14 Haziran 2012, Perşembe 08:29:32

İLGİNÇ ANKET!

Kimisi onları ‘dar alanda kısa garsonlar’, kimisi ‘konforun vazgeçilmez neferleri’ kimisi ise, acil durumlarda hayat kurtaran melekler’ olarak görür. Ancak uçaktaki kadın kabin görevlileri, halk adıyla ‘hostesleri’, herkes vazgeçilmez bulmuyor.
  • Haberi sayfaya koyarken yarim yamalak alirsaniz bu kadar matematik dehasi cikar :-))Agirliklarin tasarruf orani yillik bazda ele aliniyor,ucus bazinda degil.
  • uzun mesafede mesela madrid uçuşunda alınan yakıt miktarı 13 ton.ucak yere indiğinde kalan yakıt 3 ton.uçak kalkıyor 75 ton da .orana vurduğunuzda 2 kabin memurundan 1 ton kâr yapılması çok saçma.hadi 500 kg olsun gene saçma :).matematik ve fiziğe aykırı ama aç gözlülüğe aykırı değil....
  • ben de kim thy kabin memurlarına laf atacak diye bekliyordum. gözünü er valizlerine de dikmiş. bizim normal valizlerin içinde neler var er valizi neden zorunluluk sen bilmezsin. sen git gece aynı kıyafetle yat sabah kahvaltıya aynı kıyafetle in. öğlen aynı kıyafet ertesi gün tekrar aynı kıyafetini giy gez. o er valizlerinin de içine taş koysan 50 kg yapmaz. boş ağırlığı 8 kg dir.
  • 4 Memurun ağirliği 1 Hamdi etmez, bırakın bu hesapları da 2011 yılında 1KATRİLYON ZARAR'ın hesabını sorun siz...

Havayolları şirketleri, ‘ne pahasına olursa olsun’ tasarruf planlarını uygularken, kimiz zaman ilginç fikirlere sahiplik yapıyorlar. Bunların başında kimi zaman her hizmet için ek ücret almak ve mutlak uçağın yükünü hafifletmek geliyor.


Uzun mesafe uçuşlarda her kilonun, fazladan 10 kilo yakıta mal olduğu düşünülürse, çok da haksız sayılmazlar. Öyleyse soru şu: Bir uçak uzun mesafeli bir uçuşta iki hostes (2 x 50 kilo) eksik çalıştırırsa, ne kadar yakıt tasarruf eder? Basit: 1 ton.

Uçağı hafifletmenin yollarını arayan havayolu şirketleri, bu amaçla farklı bağımsız şirketlere değişik anketler düzenletiyor. Bu tür bir antei düzenleyen şirketlerden birisi de Alman TMS Emnid oldu:

Bu ankete göre, yolcular daha ekonomik bir bilet için değil sadece hostesten, pilottan bile vazgeçmeye hazırlar.

Oranlara bakalım:
Alman uçak yolcularının yüzde 32,9’u bu amaçla hostesten vazgeçmeye razılar. Sadece uzun mesafeli uçuşlarda, acil durum için bir hostes yeter diyorlar. Gerisine (örn. Emniyet talimatlarını) videolu ekran ve bir (örn. Yiyecek/içecek) bir otomat yeterli olur.

Yüzde 82’si “az içilen egzotik içkiler kaldırılsın, tasarruf edilsin, 10 kutu domates suyu için 100 kilo ekstra yakıt doğaya ihanet” derken, yüzde 55’i “kısa ve orta mesafe uçuşlarda koltuk arkasındaki dergi ve evraklar bir işe yaramıyor” görüşünde.   

Hemen iyi haberi verelim: yolcuların sadece yüzde 3’ü “iyi gelişmiş bir oto-pilot teknolojisi ve uygulaması halinde pilota gerek yok” diyor.

Yolcuların yüzde 90’ı, “uçuş mesafesi ne kadar kısa olursa olsun, koltuk şart. Ayakta gitmem” diye düşünüyor. Yaşasın rahatlık.

Muhtemelen çoğu erkek (oran açıklanmadı) yolcuların yüzde 13’ü “kısa mesafeli uçuşlarda tuvalet olmasa da olur” diyor. Ne de olsa bir çok havayolu şirketi b..tan işler için hayli masraf yapıyorlar.

Kaynak: (Tourexpi)

İLGİNÇ ANKET!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Maliyetler yillik ~ 6 yıl önce
Haberi sayfaya koyarken yarim yamalak alirsaniz bu kadar matematik dehasi cikar :-))Agirliklarin tasarruf orani yillik bazda ele aliniyor,ucus bazinda degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçma ~ 6 yıl önce
uzun mesafede mesela madrid uçuşunda alınan yakıt miktarı 13 ton.ucak yere indiğinde kalan yakıt 3 ton.uçak kalkıyor 75 ton da .orana vurduğunuzda 2 kabin memurundan 1 ton kâr yapılması çok saçma.hadi 500 kg olsun gene saçma :).matematik ve fiziğe aykırı ama aç gözlülüğe aykırı değil....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasas ~ 6 yıl önce
ben de kim thy kabin memurlarına laf atacak diye bekliyordum. gözünü er valizlerine de dikmiş. bizim normal valizlerin içinde neler var er valizi neden zorunluluk sen bilmezsin. sen git gece aynı kıyafetle yat sabah kahvaltıya aynı kıyafetle in. öğlen aynı kıyafet ertesi gün tekrar aynı kıyafetini giy gez. o er valizlerinin de içine taş koysan 50 kg yapmaz. boş ağırlığı 8 kg dir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne Hesabı Kardeşim! ~ 6 yıl önce
4 Memurun ağirliği 1 Hamdi etmez, bırakın bu hesapları da 2011 yılında 1KATRİLYON ZARAR'ın hesabını sorun siz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000