13 Haziran 2015, Cumartesi 09:53:26

İhracattaki en büyük artış havayolunda gerçekleşti

Havayolu ile yapılan ihracat, yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,55 artarak 8 milyar 457,6 milyon dolara yükseldi.
  • Hangi THY yetkilisi bu derin analizi yapmış ki? Merak uyandırdı doğrusu
  • Acaba nijerya ile olan ihracat ne kadar ? Ve urun bazinda ne gonderdik?
  • Fabrikanızda ürettiğiniz ürünü başka bir ülkeye satmanıza ihracat denir..
  • Türkiye'de kurduklari fabrikalardan çıkan malların yurtdışına gönderilmesine ne zamandan beri ihracat deniliyor? Hemen bazı şeyler unutuluyor. Ne üretiyoruz da, yurtdışına ihraç ediyoruz?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, bu yılın ilk 4 ayındaki ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 seviyesinde gerileyerek 50 milyar 476,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Söz konusu ihracatın 25 milyar 805,8 milyon doları denizyolu, 255 milyon 236 bin doları demiryolu, 15 milyar 708,2 milyon doları karayolu, 8 milyar 457,6 milyon doları ise havayolu ile yapıldı. Bu dönemde, ihracat yolları içerisinde en büyük artış havayolunda gözlendi.

Yılın ilk 4 ayında havayolu ile yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,55 artarak 8 milyar 457,6 milyon dolara yükseldi. Havayolu ile yapılan ihracatın 2014'teki toplam tutarı 14,1 milyar dolar olurken, bu yılın ilk 4 ayında söz konusu rakamın yaklaşık yüzde 70'ine ulaşıldı.

Türk Hava Yolları yetkilileri tarafından konuya ilişkin yapılan değerlendirmede, küreselleşme ile uluslararası pazarların entegrasyonu doğrultusunda, dünya ticaretinde hava kargonun öneminin arttığı belirtildi.

Havayollarınca sağlanan hava kargo taşıma hizmetinin uluslararası ticaretin kilit yollarından biri olduğuna dikkati çeken yetkililer, "Hızlı ulaşım, havacılığın tarifeli seferlerle gerçekleştirilmesine paralel etkin zaman yönetimi, hızlı teslim, güven, yüksek güvenlik ve emniyet, profesyonel elleçleme ve kaliteli hizmet, dünya çapındaki geniş ulaşım ağı gibi artıları ile hava kargo taşımacılığı küresel pazarlarda yer alan firmalar için onların ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler de sunmakta ve günümüzdeki ticaret dünyasında önemi artarak devam etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

'Amerika'ya ihracattaki artış havayolu trafiğini artırdı'

Yetkililer, ayrıca Türk firmalarının dünyaya açılmasının da bu durumu etkilediğine işaret ederek, "Doların değer kazanması sebebiyle Amerika'ya yapılan ihracatın artmış olması da bu konuda önemli faktörler arasındadır" ifadelerini kullandı.

İhracattaki en büyük artış havayolunda gerçekleşti

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hangi THY yetkilisi bu derin analizi yapmış ki? Merak uyandırdı doğrusu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Acaba nijerya ile olan ihracat ne kadar ? Ve urun bazinda ne gonderdik?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dosto ~ 3 yıl önce
Fabrikanızda ürettiğiniz ürünü başka bir ülkeye satmanıza ihracat denir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancilarin ~ 3 yıl önce
Türkiye'de kurduklari fabrikalardan çıkan malların yurtdışına gönderilmesine ne zamandan beri ihracat deniliyor? Hemen bazı şeyler unutuluyor. Ne üretiyoruz da, yurtdışına ihraç ediyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000