12 Nisan 2012, Perşembe 11:00:40

IĞDIR'A İLK UÇAK NE ZAMAN İNECEK?

Iğdır'da yapım çalışmaları tamamlanmak üzere olan havalimanına ilk yolcu uçağının haziran ayı içinde ineceği açıklandı...
  • Yakışır ığdır'ıma.. Emeği geçenlere tşkler..
  • Iğdır'a giden ilk uçakta ben de olmak istiyorum...
  • Nihayet takvim netleşiyor.Çok güzel olacak.Iğdır-İstanbul 2 saat sürecek.Bu Türkiye sınırları içersinde ki en uzak mesafeli uçuş olacak.Emeği geçenlere teşekkürler...
  • Askerliğimi Iğdır'da yapmıştır, oraya turist olarak gidebilmek için havaalanının açılmasını bekliyordum. Bu arada Kastamonu havaalanına ilk uçak ne zaman inecek bilgisi olan var mı acaba?
Iğdır'da yapım çalışmaları tamamlanmak üzere olan havalimanına ilk yolcu uçağının Haziran ayı içinde ineceği açıklandı. Havalimanında ilk deneme uçuşunun da gerçekleştirildiği bildirildi. 
 
Kars'ın bir ilçesiyken 1992'de il olan, Nahcivan ve Ermenistan ile İran'a komşu olan Iğdır'a 1996 yılında havalimanı yapılması için temel atıldı. Ancak çalışmalar 2001'de durduruldu. 12 Haziran 2010 günü yıllık yolcu kapasitesi 500 bin olması tahmin edilen Iğdır Havalimanı'nın temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. 
 
DENEME UÇUŞU BAŞARILI 
 
Merkeze bağlı Küllük Köyü mevkiindeki havalimanındaki çalışmaları denetleyen Vali Amir Çiçek, Nahcivan, İran, Ermenistan'a komşu olan Iğdırlı'nın uçak yolculuğu yapmak için şimdiye kadar Kars, Ağrı veya Erzurum'a gitmek zorunda kaldığını belirtti. Havalimanı alt yapısı için 21 milyon lira harcandığına söyleyen Vali Çiçek, 16 bin hektar üzerine kurulan havalimandaki pistin genişliğinin 60, uzunluğunun ise 3 bin metre olduğunu kaydetti. Havalimanında 'Vor' cihazı denemesi yapıldığını da aktaran Vali Çiçek, ilk deneme uçuşunun da başarılı geçtiğini aktardı. Vali Çiçek, 16 yıllık hayalin gerçekleşeceğini ve Iğdır'ın kaderinin değişeceğini söyledi. 
 
Havalimanında, başta terminal olmak üzere ısı ve güç merkezi, itfaiye, teknik blok, kule, iş makineleri garajı olmak üzere 14 bağımsız bina bulunduğu belirtildi. (Son Dakika)
IĞDIR'A İLK UÇAK NE ZAMAN İNECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar

misafir ~ 6 yıl önce
Yakışır ığdır'ıma.. Emeği geçenlere tşkler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Iğdır'a giden ilk uçakta ben de olmak istiyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Nihayet takvim netleşiyor.Çok güzel olacak.Iğdır-İstanbul 2 saat sürecek.Bu Türkiye sınırları içersinde ki en uzak mesafeli uçuş olacak.Emeği geçenlere teşekkürler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Askerliğimi Iğdır'da yapmıştır, oraya turist olarak gidebilmek için havaalanının açılmasını bekliyordum. Bu arada Kastamonu havaalanına ilk uçak ne zaman inecek bilgisi olan var mı acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000