02 Temmuz 2015, Perşembe 08:09:38

İngiltere'de Heathrow krizi

Londra'daki Heathrow Havaalanı'na üçüncü pistin yapılması projesi adayı adeta ikiye böldü
  • memleket düşmanları yine yorum yapmış. valla elemanlar, siz yıpransanız da yıpranmasanız da o çok sevdiğiniz batı ülkelerinin yardaklığını yapsanız da 3. havalimanı YA-PI-LA-CAK . siz memleket düşmanlığı içermeye devam ededurun belki doğru yolu bulursunuz
  • Hani biZim yeni havaalanı avrupadaki hubları bitiriyordu. Adamlar pek bir gelecek görmemiş oöacaklar ki, kendi hublarının 2050 yılındaki durumlarını bile planlarken bizim yeni istabnulu kaale almamışlar.
  • 3.pist londra'yi kurtarmaz.Yeni bir hava limani sart ...
  • 3.pist yapilmaz ise Heathrow Avrupada No.1 olmayi baskalarina kaptiracaktir,yani mesele daha fazla ekonomimi yoksa daha fazla ekolojimi ?.

İngiltere’de Havaalanları Komisyonu, Londra’daki Heathrow Havaalanı’na üçüncü pistin yapılması projesini desteklerken, ülkenin önde gelen siyasileri projeyi yaratabileceği çevresel etkilerden dolayı eleştiriyor.

İngiltere’nin Havalanları Komisyonu, ülkenin en yoğun hava trafiğine sahip havaalanı olan Heathrow’a üçüncü bir pist yapılarak genişletilmesini destekleyen bir rapor yayınladı.

Rapora göre, havaalanının genişletilmesi ekonomik büyümeye 2050 yılına kadar ortalama 147 milyar sterlin katkıda bulunacak. Komisyon ayrıca yine aynı dönemde havaalanın 70 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını vurguladı.

İngiltere’de uzun yıllardır Heathrow Havaalanı’na üçüncü bir pistin inşa edilmesine yönelik projeyi tartışıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron 2012 yılında başkanlığını ekonomist Sir Howard Davies’in yaptığı bir komisyon oluşturarak projenin incelenmesini talep etmişti.

Öte yandan İngiltere’de Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakar Parti milletvekili Boris Johnson ile İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond gibi önde gelen bazı siyasilerin Heathrow’a üçüncü pist projesini desteklemediği biliniyor.

BBC Radio 4′e konuşan Johnson Heathrow’un genişletilmesi için yaklaşık 800 evin yıkılması gerektiğini belirterek, “Bu proje gerçekleşmeyecek” dedi.

Johnson, “Bu 1950′de Çin’de halledebileceğimiz tarzda bir proje. Çevresel etkileri ve yaratacağı gürültü çok yüksek, proje gerçekleştirilebilir değil” şeklinde konuştu..

Johnson’ın başkentin doğusunda bulunan Thames nehri üzerindeki Grain adasına 100 milyar sterline mal olacak yeni bir ‘ada havalimanı’ kurma projesi ise geçen yıl Havaalanları Komisyonu tarafından reddedilmişti.

Komisyon İngiltere’nin uluslararası uçuşlardaki önemini koruyabilmesi için Heathrow’un genişletilmesini desteklerken, yüksek sesten bölgede yaşayan insanların olası rahatsızlığının azaltılması için de 22:30 – 06:00 saatleri arasında uçuşların yapılmamasını önerdi.

Öte yandan Heathrow’un genişletilmesi yerine, Londra’da yerleşim alanlarının daha dışında olan Gatwick’in geliştirilmesi gerektiğini düşünenler de var.

Konuya ilişkin açıklama yapan Heathrow Havaalanı’nın Üst Yöneticisi John Holland-Kaye, “Bu tartışma aslında hiçbir zaman pistin yapılması konusunda olmadı. Bu Britanya’nın geleceği ile ilgili” ifadelerini kullandı.

Heathrow Havaalanı’na üçüncü yeni pistin yapılmasının maliyeti yaklaşık 18,6 milyar sterlin seviyesinde. Buna ek olarak yeni uçuşlara ulaşımın sağlanabilmesi için yaklaşık 5,7 milyar sterlin ek toplu taşıma yatırımı yapılması gerekiyor.

Toplamda 431 hektarlık yeşil alanın kullanılacağı bölgede yaklaşık 783 evin kamulaştırılarak yıkılması gerekecek. Heathrow üçüncü pistine kavuştuğunda ise yıllık ortalama 260 bin ek uçuş kapasitesine sahip olacak.

İngiltere'de Heathrow krizi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

havacı ~ 3 yıl önce
memleket düşmanları yine yorum yapmış. valla elemanlar, siz yıpransanız da yıpranmasanız da o çok sevdiğiniz batı ülkelerinin yardaklığını yapsanız da 3. havalimanı YA-PI-LA-CAK . siz memleket düşmanlığı içermeye devam ededurun belki doğru yolu bulursunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hani ~ 3 yıl önce
Hani biZim yeni havaalanı avrupadaki hubları bitiriyordu. Adamlar pek bir gelecek görmemiş oöacaklar ki, kendi hublarının 2050 yılındaki durumlarını bile planlarken bizim yeni istabnulu kaale almamışlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni Havalimani sarttttt ~ 3 yıl önce
3.pist londra'yi kurtarmaz.Yeni bir hava limani sart ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Realist ~ 3 yıl önce
3.pist yapilmaz ise Heathrow Avrupada No.1 olmayi baskalarina kaptiracaktir,yani mesele daha fazla ekonomimi yoksa daha fazla ekolojimi ?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000