29 Kasım 2012, Perşembe 08:53:45

İLK TÜRK UÇAK GEMİSİNE DOĞRU

Türk donanmasının açık deniz üssü olması planlanan uçak gemisi projesi, Kış Şûrası gündemine alındı. Beş yılda inşa edilecek 140 metre uzunluğa 24 bin ton ağırlığa sahip geminin maliyeti, yaklaşık 1.5 milyar doları bulacak
  • gereksiz gereksiz atraksiyonlar,kimin parasını harcıyorsa bu adamlara hatırlatmalı birileri,ilk önce doğu sınırları güçlendirilsin,açıkta kıbrıs var kullanırsın zaten..
  • 140m ucak gemisi biraz kisa degil mi? Nimitz sinifi ucak gemileri 300m'nin uzerinde.
  • Gemiyi yaptın, üzerine ne indireceksin? F-16 mı? En az 100 uçak daha satın alacaksın. Kimden? ABD. Nerede kullanacaksın? Kim karlı çıkar bu işten? Türkiye olmadığı kesin.
  • Bu zamana kadar denilenlerin çoğu yapıldı ssm lığının vizyonu çok geniş....

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), uçak gemisi projesi Kış Şûrası'nda ele alınacak. TSK'nın 10 yıllık stratejik öncelikleri arasında yer alan uçak gemisi projesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği 30 Kasım'daki Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) gündeme gelecek. TSK'nın harbe hazırlık ve ihtiyaçlarının görüşüleceği YAŞ'ta uçak gemisinin alımıyla ilgili dosya da değerlendirilecek. Konunun yine aralık ayında düzenlenecek Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin gündemine gelmesi bekleniyor. Deniz Kuvvetleri'nin 140 metre uzunluğunda, 24 bin tonluk uçak gemisine sahip olması planlanıyor. Gemi, Türk donanmasının açık deniz üssü olacak.

SAVAŞ DIŞI KULLANILACAK

Uçak gemisiyle muharip amaçlar değil, daha çok ulaşım ve taşıma kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Deniz Kuvvetleri'nin 140 metre uzunluğunda, 24 bin tonluk bir uçak gemisine sahip olması planlanıyor. Geminin maliyeti yaklaşık 1.5 milyar dolar (2 milyar 700 milyon TL) olarak öngörülüyor. Geminin 5 yılda inşa edilebileceği ve testlerin ardından 6-7 yıl içinde hizmete alınabileceği belirtiliyor. Dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu uçak gemisi, bir nevi yüzen ordu olacak. Öncelikle insani amaçlar için kullanılacak gemide sağlık ekiplerinin görev yapacağı bir hastane kurulacak. Kriz ortamlarında kullanılacak geminin TSK'nın deniz üssü olması planlanıyor. İlk etapta 8 helikopter, 100 araç ve yaklaşık 1000 personel taşıma kapasitesindeki gemi, uçakların da iniş kalkış yapabileceği şekilde düzenlenebilecek. Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de asgari bir tabur büyüklüğünde bir kuvveti ana üst desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal edecek. Benzer gemiler dünyada yalnızca 7 ülkenin donanmasında yer alıyor. Savaş zamanında düşmanların korkulu rüyası olan bu gemiler, deprem gibi doğal afetlerde de en önemli can kurtarma araçlarının başında yer alacak. Ana görev fonksiyonu "Kuvvet Aktarımı" ve "Amfibi Hareket" olarak tanımlanan gemiler, yılda 2 bin saatlik seyir yapabiliyor. Gemiler ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin donanmalarında bulunuyor.

İLK TÜRK UÇAK GEMİSİNE DOĞRU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
gereksiz gereksiz atraksiyonlar,kimin parasını harcıyorsa bu adamlara hatırlatmalı birileri,ilk önce doğu sınırları güçlendirilsin,açıkta kıbrıs var kullanırsın zaten..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kisa ucak gemisi ~ 5 yıl önce
140m ucak gemisi biraz kisa degil mi? Nimitz sinifi ucak gemileri 300m'nin uzerinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CAT III ILS ~ 5 yıl önce
Gemiyi yaptın, üzerine ne indireceksin? F-16 mı? En az 100 uçak daha satın alacaksın. Kimden? ABD. Nerede kullanacaksın? Kim karlı çıkar bu işten? Türkiye olmadığı kesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Denilipte... ~ 5 yıl önce
Bu zamana kadar denilenlerin çoğu yapıldı ssm lığının vizyonu çok geniş....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000