13 Ocak 2017, Cuma 10:02:12

İran'da 38 yıl sonra bir ilk

İran'ın, 1979'daki devrimden bu yana aldığı "birinci el" ilk yolcu uçağı Airbus A321, Mihrabad Havalimanı'na iniş yaptı.
  • adı iran islam cumhuriyeti ama hristiyanın icadını alıp kullanmak için 38 sene beklemek zorunda kaldı...islam'ın en büyük düşmanı dediği amerika'dan da uçak alacak...orası da ülkemiz gibi çoğunlukla dışa bağımlı...biz nasıl eyy dediğimiz ama her icadını tonla para saçıp alıp,kullandığımız almanya'ya bağlıysak onlar hem komünist çin'e hem de emperyalist fransız'a bağlılar...müslüman ülkeler gerçek ve doğru eğitime önem vermeyen,ilime,bilime,teknolojiye,sanayiye,araştırma,geliştirmeye yatırım yapmayan,işleri ehillerine değil yandaşlara veren ve kendi insanına değer vermeyen,bizden icat yapacak kafa çıkmaz ara eleman çıkar diyenleri yönetici yapan kafayla daha çoook sömürülürler,kapılarda yıllarca bekletilirler...
  • yolcu kapasitesi az değil mi yahu
  • Havalimanı Mihribad değil, Imam Khomeini (IKA).
  • Bu uçakların üstünden su püskürtmeyi kim çıkarmış bilen var mı ? Ben İngilizler diye biliyorum ama, gerçeği bilen varsa yazabilir mi ?

İran'ın, 1979'daki devrimden bu yana aldığı "birinci el" ilk yolcu uçağı Airbus A321, Mihrabad Havalimanı'na iniş yaptı.

İran ve 5+1 ülkelerinin imzaladığı nükleer anlaşmadan sonra İran Hava Yolları'nın (İran Air) Fransa merkezli uçak üreticisi Airbus firmasıyla yaptığı anlaşma uyarınca teslim edilen A321 tipi ilk yolcu uçağı, başkent Tahran'daki Mihrabad Havalimanı'na indi.

İran'ın, 1979'daki devrimden bu yana aldığı "birinci el" ilk yolcu uçağı Airbus A321, Mihrabad Havalimanı'na iniş yaptı. 119 yolcu kapasiteli uçak, ilgiyle karşılandı.

TAHRAN'DA İMZALANMIŞTI

Nükleer anlaşmanın geçen yılın ocak ayında yürürlüğe girmesinin ardından Airbus ile İran Air yetkilileri arasında 10 milyar dolar değerinde 100 uçak alımına ilişkin nihai anlaşma Aralık ayında Tahran'da imzalanmıştı. İran Air Genel Müdürü Ferhad Pervereş, bu yıl 7 veya 8 Airbus uçağının teslim edileceğini duyurmuştu.

ABD, 1979 yılındaki devrimden sonra 52 Amerikalı diplomatın 444 gün boyunca Tahran'daki elçiliğinde rehin alındığı kriz sonrasında, İran ile bütün diplomatik ilişkilerini kesmişti. ABD daha sonra İran'a yaptırım uygulamaya başlamış, ardından da İran'ın nükleer programı gerekçe gösterilerek ambargonun kapsamı genişletilmişti.

İran ile İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013 tarihinde yapılan müzakerelerde geçici anlaşmaya varılmış ve bu anlaşma uyarınca İran'a uygulanan bazı ekonomik yaptırımların hafifletilmesi kararı alınmıştı. Daha sonra nükleer müzakerelerde Nisan 2014'te varılan geçici anlaşma çerçevesinde ABD Hazine Bakanlığı, Boeing'e bazı uçak parçalarının "kısa süreliğine" İran'a satılması için izin vermişti.

16 Ocak'ta uygulamaya giren nükleer anlaşmayla birlikte ekonomik yaptırımların kaldırılmasının ardından İran, eski hava filosunu yenilemek amacıyla Fransa'nın Airbus ve ABD'nin Boeing şirketleriyle müzakereler yürütüyordu. İran bu kapsamda Ocak ayında Airbus şirketiyle de 118 uçak alınmasına ilişkin 27 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

AMBARGO KAZALARI TETİKLİYORDU

İran Air, ambargo sebebiyle şu ana kadar 1979'dan önce satın aldığı uçaklarla hizmet veriyor. Uçak filosu yenilenememesi kaza riskinin de artmasına neden olmuştu. Bu nedenle İran'da son 38 yıl içinde 200'den fazla uçak kazası yaşanmış ve bu kazalarda da 2 binin üzerinde insan hayatını kaybetmişti.

İran'da 38 yıl sonra bir ilk

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

trajikomedi ~ 2 yıl önce
adı iran islam cumhuriyeti ama hristiyanın icadını alıp kullanmak için 38 sene beklemek zorunda kaldı...islam'ın en büyük düşmanı dediği amerika'dan da uçak alacak...orası da ülkemiz gibi çoğunlukla dışa bağımlı...biz nasıl eyy dediğimiz ama her icadını tonla para saçıp alıp,kullandığımız almanya'ya bağlıysak onlar hem komünist çin'e hem de emperyalist fransız'a bağlılar...müslüman ülkeler gerçek ve doğru eğitime önem vermeyen,ilime,bilime,teknolojiye,sanayiye,araştırma,geliştirmeye yatırım yapmayan,işleri ehillerine değil yandaşlara veren ve kendi insanına değer vermeyen,bizden icat yapacak kafa çıkmaz ara eleman çıkar diyenleri yönetici yapan kafayla daha çoook sömürülürler,kapılarda yıllarca bekletilirler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
huseyin ~ 2 yıl önce
yolcu kapasitesi az değil mi yahu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IKA ~ 2 yıl önce
Havalimanı Mihribad değil, Imam Khomeini (IKA).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehrabad ~ 2 yıl önce
Tahran da iki havalimanı var ika sonradan yapıldı
... ~ 2 yıl önce
Tahranda iki havalimanı var biri Mehrabad diğeri imam humeyni (İKA)
Hüseyin ~ 2 yıl önce
Bu uçakların üstünden su püskürtmeyi kim çıkarmış bilen var mı ? Ben İngilizler diye biliyorum ama, gerçeği bilen varsa yazabilir mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 2 yıl önce
Tgsciler çıkarmış

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000