konuştun? sen ona medeni hukuk dersi mi veriyordun" diye sordun mu? Herkes şundan emin olsun ki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yok hükmünde sayıldığı anlaşılan ve yerel mahkemeyi ve kazada hayatını kayıp edenlerin yakınlarını yanlış yönlendiren ve yarattığı bilgi kirliliği nedeniyle bu kazayı batan geminin malına dönüştüren bu adamlar mahkeme önüne çıkacak ve diz çöküp hesap verecektirrrrrrrrrrrr. Nokta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilotaj ~ 3 yıl önce
Bu kazanın pilot hatasına dayalı bir kaza olduğunu herkes biliyor. Birkısim ölen yolcu yakınlarının bazı avukatların veya bu kaza üzerinden nemalanan birkısım çevrelerin oyununa gelerek bu kazanın batan geminin malına dönüştürülmesi bu kazada hayatını kayıp edenlerin anısına da saygısızlık olmuştur. Herkes görecek dönüp dolaşıp adalet yerini bulacak ve herkes berat edecek. Çünkü bu kazanın tek bir nedeni var pilotaj. Ahlaksızlık, hırsızlık ve rüşvetin arkasına sığınarak adalet aranmaz. Özellikle de birşekilde bu kazay gerk bilir kişi gerekse danışman ayaklarına bulaşan gerek yaşayan gerekse ölen pilot bozuntularına yazıklar olsun. Gerek mahkemeyi gerekse yolcu yakınlarını onlar yanlış yönlendirdi hiçbirisinin yanına kar kalmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 3 yıl önce
Uçakta çalışması gereken aletler çalışsaydı belki bu kaza olmayacaktı. Pilotaj birincil sorumlusudur ancak bence asıl sorumlu o pilotları yetersiz eğitimleriyle uçuran ve bozuk aletleri ısrarla gözmezden gelen yöneticiler. Herkes ortada ama bir tek şirketin genel müdürü yurtdışına kaçmış. Demek ki suçlu olduğunu kendisi bile kabul etmiş.
Pilot hatası ~ 3 yıl önce
Pilot hatası evet ama burda 8 ölümcül hata ile kalkan bir kuş var.Asıl soru 8 hatayla bu kuş Isparta'ya nasıl vardı.SHGM bu uçağa nasıl izin verdi ? şu an 1 yıl 8 ay cezalı pilotlar neden sıradaki uçucu pilota bilgi vermedi.Hatalar zinciri düşürdü pilot değil
Neymiş ki? ~ 3 yıl önce
Neymiş o 8 ölümcül hata? o senin palavran olmasın? senin gibilerin yarattığı bilgi kirliliğ ve sıktığı palavralar nedeniyle bu kaza batan geminin malına dönüştü. Ulan pilotlar uçağı götürmüş pist yerine dağa indirmişler. hata bunun neresinde? Bu kazadan sonra THY'nin pilot hatasına dayalı 3 kazası hakkında neden kimse konuşmuyor? Neden hayır pilotlar hatalı değil hatalı olan THY yönetimi ve SHGM dir diyemiyor. Amsderdam kazasında EGPWS çalışmıyormuydu? uçakta 3 pilot olmasına rağmen neden kazayı önleyemediler? 2005 yılndan önce uçaklarda EGPWS takılı değildi. Hergün kaza mı oluyordu? Boş boş konuşup duruyorsunuz. Bu kazada hayatını kayıp edenlere saygısızlık değil mi bu yaptığınız?
Adalet ??? ~ 3 yıl önce
Aynı uçakla bir gün önce uçup yalan beyan da bulunan pilotlar, şu an hakkında ceza kararı alınmış genel müdür (ülkeden kaçmış durumda). Uçağın teknik bakımından sorumlu kişiler, ve tüm usülsüzlüklere göz yuman yöneticiler. Devlet'in denetleme kurumları. Hangisi cezasını çekiyor acaba ? Bu ülkede ceza çeken tek kişiler yakınlarını kaybedenler. Ah bir de tabi ki para hırsı yüzünden ölen insanlarımız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000