11 Eylül 2009, Cuma 07:30:28

İncirlik Üssü'nden kopamıyorlar

Adana'daki İncirlik Üssü ABD'nin Irak ve Afganistan'daki askerleri için tam anlamıyla "Lojistik Destek Üssü" oldu...

ABD'nin Saddam yönetimindeki Irak'a yönelik operasyonu İncirlik Üssü'nden gerçekleştirildi. O tarihte İncirlik Üssü'ne 17 ülkeden asker geldi. Konuşlanan asker ise "Kuzeyden Keşif Gücü" olarak adlandırılıyordu. Askerler 2005 yılında ABD'nin Irak'ta Saddam'ı devirmesiyle İncirlik'ten ayrıldı. Artık İncirlik Üssü'nde ABD'ye ait savaş uçakları konuşlanmıyor. Sadece ikili anlaşmalar çerçevesinde 2 bin dolayında asker ve aileleri bulunuyor.

Üssün başta pisti olmak üzere her alanı sürekli olarak bakımdan geçiriliyor. Son olarak sayıları 60 dolayında olan hangarlar da peş peşe bakıma alındı. ABD'li yetkililer, bakım-onarım çalışmalarının önceden planlandığı biçimde gerçekleştirildiğini ifade ediyor.

İncirlik Üssü'ndeki ABD'li yetkililer, Üs'te hiçbir savaş uçağının konuşlanmadığının altını çiziyor, sadece buraya nakliye uçaklarının malzeme getirdiğini bu malzemelerin de Irak ve Afganistan'daki Amerikan askerlerine gönderildiğini belirttiler. Gelen nakliye uçaklarında hiçbir silah bulunmadığını da kaydeden ABD'li yetkililerin verdiği bilgiye göre, İncirlik Üssü'ne ABD'nin Avrupa'daki üslerinden aralarında C-5, Galaxi gibi dev nakliye uçaklarının da yer aldığı 182 uçuş gerçekleşti.

Bu uçaklarl İncirlik Üssü'ne 4 bin 175 ton malzeme taşındı. Adana İncirlik Üssü'ne getirilen bu malzemelerin tamamına yakını Irak'taki sayıları 200 bine yaklaşan asker ile Afganistan'daki birliklerine ulaştırıldı. Uçuşların ABD ve Türk hükümetleri arasındaki anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildiğini ve içerisinde silah ve mühimmat bulunmadığı kaydedildi.

İncirlik Üssü'ne 2009 yılı Ocak ayından Ağustos ayının sonuna kadar bin 443 uçak ile 36 bin 577 ton malzeme getirildi. Bu malzemeler Irak'ın ve Afganistan'ın değişik bölgelerinde bulunan ABD birliklerine sevk edildi. Malzemeler arasında gıda, giyecek ve diğer ihtiyaç malzemelerinin yer aldı.

Irak'taki Saddam rejiminin devrilmesinden sonra ABD askerlerinin ihtiyaçlarının Türkiye üzerinden gerçekleştirilmesine başlandı. İncirlik Üssü'ndeki ABD yetkilileri, 2005 yılından bu yana Adana İncirlik 10. Tanker Üssü'ne 15 bin 166 uçak dolusu 275 bin 529 ton malzeme taşındığını belirtti. Nakliye uçakları ile İncirlik'e getirilen malzemelerin başta Irak olmak üzere Afganistan'daki ABD askeri birliklerine gönderildiği bildirildi.

İncirlik Üssü'nden kopamıyorlar

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000