23 Eylül 2009, Çarşamba 07:57:40

İlk yerli uydu bugün fırlatılacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'nin ürettiği 'İTÜpSAT1', bugün Türkiye saatiyle 09.16'da uzaya fırlatılacak.
  • ekibe helal olsun.bu işler yavaş yavaş olur.bu da büyük bir adımdır.tebrikler itü.diger üniversiteler gibi uyumuyorsun.
  • sayın yorumcu arkadaşlar sakın ola bu gerçekleştirilen olayı küçümsemeyin bakın zamanın da türkiyede bi teyare fabrikası vardı yani kendi uçagımızı kendimiz yapıyorduk eger küçük eger büyük o zaman da küçümsendi sonrası ne oldu hepimiz biliyoruz keza yüzde yüz yerli bi devrim markası adı altında bi araba üretik o da sudan sebebler le kapatıldı şimdi hem uçak ta hemde araba vs taşıtlarda dışa bagımlıyız eger o zaman bizim yerli üretimlerimiz küçüm senmese idi ve dış mihrabların oyununa gelmese idik şu adanda uzayı dahi feth ederdik ben böyle inanıyor böyle düşünüyorum ve eminimki bu prof larımızın başına bişey gelmese daha nice başarılara ulaşacaktır saygılarımla
  • Bir cok yorumcu,bir prof. gibi yorum yapmis.Ancak simdi akillari basina gelmis bu isin nasil yapilmasi gerektigini aciklamak icin.Onlarada bir tesekkür gerekirmio acaba?
  • VGA (Video Graphic Adaptor) kelimelerinin kısaltılmışıdır. Yani kısaca görüntü aktaran cihaz manasında genel bir anlam ifade eder. VGA denilmekle kameranın kalitesi hakkında hiçbir yorum yapılamaz. İTÜ de bulunan tasarım ekibi sanırım uydunun 1 kg 10x10x10 cm olmasını hesap kolaylığı ve uzaya gönderme maliyetini düşürmek için belirlemişler. Kanaatimce İTÜ ekibi yaptıkları hesaplamalarla gerçek ortamın uyuşup uyuşmadığını analiz etmek için böyle bir çalışma yürütüyorlar. Amaç burda uzaya bir cismi göndermek yörünge ve diğer hesapları yapabilme kabiliyetine ulaşabilmek. Anlaşılan o ki İTÜ amerikanın 1950-60 Yıllarında ki bilgi düzeyine ancak yeni ulaşabilmiştir saygılarımla... Elektronik Öğretmeni

Uyduyu yörüngesine yerleştirmek için Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO)'nun fırlatma rampası kullanılacak. İlk yerli yapım uydu C-14 isimli roket ile yeryüzünden 720 kilometre yüksekteki yörüngesine oturtulacak. Tümüyle Türk mühendisler tarafından tasarlanıp imal edilen cihaz, ülkenin uzay çalışmaları için milat olma özelliği taşıyor. Uzaydaki ilk yerli uydu, küp şeklinde ve dünyanın kıtasal ölçüde fotoğraflarını çekme kabiliyetine sahip.

Planlamasına 3 yıl önce başlanan Türkiye'nin ilk yerli uydusu İTÜpSAT1, 2009 yılı başında fırlatılmaya hazır hale getirildi. İTÜ'nün laboratuvarlarında tamamlanan uydu, Hindistan'ın Sriharikota kentindeki fırlatma üssüne ulaştırıldı. Fırlatma roketine yerleştirilen ve ısıl kalkanı kapatılan uydu, tüm testleri başarıyla geçti. Küp şeklindeki uydu, bugün saat 09.16'da fırlatıldıktan bin 122 saniye 58 salise sonra saat 09.35'te roketten çıkıp yörüngesine yerleşecek. İTÜpSAT1 yörüngesinde saniyede 7,5 kilometre hızla yol alacak ve dünyayı yaklaşık 90 dakikada bir dönecek. Böylece Türkiye ilk defa kendi imkanlarını kullanarak uydu haberleşme projesini başarmış olacak. Projenin yürütücülüğünü üstlenen İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, uydu ile ilgili olarak, "İTÜpSAT1'in toplam kütlesi 1 kilogram ve küp uydunun boyutları 10x10x10 santimetre. Uydu bir VGA kameraya ek olarak sıcaklık, ivmelenme ve manyetik alan ölçümü yapan duyargalara sahip. Yer yüzeyinden 720 kilometre mesafeye yerleştirilecek olan İTÜpSAT1 dünyamızın kıtasal ölçekte resimlerini çekerek, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde proje ekibi tarafından kurulan yer istasyonuna iletecek. Uydu bilgisayarı tarafından kaydedilen sıcaklık, ivmelenme ve diğer bilgiler de yer istasyonuna düzenli olarak aktarılacak." dedi.

Projeye, İTÜ Makine Mühendisliği bölümü uydu titreşim testleri, Elektronik Bölümü de uydu anteni ile ilgili olarak önemli destek verdi. TÜBİTAK 1001 programı tarafından da desteklenen proje bütçesinin önemli bölümü İTÜ tarafından sağlandı. Bu destekler ile 2 adet uydunun tasarım ve üretimine ek olarak 'Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı' ile 'Küp Uydu Haberleşme Laboratuvarı' oluşturuldu. Uydunun fırlatma ve uzayda çalışabilmesi için gerekli tüm testler İTÜ'deki mevcut laboratuvarlarda yapıldı. Bugün fırlatılacak Hint roketi, Türk uydusuna ek olarak, Hindistan tarafından üretilen Oceansat-2 ile 4 adet Alman ve 1 adet de İsviçre uydusunu yörüngeye yerleştirecek. Türkiye'nin şu anda uzayda faal durumda 3 adet uydusu bulunuyor.

(Zaman)

İlk yerli uydu bugün fırlatılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 9 yıl önce
ekibe helal olsun.bu işler yavaş yavaş olur.bu da büyük bir adımdır.tebrikler itü.diger üniversiteler gibi uyumuyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sayın yorumcu arkadaşlar sakın ola bu gerçekleştirilen olayı küçümsemeyin bakın zamanın da türkiyede bi teyare fabrikası vardı yani kendi uçagımızı kendimiz yapıyorduk eger küçük eger büyük o zaman da küçümsendi sonrası ne oldu hepimiz biliyoruz keza yüzde yüz yerli bi devrim markası adı altında bi araba üretik o da sudan sebebler le kapatıldı şimdi hem uçak ta hemde araba vs taşıtlarda dışa bagımlıyız eger o zaman bizim yerli üretimlerimiz küçüm senmese idi ve dış mihrabların oyununa gelmese idik şu adanda uzayı dahi feth ederdik ben böyle inanıyor böyle düşünüyorum ve eminimki bu prof larımızın başına bişey gelmese daha nice başarılara ulaşacaktır saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bir cok yorumcu,bir prof. gibi yorum yapmis.Ancak simdi akillari basina gelmis bu isin nasil yapilmasi gerektigini aciklamak icin.Onlarada bir tesekkür gerekirmio acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
VGA (Video Graphic Adaptor) kelimelerinin kısaltılmışıdır. Yani kısaca görüntü aktaran cihaz manasında genel bir anlam ifade eder. VGA denilmekle kameranın kalitesi hakkında hiçbir yorum yapılamaz. İTÜ de bulunan tasarım ekibi sanırım uydunun 1 kg 10x10x10 cm olmasını hesap kolaylığı ve uzaya gönderme maliyetini düşürmek için belirlemişler. Kanaatimce İTÜ ekibi yaptıkları hesaplamalarla gerçek ortamın uyuşup uyuşmadığını analiz etmek için böyle bir çalışma yürütüyorlar. Amaç burda uzaya bir cismi göndermek yörünge ve diğer hesapları yapabilme kabiliyetine ulaşabilmek. Anlaşılan o ki İTÜ amerikanın 1950-60 Yıllarında ki bilgi düzeyine ancak yeni ulaşabilmiştir saygılarımla... Elektronik Öğretmeni

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000