25 Nisan 2009, Cumartesi 08:20:42

İran uçak şov yaptı!

Ambargo altındaki İran, bir kısmını kendi geliştirdiği, aralarında 13 ayrı türü olan, toplam 140 uçağı aynı anda havalandırdı.
  • ya ne kadar önemli bu amerika sanki bizim babamız gibi yorumluyor bazıları biraz kendinize gelin kendiniz olun.amerikanının getirdiği sadece uşaklık
  • Çinden bir güdümlü roket firmasından know-how cercevesinde füze sistemi gelistirmeye calısıyoruz da, inşallah dendiği gibi sadece 150-200 km lik roketlerle kalmayız. Ama güdüm sistemlerini artık kendimiz üretiyoruz o konuda sıkıntı yok. Yuksek hava irtifa savunma icin s-400 ler dusunuluyor ki bu sart bence nükleer baslık tasıyan her tehdit füze balistik(gudumlu) olmasada cok buyuk tehdit.. Aselsanda 4 şehit mühendisimizle ilgili tv'de program da yapıldı. Biri milli tank Altay'ı geliştiren mak müh., biri dediğin kripto sisteminin başındaki müh., diğeri f-16 larla ilgili yazılımlar uzerine calısan bilg. müh. yazık bu değerleri koruyamıyoruz maalesef.
  • İran şu anda 30 adet F-16 ve cephaneleri için uçurduğu 140 uçağı gaz döküp yakar.
  • sanmıyorum mühendislerimiz FRİEND OR İ.D. sistemini milli imkanlarla yaptıkları için şehit edilmiş olsun ama milli projelerimiz tam gaz devam etmekte milgem, tiha, hürkuş, umtas omtas, cirit... tamamlanan projelerimiz MİLLİ GÖREV BİLGİSAYARI(KAYNAK KODU)KOBRA HELİKOPTERLERİMİZDE KULLANIYORUZ, DÜNYANIN EN İYİ KRİPTOLU HABERLEŞME SİSTEMİ (ASELSAN TARAFINDAN YAPILDI NATO TARAFINDAN KULLANILIYOR) belki mühendislerimizin şehit edilme sebepleri bunlar olabilir. çevremizdeki 2000km menzilli füzelere gelince onlardan korkmaya gerek yok havadayken rüzger yedikeri gibi hedeflerinden saparlar :) böyle 10000km menzilli füze yapsan neye fayda GPS/İNS GÜDÜM ŞART iran'dada o yok ayrıca füze konusunda çalışmalarımız var


Uzun yıllardır ambargo uygulanan İran aldığı bir kararla kendi uçağını kendi yapmaya karar verdi.Bu karar sonrası "Uçan radar", "Sahika" ve "Azerheş" adını verdikleri uçakları yapıp geliştiren İran, diğer yandan da Rusya'dan Soho - 24 avcı uçağı ve Mig 29'lar aldı. Bununla da yetinmeyen İran, ilk kez insansız casus uçaklar yaparak bunları havalandırmayı başardı.

Ordu Günü münasebetiyle, 13 değişik tip uçaktan oluşan 140 uçağı aynı anda havalandıran İran, Tahran semalarında güç gösterisi yaptı.

İran Ordu Gününde, F7, F5, F4 ve F14 uçaklarından oluşan avcı, taktik, keşif, nakliye ve yakıt uçak türleri; ayrıca, Uçan Radar, Saika, Azerheş, Soho 24, Mig 29, Boeing 707, 747, C130 ve P3F uçakları ve toplam 140 uçak, törenler için alana gelenlerden büyük alkış aldı.

AZERHEŞ

Azerheş: İran'ın kendi üretimi olan bu savaş uçağı  ABD savaş uçakları F5'lere karşı geliştirildi.İran, Eylül 2006′da Amerikan savaş uçağı F-5′e benzer bir uçak geliştirdiğini açıklamıştı. Tahran, Amerikan F-18 modeli üzerinden bir başka savaş uçağı da geliştirmişti.

SAİKA

İran tarafından yapılan ve geçtiğimiz yıl geliştirilen bir başka savaş uçağı.

SOHO - 24

Sukhoi, Rusya'nın başlıca askeri avcı uçağı üreticisidir.

Değişken kanat geometrisine sahip bir bombardıman uçağı olan Su-24, USAF’ın FB-111’ine karşı geliştirilmiş bir modeldir. İlk prototipi 1970’de uçtu. Su-19 adı ile 1974’te seri imalatına başlandı. Ancak 1976’da yapılan temel modifikasyonlardan sonra Su-24 adını aldı. NATO kod adı “Fencer”dir.

İran uçak şov yaptı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

misafir ~ 2 yıl önce
ya ne kadar önemli bu amerika sanki bizim babamız gibi yorumluyor bazıları biraz kendinize gelin kendiniz olun.amerikanının getirdiği sadece uşaklık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Çinden bir güdümlü roket firmasından know-how cercevesinde füze sistemi gelistirmeye calısıyoruz da, inşallah dendiği gibi sadece 150-200 km lik roketlerle kalmayız. Ama güdüm sistemlerini artık kendimiz üretiyoruz o konuda sıkıntı yok. Yuksek hava irtifa savunma icin s-400 ler dusunuluyor ki bu sart bence nükleer baslık tasıyan her tehdit füze balistik(gudumlu) olmasada cok buyuk tehdit.. Aselsanda 4 şehit mühendisimizle ilgili tv'de program da yapıldı. Biri milli tank Altay'ı geliştiren mak müh., biri dediğin kripto sisteminin başındaki müh., diğeri f-16 larla ilgili yazılımlar uzerine calısan bilg. müh. yazık bu değerleri koruyamıyoruz maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İran şu anda 30 adet F-16 ve cephaneleri için uçurduğu 140 uçağı gaz döküp yakar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sanmıyorum mühendislerimiz FRİEND OR İ.D. sistemini milli imkanlarla yaptıkları için şehit edilmiş olsun ama milli projelerimiz tam gaz devam etmekte milgem, tiha, hürkuş, umtas omtas, cirit... tamamlanan projelerimiz MİLLİ GÖREV BİLGİSAYARI(KAYNAK KODU)KOBRA HELİKOPTERLERİMİZDE KULLANIYORUZ, DÜNYANIN EN İYİ KRİPTOLU HABERLEŞME SİSTEMİ (ASELSAN TARAFINDAN YAPILDI NATO TARAFINDAN KULLANILIYOR) belki mühendislerimizin şehit edilme sebepleri bunlar olabilir. çevremizdeki 2000km menzilli füzelere gelince onlardan korkmaya gerek yok havadayken rüzger yedikeri gibi hedeflerinden saparlar :) böyle 10000km menzilli füze yapsan neye fayda GPS/İNS GÜDÜM ŞART iran'dada o yok ayrıca füze konusunda çalışmalarımız var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000