01 Kasım 2011, Salı 15:09:31

İHA'LAR GERÇEKTEN İNSANSIZMIŞ!

Kara Kuvvetleri'ne ait İHA'ların kalkış ve inişlerini İsrailli personelin yaptığı ortaya çıktı. Ankara-Tel Aviv hattındaki kriz büyüyünce İsrailliler ülkelerine döndü. İHA'lar ise hangara kaldırıldı.
  • askerimiz başka devletlerin adamlarına mı emanet ediliyor yani ?
  • Su an sadece Baykar-Kale grubunun taktik iha'si ihtiyaçlarımızı görecek kapasitede, tamamen otomatik ve ayrıca da milli. Ama proje tamamlanalı 2 sene kadar geçmesine rağmen bu imkanı kullanmak yok...
  • daha dogrusu onlar ve ..... oyuncaklar?
  • Anka'yi cok beklersiniz. Is ucagi yapmakla bitmiyor. Zaten olup olmadigida belli degil. Bir iki ucusla is basarilmaz. Uzerine konulan ekipmanlar tam calismali birde kaybolmamali!! Ben askerligim sirasinda ikinci dunya savasinda kalma Alman mali fotograf ceken DRON fuzesi kaybolduguna sahit oldum. Asker tatbikat arazisini karis karis aramisti kayip DRON icin. Bu ucak IHA) kaybolursa parcalanir muhtemelen. Is kolay gibi gorunsede degil. Daha cok ekmek yemesi lazim yapanlarin ve ucuracak olanlarin. Bizdeki hantallikla onumuzdeki 10 senede birsey yapilamaz.
PKK, 19 Ekim 2011 günü gece 01 00'da Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 8 ayrı stratejik noktaya saldırdı. Saatler süren çatışmada 24 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Şehit cenazelerinde, sadece kaybedilen gencecik hayatların değil barışa dair umutların ardından da ağıtlar yakıldı.

Korkunç saldırının ardından herkes aynı soruyu soruyordu: İnsansız Hava Araçları (İHA), sınırdan geçen ve 8 ayrı noktaya saldıracak kadar organize olan yüzlerce PKK'lıyı nasıl göremedi?

Genelkurmay, Çukurca saldırısının ardından yaptığı ilk açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Saldırı haberinin öğrenilmesi üzerine Hakkari'deki Kobra helikopterleri, ambulans helikopterleri ve uçarbirlik harekatı için Sikorsky genel maksat helikopterleri hazır edilmiştir. Ayrıca bölgeye İnsansız Hava Aracı (İHA) sevk edilmesi emredilmiş, ancak İHA kötü hava şartları nedeniyle Batman'dan havalanamamıştır. Hava şartlarının düzelmesi ile birlikte, İnsansız Hava Aracı saat 15.26'dan itibaren Çukurca bölgesinden görüntü aktarmaya başlayabilmiştir...

Meydana gelen bu olaylar üzerine hain eylemi gerçekleştiren terör örgütü üyelerini bularak etkisiz hale getirmek maksadıyla yurt içinde ve sınır ötesinde (Irak kuzeyinde) toplam beş ayrı bölgede komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Özel Kuvvetler'den oluşan toplam 22 tabur ile geniş kapsamlı hava destekli kara operasyonlarının icrasına başlanmıştır..."

UÇAKLAR BATMAN'DA YATIYOR

Konumuz o açıklamada da değinilen İHA'lar ve neden uçamadıkları...

Açıklamada İHA'ların kötü hava koşulları nedeniyle uçamadığı belirtiliyordu. Doğru... 30 bin feet'te 24 saat uçabilen İHA'ların termal kameraları, bulutlu ve kapalı havalarda görüntü alamıyor. Zaten İsrail'le imzalanan satış sözleşmelerinde araçların hangi hava koşullarında uçabileceği de yazıyor. Ancak İHA'larla ilgili gerçekler bununla sınırlı değil!

Gelin, yılan hikayesine dönen İHA mevzuunu şöyle bir hatırlayalım... Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.) envanterinde 10 HERON var.

HERON'ların teslimatı gecikince İsrail ile Türkiye arasında kriz yaşanmıştı. Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.) da, 3 adet İHA satın almıştı. Sonunda HERON'lar da geldi ama Hv.K.Kb'nın satın aldığı 10 HERON'un 6'sı arızalı çıktı. Gövdeleri Batman'da yatıyor. Motorları ise aylardır İsrail'de, tamirde...

İSRAİL PERSONELİNİ ÇEKİNCE...

Başbakan Erdoğan, İsrail'e bakım için gönderilen ve bir türlü geri verilmeyen 6 adet HERON tipi insansız hava aracıyla ilgili ne demişti? 'Savunma sanayi noktasında şu ana kadar aramızdaki anlaşmalara sadakatleri yoktur. Mesela aramızdaki sıkıntılar sebebiyle insansız hava araçlarımızı hala bakımını yapıp geri göndermemişlerdir. Bunlar ahlaki midir?' Başbakan'ın bu sözlerine hemen yanıt veren İsrail Savunma Bakanlığı, yaptığı resmi açıklamada HERON'ların bakımının sürdüğünü söylemekle yetinmişti.

Öğrendiğimize göre Hv.K.K.'da kalan 4 HERON'un 3'ü verimli kullanıyor, 1'i ise ara ara uçuyor. Tıpkı HERON'lar gibi K.K.K.'nın İHA'ları da Batman'da konuşlu. Onların durumu ise çok ama çok daha vahim! Çünkü uçamıyorlar!!! İnsansız hava araçlarının gerçekten 'insansız' kalmasının ve havalanamamasının sebebine gelince... İHA'ların kullanımına ilişkin eğitim henüz tamamlanamadan Türkiye-İsrail krizi patladı. Mavi Marmara baskınının ardından İsrail kendi personelini geri çekince bizim İHA'lar karaya mahkum oldu.

K.K.K.'ya ait İHA'ları İsrailli personel kaldırıp indiriyordu. TSK personeli araçları ancak kaldırıldıktan sonra uçurabiliyordu. Yani İHA'larla istihbarat toplayabilmek için İsrailli personele muhtaçtık! Onlar çekip gidince İHA'lar hangarlarda kaldı.

(Akşam)
İHA'LAR GERÇEKTEN İNSANSIZMIŞ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 7 yıl önce
askerimiz başka devletlerin adamlarına mı emanet ediliyor yani ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Su an sadece Baykar-Kale grubunun taktik iha'si ihtiyaçlarımızı görecek kapasitede, tamamen otomatik ve ayrıca da milli. Ama proje tamamlanalı 2 sene kadar geçmesine rağmen bu imkanı kullanmak yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
daha dogrusu onlar ve ..... oyuncaklar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Anka'yi cok beklersiniz. Is ucagi yapmakla bitmiyor. Zaten olup olmadigida belli degil. Bir iki ucusla is basarilmaz. Uzerine konulan ekipmanlar tam calismali birde kaybolmamali!! Ben askerligim sirasinda ikinci dunya savasinda kalma Alman mali fotograf ceken DRON fuzesi kaybolduguna sahit oldum. Asker tatbikat arazisini karis karis aramisti kayip DRON icin. Bu ucak IHA) kaybolursa parcalanir muhtemelen. Is kolay gibi gorunsede degil. Daha cok ekmek yemesi lazim yapanlarin ve ucuracak olanlarin. Bizdeki hantallikla onumuzdeki 10 senede birsey yapilamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000