03 Şubat 2013, Pazar 08:44:52

İRAN'IN YENİ UÇAĞI ALAY KONUSU OLDU!

İran uzaya gönderdiği benli maymundan sonra şimdi de 'dünyanın en gelişmiş savaş uçağıyla' alay konusu oldu.
  • Başbakanımızın fotoğraf çektirdiği uçağı hatırlıyormusunuz, 1950 model görünümlü teyyareyi.
  • senin ülken 1930 larda bütün dünyayla yarışacak ucak ürete biliyordu ama dışardan yapılmışını almak daha kolay geldiği için bundan vaz gecebildin yıl 2013 şu anda gelinen teknolojik seviyede bir ülkenin uçak üretmesi neden size komik geliyor diyelimki yapamadılar ucakları sadece batı ülkelerinin yapacağı bir şey olarak görmek ne gariptir unutmayınki 1930 lara kadar japonya batılı sömürgelecilerin cirit attığı geri kalmış bir ülkeyken deniz altıların içine savaş uçağı koyup amerikayı bombalamaya göndercek kadar ileri gide bilmiştir ayrıca almanlar o savaşın icinde kıt kaynaklarıyla bizim bugün bile yeni yeni yapmaya başladığımız savaş aletleri üretmişlerdir batı hayranlığı insanları sadece bu işleri batı yapar diye kendi ezilmişliğinizi teyit etmekten başka birşey deyildir
  • Belki de aptali oynuyorlardir.. Sinsiler..
  • Bunlar bizim Anadol otomobil ürettiğimiz yıllarda kalmış galiba. Kaportacı da pek kötüymüş ya...

Uzaya maymun gönderip sağ salim dünyaya geri getirmeyi başardıklarını açıklayan İranlılar, giderken yüzünde ben olan maymunun geri dönüş fotoğrafında neden bensiz olduğunu anlatmakta zorlanmıştı. Bu kez de dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olarak Kahhir 313 adlı bir savaş uçağını tanıttılar. İranlı mühendisler tarafından tam bir İran malı olarak üretilen uçağın tanıtım töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kahir-313'ün avcı bombardıman uçağı ve radara yakalanmama teknolojisiyle donatılan 'hayalet uçak' olduğunu belirtti. Kahir-313'ün dünyanın en gelişmiş savaş uçakları kategorisinde yer aldığını belirten İran lideri, uçakla birkaç bin saat uçan İranlı pilotla konuştuğunu, pilotun uçağın özelliklerinden çok memnun olduğunu belirttiğini ifade etti.

'Zor havalanır!'

Tanıtımı yapılan 'Kahhir 313' savaş uçağı, İran'ın ürettiği üçüncü model yerli uçak olarak kabul ediliyor. Ahmedinejad'ın 'binlerce saat uçtu' dediği Kahhir 313 için havacılık uzmanlarının yorumu ise, 'Bu uçak biraz zor uçar' şeklinde oldu. Pilotun kokpite sığmasının imkansız olduğu, Amerikan F-22 ile F-35 karışımı tasarıma sahip olan uçağın bu kanat yapısıyla havalanmasının zor olduğu belirtildi.

Kahhir-313 adlı savaş uçağını değerlendiren Albay Emekli Pilot Memduh Kayışbudak, "Bu uçak bence hiçbir iş yapmaz" diyerek şunları kaydetti: "Pilotun oturduğu görsele bakarsak pilotun sığamayacağı kadar küçük. Dizleri dışarıda kalmış. Radar anteninin burun kısmında olması lazım, prototipe bakarsak orası radar anteni sığacak kadar büyük tasarlanmamış. Küçük bir uçak, uçacağından bile şüpheliyim. Hava alıkları yanlış yerde, burnu kalkınca oradan giren hava yeterli olmaz, hava alıklarının önü kapanır. Uçağın sağlıklı uçabilmesi için hava alıklarından giren havanın yakıtla ateşlenip egzozdan çıkması gerekir. Bu akış sağlanamazsa uçak uçamaz. Levye kabzası Amerika'nın 1960'dan beri kullandığı standart kabzalardan. Bu uçağın bu kanat boylarıyla fazla yük taşıyabileceğini sanmıyorum. F-16 uçaklarının aldıkları yakıtlarla 1 saat uçabildiklerini düşünürsek, bu uçağın havada kalma süresi oldukça az olacak."

İRAN'IN YENİ UÇAĞI ALAY KONUSU OLDU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

davut ~ 5 yıl önce
Başbakanımızın fotoğraf çektirdiği uçağı hatırlıyormusunuz, 1950 model görünümlü teyyareyi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
behzat ~ 5 yıl önce
senin ülken 1930 larda bütün dünyayla yarışacak ucak ürete biliyordu ama dışardan yapılmışını almak daha kolay geldiği için bundan vaz gecebildin yıl 2013 şu anda gelinen teknolojik seviyede bir ülkenin uçak üretmesi neden size komik geliyor diyelimki yapamadılar ucakları sadece batı ülkelerinin yapacağı bir şey olarak görmek ne gariptir unutmayınki 1930 lara kadar japonya batılı sömürgelecilerin cirit attığı geri kalmış bir ülkeyken deniz altıların içine savaş uçağı koyup amerikayı bombalamaya göndercek kadar ileri gide bilmiştir ayrıca almanlar o savaşın icinde kıt kaynaklarıyla bizim bugün bile yeni yeni yapmaya başladığımız savaş aletleri üretmişlerdir batı hayranlığı insanları sadece bu işleri batı yapar diye kendi ezilmişliğinizi teyit etmekten başka birşey deyildir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ghjk ~ 5 yıl önce
Belki de aptali oynuyorlardir.. Sinsiler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadol ~ 5 yıl önce
Bunlar bizim Anadol otomobil ürettiğimiz yıllarda kalmış galiba. Kaportacı da pek kötüymüş ya...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000