22 Ekim 2014, Çarşamba 08:01:14

İKİ UÇAK ÇARPIŞTI, PİLOT HAYATINI KAYBETTİ

Tayvan'da Hava Kuvvetleri Akademisi'ne ait AT-3 tipi gösteri uçağı, eğitim uçuşu sırasında yine aynı tip diğer bir uçak ile çarpıştı.

Tayvan'da Hava Kuvvetleri Akademisi'ne ait AT-3 tipi gösteri uçağı, eğitim uçuşu sırasında yine aynı tip diğer bir uçak ile çarpıştı. Uçak, daireler çizdikten sonra yere çakıldı. Kazada Tayvanlı bir pilot hayatını kaybetti. Uçağı az hasar gören diğer pilotun ise güvenli iniş yapmayı başarabildiği belirtildi.

Kaohsiung ilinin Zihguan ilçesi semasında daireler çizerek eğitim uçuşu yapan 3 uçaktan ikisi çarpıştı. Kazada, Pilot Yarbay Chuang Bei-yuan'in kullandığı uçak ağır hasar gördü ve irtifa kaybederek yere çakıldı. Uçağı düşmeden önce kendisini fırlatan Yarbay Chuang'ın kendini kabinden fırlatmada geciktiği ve paraşütünün açılması için yeterli mesafe olmadığı kaydedildi. Ağır yaralı olarak ulaşılan Chuang, acilen hastaneye kaldırıldı. Ancak 37 yaşındaki tecrübeli pilot, bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Diğer AT-3 tipi uçağın pilotu Yarbay Yang Chih-ping'in ise Kaohsiung ilindeki askeri havaalanına herhangi bir sorun yaşamadan indiği bildirildi.

Uçağın düşme görüntülerini izleyen Hava Kuvvetleri yetkilileri ise çarpışmadan sonra ölen pilotun, arkadaşlarının hayatını tehlikeye atmamak için manevra yaptığı, bu yüzden kendini kabinden fırlatmada geciktiğini açıkladı.

Tayvan Hava Kuvvetleri Akademisi'nden yapılan basın açıklamasında ise Chuang ve Yang'ın tecrübeli pilot olduğu, ikisinin de 2 bin saatten fazla uçuş yaptıkları dile getirildi. Hayatını kaybeden Yarbay Cuhang , Thunder Tiger adlı gösteri ekibinde çarpıştığı Yarbay Yang ile takım arkadaşıydı ve 2 yıldır beraber uçuş yapıyorlardı. (Zaman)

İKİ UÇAK ÇARPIŞTI, PİLOT HAYATINI KAYBETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000