22 Kasım 2008, Cumartesi 09:28:27

Inter Havayolları'nın davası başladı

Faaliyetleri durdurulan Inter Hava Yolları şirketinin eski genel müdürü, üst düzey 2 çalışanı ve çalışanlardan birinin kardeşinin, şirketi 835 bin dolar dolandırdıkları iddiasıyla yargılanmalarına başlandı.
  • Bos konusmalara hic gerek yok. Adalet eninde sonunda dogru kararı verecektir.
  • Vallahi bilen biliyor bu tayfanın neler yaptığını, sadece adaletin tecelli etmesi zaman alacak, tecelli edinceye kadar da hırsızlar at koşturacak
  • sayın kendini bilen kişi olarak adamış arkadaşım havacılığın ve uçağın ne kadar yakınındasın bilmem. Ama bildiğim şey senin tamamen uydurma olduğun. uçak isterse 0 olsun ister haftalık her an komponent değişir. Ha olaki 2 yaş üzeri bir uçakta herşey değişir.sen önce öğren sonra konuş. yanlış yorum yapmakla merak etme kimse seni yukarıya göndermez.amiyane tabirle kraldan çok kralcı olma.
  • Ben de bu dava hakkında bazı şeyler biliyorum ancak devam eden bir dava hakkında fazla yorum yapmamak gerekir. dava sonunda herşey ortaya çıkacaktır zaten. ama bu dava da çok fazla ilginç şeyler var.. sanki ömer bey eski müdürlerini kendisini bırakıp gittikleri için cezalandırmaya çalışıyor gibi.. Adalet er ya da geç yerini bulur.. devlet adaleti yerini bulmazsa ilahi adalet yerini bulur..

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, şirketin eski genel müdürü Bülent Dilmen, “Nitelikli dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama”, Mustafa Taner Doğan, “Nitelikli dolandırıcılık”, Gökhan Horasanlı ile kardeşi Oğuzhan Horasanlı da, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama ve hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı.

Inter Havayolları Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tugay Torosluoğlu, mahkeme heyetine, üç sanığın 2002 yılında kurduğu şirkette yönetici olarak 2004 yılı sonuna kadar görev yaptıklarını söyledi.

Sanıklardan Bülent Dilmen'in kendi adına yurt dışında 3 ayrı hayali şirket kurduğunu, şirketinin parasının bu paravan şirketlere uçaklar için malzeme alınmış gibi gösterilerek sanıklar tarafından aktarıldığını iddia eden Torosluoğlu, zararının tespit edilen resmi rakamlara göre 835 bin dolar olduğunu, ancak sanıkların kendi istekleriyle zararını karşıladıklarını söyledi.

Sanıklardan şikayetçi olduğunu belirten Torosluoğlu, olayın organize suç olarak değerlendirilmesini talep etti.

Sanıklardan Bülent Dilmen ise hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, havayolu şirketi kurmanın ve yönetmenin çok karmaşık olduğunu, 2004 yılı sonunda anlaşmazlık nedeniyle şirketten ayrıldığını söyledi.

Inter Havayolları'ndan ayrıldıktan 14 ay sonra haksız suçlamalara maruz kaldığını öne süren Dilmen, “Suçlamalar çok iyi bir senaryodur. Söz konusu parçalar uçaklara da takılmıştır. Hayali bir şey yok” diye konuştu.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddettiler.

Duruşmada okunan iddianamede, sanıklara ilişkin yurt dışı bankalarından kişi ve şirketlere para çıkış listesine da yer verilerek, “Bilirkişi raporunda Inter Ekspres Havacılık AŞ hesabından 835 bin 139 dolar çıktığı tespit edilmiştir” ifadesi de yer aldı.
Duruşma, tanık ifadelerinin alınması için Şubat ayına ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Inter Havayolları Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tugay Torosluoğlu, avukatı Orhan Evren aracılığıyla 2006 yılında Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na dolandırıcılık iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.


Cumhuriyet Savcılığı, şirketin 2003 yılında genel müdürlüğünü yapan Bülent Dilmen ile o dönemdeki teknik müdür Mustafa Taner Doğan, satın alma müdürü Gökhan Horasanlı hakkında, kurdukları hayali şirketlere para aktararak Inter Havayolları'nı dolandırdıkları iddiasıyla iki yıl sonra dava açtı.

Soruşturma sürecinde, iddiaların açığa kavuşturulması, suçun varlığının tespiti ve suç delillerinin ortaya konulması amacıyla Cumhuriyet Savcılığı'nın talebi üzerine İstanbul'da oluşturulan bilirkişi heyeti, teknik bilgi yetersizliği nedeniyle görevinden ayrıldı. Bunun üzerine, ikinci kez belirlenen bilirkişi heyeti de görevi bıraktı.
Antalya Cumhuriyet Savcılığı, adı geçen şüphelilerin yurt içindeki hesapları ile şirketin defter ve belgeleri üzerinde yaptığı incelemede soruşturmanın uluslararası boyutta olduğunu tespit ederek, iddia konusu paravan şirketlerle ilgili bilgi toplanması için Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol-Sirena Daire Başkanlığı aracılığıyla, ABD Interpolü ile bağlantı kurdu.

YURT DIŞINDA PARAVAN ŞİRKETLER

Savcılığın uluslararası adli yardım yoluyla ABD, İngiltere'ye bağlı Virgin Adaları yetkili makamlarıyla yaptığı araştırma sonucu eski genel müdür Bülent Dilmen'in yurt dışında paravan olarak kurulduğu iddia edilen offshore şirketlerin yönetiminde yer aldığı, Dilmen'in yanı sıra şirketin eski çalışanları Mustafa Taner Doğan, Gökhan Horasanlı ve kardeşi Oğuzhan Horasanlı'nın hesaplarında para aktarımları olduğu tespit edildi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, zanlıların yurt dışında kuruldukları iddia edilen paravan şirketlerin adreslerine ve para hareketlerine yer verilerek, para aktarımı yoluyla Inter Hava Yolları'nın uğradığı zararın belirlenmesi için yeniden oluşturulan bilirkişi heyetinin tespitleri davaya temel teşkil etti.

Bilirkişi heyetinin tespitlerinin ardından Cumhuriyet Savcılığı, Inter Havayolları'nın, Bülent Dilmen, Mustafa Taner Doğan, Gökhan Horasanlı ve kardeşi Oğuzhan Horasanlı tarafından kurulan paravan şirketlerden uçaklar için malzeme alınmış gibi gösterilerek 19 Eylül 2003 tarihinden, 5 Aralık 2005 tarihine kadar iki yıllık süreçte 835 bin 139 dolar dolandırıldığını iddia etti. Yurt dışında kurulan paravan şirketlerden birinin de adres olarak bir kilisenin gösterildiği öne sürüldü.

(Hürriyet)

Inter Havayolları'nın davası başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 9 yıl önce
Bos konusmalara hic gerek yok. Adalet eninde sonunda dogru kararı verecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meçhul asker ~ 10 yıl önce
Vallahi bilen biliyor bu tayfanın neler yaptığını, sadece adaletin tecelli etmesi zaman alacak, tecelli edinceye kadar da hırsızlar at koşturacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok bilen kişi ~ 10 yıl önce
sayın kendini bilen kişi olarak adamış arkadaşım havacılığın ve uçağın ne kadar yakınındasın bilmem. Ama bildiğim şey senin tamamen uydurma olduğun. uçak isterse 0 olsun ister haftalık her an komponent değişir. Ha olaki 2 yaş üzeri bir uçakta herşey değişir.sen önce öğren sonra konuş. yanlış yorum yapmakla merak etme kimse seni yukarıya göndermez.amiyane tabirle kraldan çok kralcı olma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuş ~ 10 yıl önce
Ben de bu dava hakkında bazı şeyler biliyorum ancak devam eden bir dava hakkında fazla yorum yapmamak gerekir. dava sonunda herşey ortaya çıkacaktır zaten. ama bu dava da çok fazla ilginç şeyler var.. sanki ömer bey eski müdürlerini kendisini bırakıp gittikleri için cezalandırmaya çalışıyor gibi.. Adalet er ya da geç yerini bulur.. devlet adaleti yerini bulmazsa ilahi adalet yerini bulur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000