22 Nisan 2012, Pazar 08:45:39

İLK UÇUŞTA FACİA!

Pakistan'da önceki gün 127 kişiye mezar olan 28 yaşındaki uçağın yenilenip uçuşa çıktığı saptandı. Havayolu şirketi ise 10 yıl önce iflas etti. Tekrar faaliyete geçtikten sonra yapılan ilk uçuşta ise bu facia yaşandı
  • Metal yorgunluğu, inişte alınan darbeler bir uçağı ister istemez yıpratır. Bakım herşey değildir. Kaldıki bakımda bu yıpranmaya karşı birşey yapılmaz. Uçuş güvenliğiyle ilgili belli mekanizmalar check edilir. Bende şahsen en iyi bakım yapılmış bir 737-200 e bakımı gelmiş bir 500 ü veya 800 ü tercih ederim.
  • yapmayın şurda yaw.bakım iyi yapıldıktan snra niye uçmasın.thy nin 93 model 340 ı var hala.A300 600 ler var hala uçan.geçen adamlar kuyruktaki korozyonu farkedilince yenisiyle değişti parça.yani adam gibi bakım olduktan snra sorun olmaz.air french A330 çokmu eskiydi de okyanusa gömüldü.bugün saniyede bilmem kaç 737 serisi uçak havalanıyor dünyada.ani hava değişimine karşı koyamaz uçaklar.boşunamı bütün pilotlar bırak fırtınayı,buluta girmekten kaçınır.
  • eski uçak yoktur bakımsız uçak vardır.ama şu da bir gerçekki bu gibi ülkeler 737-200 gibi uçakları adam gibi uçaracak bakımı yapmazlar.buna sadece lufthansa gibi şirketlerin gücü yeter.
  • Şirketin sahibi Faruq bey ile 2004 yilinda Karaçi'de tanışmıştım. Türkleri çok seven, OSmanlı tarihini kendi tarihi gibi bilen mütevazi bir kisidir. 2000 yılında oğlu fidye için kaçırılmış, fidye odenmesine rağmen öldürülmüştü. Başı sağolsun. Dostlarımızın acısı, acımızdır.
Pakistan'da önceki gün düşen ve 9'u mürettebat 127 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kazanın detayları netleşiyor. Düşen Boeing 737 tipi yolcu uçağının 28 yaşında olduğu ve yenilenerek tekrar kullanıma sokulduğu ortaya çıktı. Seferi yapan Bhoja Hava Yolu Şirketi'nin 10 yıl önce iflas ettiği ve borçlarını ödedikten sonra yeniden açıldığı belirtildi. Ülkenin ilk özel havayolu şirketinin iflastan sonra yapılan ilk uçuş ise faciayla sonuçlandı. Şirketin, Karaçi'den başkent İslamabad'a giderken inişe geçtiği sırada düşen uçağı, Güney Afrika'daki bir şirketten kiraladığı belirlendi. Uçağın 28 yaşında olduğu ve yenilendikten sonra tekrar uçuşa konulduğu kaydedildi. 
 
ŞİRKET: UÇAK GÜVENLİYDİ 
 
Pakistan Sivil Havacılık Dairesi, düşen yolcu uçağının bütün güvenlik testlerinin yapıldığını açıkladı. Ayrıca uçağın Karaçi'den kalkışından önce de gerekli tüm kontrollerin yapıldığı belirtildi. Pilotların ise Pakistan Hava Kuvvetleri'nden emekli olan Nurullah Afridi ve Cevat Müştak olduğu kaydedildi. 1990'larda uçuşlara başlayan havayolu şirketinin sahibi Bhoja'nın sahibi Faruk Bhoja'a ise ülkeden ayrılma yasağı getirildi. Havayolu şirketi yetkilisi Maşam Zafar, uçağın 28 yaşında ve ikinci el olduğunu doğruladı. Pakistan Havayolları'nın da eski uçaklarla hizmet verdiğini öne süren Zafar, uçakta güvenlik sıkıntısı olmadığını savundu. Kazaya neden olacak teknik bir sorun olmadığını da öne süren Zafar, "Uçak Karaçi'den Sivil Havacılık Dairesi'nin kontrolünün ardından gerekli sertifika ile ayrıldı" dedi. Sivil Havacılık Dairesi, şirketin 737-200 tipi bir uçağının kullanımda olduğunu, 737-400 tipi başka bir uçağının ise uçuş için onay beklediğini açıkladı. "Uçmayı sevenler için" sloganı ile hizmet veren havayolu şirketinin ucuz bilet sağladığı için sıkça tercih edildiği kaydedildi. 
 
DNA TESTİ YAPILIYOR 
 
Kaza sonucu yanan ve parçalanan cesetlerse, kimlik belirleme çalışması için İslamabad'daki Tıp Bilimleri Enstitüsü'ne götürüldü. Burada yapılan DNA testi sonucu kimlikleri belirlenen 102 kişiden 68'i ailelerine teslim edildi. İçişleri Bakanı Rahman Malik başkanlığında kurulan kriz masasında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği, kimliği belirlenemeyen yolcuların isimlerinin, Ulusal Veri Tabanı ve Kayıt Kurumu'nda biyolojik testlerden sonra belirleneceği ve en kısa zamanda ailelerine teslim edileceği belirtildi. Bu arada Türk Dışişleri de Pakistan'da yolcu uçağının düşmesi sonucu 127 kişinin hayatını kaybetmesi dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayımladı. (Sabah)
İLK UÇUŞTA FACİA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 6 yıl önce
Metal yorgunluğu, inişte alınan darbeler bir uçağı ister istemez yıpratır. Bakım herşey değildir. Kaldıki bakımda bu yıpranmaya karşı birşey yapılmaz. Uçuş güvenliğiyle ilgili belli mekanizmalar check edilir. Bende şahsen en iyi bakım yapılmış bir 737-200 e bakımı gelmiş bir 500 ü veya 800 ü tercih ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
yapmayın şurda yaw.bakım iyi yapıldıktan snra niye uçmasın.thy nin 93 model 340 ı var hala.A300 600 ler var hala uçan.geçen adamlar kuyruktaki korozyonu farkedilince yenisiyle değişti parça.yani adam gibi bakım olduktan snra sorun olmaz.air french A330 çokmu eskiydi de okyanusa gömüldü.bugün saniyede bilmem kaç 737 serisi uçak havalanıyor dünyada.ani hava değişimine karşı koyamaz uçaklar.boşunamı bütün pilotlar bırak fırtınayı,buluta girmekten kaçınır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
eski uçak yoktur bakımsız uçak vardır.ama şu da bir gerçekki bu gibi ülkeler 737-200 gibi uçakları adam gibi uçaracak bakımı yapmazlar.buna sadece lufthansa gibi şirketlerin gücü yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Şirketin sahibi Faruq bey ile 2004 yilinda Karaçi'de tanışmıştım. Türkleri çok seven, OSmanlı tarihini kendi tarihi gibi bilen mütevazi bir kisidir. 2000 yılında oğlu fidye için kaçırılmış, fidye odenmesine rağmen öldürülmüştü. Başı sağolsun. Dostlarımızın acısı, acımızdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000