15 Eylül 2011, Perşembe 08:23:40

"İKİ HAVALİMANI BİRBİRİNE ÇOK BENZİYORDU"

Continental Express Havayolları'nın pilotu uçağı ABD Lake Charles'taki havalimanı yerine yanlışlıkla 25 km uzakta, Sulphur kentindeki havalimanına indirdi.
  • Buna benzer bir olay, hatta daha da beterini yasatmadimi TK bizlere... Tam olarak zamanin hatirlamiyorum ama Tifis havalimani yerine kullanilmayan bir askeri piste inmemismiydi...? Kurallar - kaideler - nizamlar... herseyi kurallarina gore yaparsaniz bu tur hatalar hic bir zaman olmaz...
  • Bu tip olay 1988 yılında Adnan menderes havalimanında yaşandı. Str/Adb uçuşu yapan Thy dc9 uçağıda Gaziemirdeki ulaştırmanın havaalanına inmişti..
  • Bu olayın Amerika'da da olmayacağını kimse iddia edemez zaten (ki olmuş). Ama bunu örnek göstererek THY'yi savunmak 'devekuşluğu'dur. Yani kafanı kuma gömmek ve gerçekleri görmemek. Bu hatayı Amerikalıda yapsa, Türk'te yapsa hatadır (herkesin başına gelebilir). Önemli olan hatayı nasıl düzeltiriz, bir daha olmasını nasıl engelleriz bakışıdır. Ayrıca Amerika'da neredeyse her kasabada, hatta köylerde uçak pisti vardır. Radar takibinde uçmak zorunda değilsiniz ve bu pilot gibi dikkatsiz davranırsanız havaalanlarını karıştırma ihtimali diğer ülkelerdekine kıyaska daha fazladır.
  • Eğer o meydanda VOR yada NDB var ise .... Kesinlikle kabul edilemez bir durum.
Continental Express Havayolları'na ait uçağın pilotu Sulphur'da bulunan havaaalanının Lake Charles'ta bulunan havaalanına çok benzediğini bu yüzden bu hatayı yaptığını ifade etti.

Sulphur Havaalanı yetkilileri son 15 yılda üçüncü kez yapılan bu hatanın iki havaalanının birbirine yakın olması ve pist sayılarının aynı olmasından dolayı yaşandığını fakat bunun büyük bir faciaya neden olabileceğini belirtti.
"İKİ HAVALİMANI BİRBİRİNE ÇOK BENZİYORDU"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 7 yıl önce
Buna benzer bir olay, hatta daha da beterini yasatmadimi TK bizlere... Tam olarak zamanin hatirlamiyorum ama Tifis havalimani yerine kullanilmayan bir askeri piste inmemismiydi...? Kurallar - kaideler - nizamlar... herseyi kurallarina gore yaparsaniz bu tur hatalar hic bir zaman olmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu tip olay 1988 yılında Adnan menderes havalimanında yaşandı. Str/Adb uçuşu yapan Thy dc9 uçağıda Gaziemirdeki ulaştırmanın havaalanına inmişti..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu olayın Amerika'da da olmayacağını kimse iddia edemez zaten (ki olmuş). Ama bunu örnek göstererek THY'yi savunmak 'devekuşluğu'dur. Yani kafanı kuma gömmek ve gerçekleri görmemek. Bu hatayı Amerikalıda yapsa, Türk'te yapsa hatadır (herkesin başına gelebilir). Önemli olan hatayı nasıl düzeltiriz, bir daha olmasını nasıl engelleriz bakışıdır. Ayrıca Amerika'da neredeyse her kasabada, hatta köylerde uçak pisti vardır. Radar takibinde uçmak zorunda değilsiniz ve bu pilot gibi dikkatsiz davranırsanız havaalanlarını karıştırma ihtimali diğer ülkelerdekine kıyaska daha fazladır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Eğer o meydanda VOR yada NDB var ise .... Kesinlikle kabul edilemez bir durum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000