Ana Sayfa » Havacılık Haberleri » IĞDIR HAVALİMANI CUMA GÜNÜ AÇILIYOR

IĞDIR HAVALİMANI CUMA GÜNÜ AÇILIYOR

11 Temmuz 2012 Çarşamba, 11:27:40 Iğdır’da 21 milyon lira harcanarak yaptırılan havalimanı, 13 Temmuz Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

Merkeze bağlı Küllük Köyü mevkiindeki havalimanındaki çalışmaların son düzenlemelerinin yapıldığını vurgulayan Vali Amir Çiçek, Iğdırlı’nın uçak yolculuğu yapmak için bu güne kadar Kars, Ağrı veya Erzurum’a gitmek zorunda kaldığını belirtti. Temeli 16 yıl önce atılan ve yapımı ’yılan hikayesi’ne dönen 16 bin hektar üzerine kurulu havalimanının genişliği 60, uzunluğu ise 3 bin metre olan pistine ilk kez Erdoğan’ın uçağı inecek.

Havalimanında ’VOR’ cihazı denemesi yapıldığını ilk deneme uçuşunun da başarılı geçtiğini hatırlatan Vali Çiçek, 16 yıllık hayalin gerçekleşeceğini ve Iğdır’ın kaderinin değişeceğini söyledi. Vali Çiçek, "Kars’ın bir ilçesi iken 1992 yılında il olarak, Nahcivan, Ermenistan ve İran’a komşu olan Iğdır’a 1996 yılında havalimanı yapılması için temel atıldı. Ancak çalışmalar 2001 yılında durdurulmuş. Yıllık yolcu kapasitesi 500 bin olması tahmin edilen havalimanın temelini 12 Haziran 2010 günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. 13 Temmuz’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak" diye konuştu.

Haberi Paylaş
Facebook Yorum
AirportHaber Yorum
  • Iğdır'a 12 Temmuz 2012, Perşembe 17:07:31 Yer yok yorumunu neye göre yaptın... Şu an hem Istanbul hemde Ankara uçaklarında yer var. Tamam talep var uçaklar doluyor ama biletler bitmiş değil... 0
  • Iğdır 11 Temmuz 2012, Çarşamba 23:56:18 İnanılmaz!!...Kasım ayına kadar Iğdır -İstanbul geliş gidiş full dolu.Haftanın iki(2) günü İstanbul seferi yetersiz olduğu daha ilk günden belli oldu.Haftanın her günü(Cumartesi-Pazar hariç) AnadoluJet Iğdır-Ankara %80 doluluğa(ilk ay orada da yer yok) erişti 5(beş)saat içinde.Müthiş bir şeyler oluyor Iğdır'da.Artık Pegasus ve Sun Exspres'i de bekleriz.Ne rekabet olacak ama..Teşekkürler hattı açan ve hatta sahip olan/çıkan herkese... 0
  • ali şengül 11 Temmuz 2012, Çarşamba 21:50:27 Iğdìra uçak iniyor 0
  • dhmi 11 Temmuz 2012, Çarşamba 21:32:32 flight check uçağı iniş yaptı Iğdır meydanına.... 0
Yorum Gönder
  • * Yorumlarınız, editör onayından geçmesi durumunda yayınlanacaktır.
  • * Gönderilen yorumlardan kaynaklanacak yasal sorumluluk yorumu gönderen kullanıcılara aittir. Yorumlardan AirportHaber ve bağlı kuruluşları sorumlu tutulamaz.
  • * Kişiler ya da kurumlar hakkında yapılan, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret, kötü söz, uygunsuz kelime, ırkçılık, bölücülük unsurları içeren yorumlara yer verilmemektedir.

Diğer Havacılık Haberleri

ATLASGLOBAL'DEN ÇOCUKLARA JEST...

ATLASGLOBAL'DEN ÇOCUKLARA JEST...

Her sene 23 Nisan Ulusal Egemelik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, daha önce hiç uçağa binmemiş çocukları uçakla tanıştırmayı kendine misyon edinen Atlasglobal Havayolları, bu sene SOS Çocukköyü Derneği KKTC’den çocukları İstanbul’a uçurarak onlara eşsiz bir gün yaşattı.