09 Nisan 2010, Cuma 14:23:25

İDDİALIYIZ! KİMSE BİZİ GEÇEMEZ!

Türkiye’deki pasaport fiyatları yurtdışına seyahat etmek isteyen ve farklı kültürlerle tanışmak isteyen vatandaşlarımıza adeta “zenginsen yurtdışına çıkabilirsin” dedirtiyor.
  • valla bu millete az bile. tarihiyle ovunmekten baska hicbirsey yapmayiz, biz kurtulamiyoruz baska ulkenin vatandasligini alabilen alsin hemen rahat rahat dolassin vizesiz bakkal deftersiz. bunu da anca turklukle bagdastirip hemen atlarsiniz 'aaa bak turk olmaktan utaniyor' diye de anlayan anlar herhalde kurtulundan ne demek istedgimi.
  • daha da zam yap padişahım. "ne kadar rezil olursak o kadar iyidir."
  • 13 YORUMU OKUDUM ELLERİNİZE SAGLIK...BİR ARKADAŞ EN UZAK DOGU DEMİŞ AMA BENDE ŞANGHAY DAN YAZIYORUM....HAMİT ÜNLÜ
  • HANGİ KONUDA ÖNDE DEĞİLİZKİ? BUNDADA ÖNDE OLMAYALIM!!! HAYATIMIZIN HER KONUSUNDA FAAHİŞ RAKAMLARLA HİZMET ALIYORUZ!! FIRSAT BU FIRSAT YAPIN YAPABİLDİĞİNİZİ'!!!

Dünya Bankası’nın verileri, tüm dünya üzerindeki ülkeler ele alındığında en pahalı pasaportun Türkiye’de olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre 5 yıllık pasaportun fiyatı Türkiye’de 330 dolar düzeyinde bulunuyor.

BİZDEN PAHALISI YOK!

Hükümet son dönemde yaptığı vize kaldırma işlemleriyle çok sayıda ülkenin sınır kapılarında kolaylık sağlanması yönünde adımlar atarken, pasaport ücretlerinin yüksek olması vatandaşların seyahat imkânlarını zorluyor.

Dünya Bankası tarafından yapılan araştırmanın raporlarına göre tüm dünya ülkelerinin ortalaması 45–50 dolardayken, Türkiye’de pasaport almak isteyenler bu bedelin 6 katından fazlasını ödemek zorunda kalıyor.

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’den sonra pasaportun en pahalı olduğu ikinci ülke 200 dolarla Lübnan olurken, onu 156 dolarlık fiyatla Çad izliyor.

Listede dördüncü sırada bir Avrupa ülkesi olan Norveç yer alıyor. Ülkede 5 yıllık pasaportun bedeli 152 dolar. Norveç’i sırasıyla 150 dolarla Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 145 dolarla Danimarka, 143 dolarla Bosna Hersek, 129 dolarla Hırvatistan, 115 dolarla Avustralya, 97 dolarla ABD takip ediyor. Dünya üzerinde pasaportun ücretsiz olduğu tek ülke ise komşu ülke Ermenistan… Ermenistan’da 5 yıllık pasaport için hiçbir bedel ödenmiyor.

Yine aynı araştırmada ortaya çıkan sonuçlar, en ucuz pasaportun Afrika ülkesi Swaziland’da olduğunu gösteriyor. Swaziland’da pasaport almak isteyenler 4.74 dolar ödüyor. Swaziland’ı da sırasıyla Lüksemburg, Botswana, Kenya, Gana, Çek Cumhuriyeti, Filipinler ve El Salvador gibi ülkeler izliyor.
Bu ülkelerde pasaport fiyatları 5 ile 9 dolar arasında değişiyor.

TÜRKİYE’NİN REKORU ELİNDEN BIRAKMAYA HİÇ NİYETİ YOK!

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde 1 Haziran’dan itibaren hayata geçirmeyi planladığı çipli pasaportlarla birlikte ödenecek miktar da bir hayli artacak.

Türkiye’nin halen kullanmakta olduğu mavi pasaportlarda harç bedelinin 100 liraya yakın bir artış göstereceği konuşuluyor.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Yeni pasaportlarla ilgili teknik altyapı hazırlıklarına da başlandı. İl Emniyet Müdürlüklerine ve Konsolosluklara Mayıs ayından itibaren yeni pasaportların teknik altyapısı gönderilecek. Biometrik pasaportların çipleri de Almanya’dan ithal edilecek.

PEKİ, SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Çapalı imzasıyla bütün illere pasaportlarla ilgili hazırlanan yeni düzenleme kurgusu gönderildi. Buna göre artık çipli pasaportlar için Emniyet Müdürlükleri'ne bağlı Pasaport Büro Amirlikleri, müracaatları ve gerekli evrakları aldıktan sonra Ankara'da oluşturulacak merkeze gönderecek. Pasaportlar burada hazırlandıktan sonra tekrardan gönderilen ile iade edilecek. İl Emniyet Müdürlükleri de pasaportları sahiplerine dağıtacak.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Çapalı imzalı yeni kurguya göre, Türkiye genelinde pasaport müracaat alma bankolarında görevli 300 kadar personele, 19 Nisan-1Mayıs tarihleri arasında 'Pasaport Müracaat Sistemi Kullanıcı Eğitimi' verilecek.

Öte yandan Emniyete yakın kaynaklar çipli pasaportlara geçişte büyük sıkıntılar yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtiyor.

©AirportHaber.com

İDDİALIYIZ! KİMSE BİZİ GEÇEMEZ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
valla bu millete az bile. tarihiyle ovunmekten baska hicbirsey yapmayiz, biz kurtulamiyoruz baska ulkenin vatandasligini alabilen alsin hemen rahat rahat dolassin vizesiz bakkal deftersiz. bunu da anca turklukle bagdastirip hemen atlarsiniz 'aaa bak turk olmaktan utaniyor' diye de anlayan anlar herhalde kurtulundan ne demek istedgimi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
daha da zam yap padişahım. "ne kadar rezil olursak o kadar iyidir."

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
13 YORUMU OKUDUM ELLERİNİZE SAGLIK...BİR ARKADAŞ EN UZAK DOGU DEMİŞ AMA BENDE ŞANGHAY DAN YAZIYORUM....HAMİT ÜNLÜ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
HANGİ KONUDA ÖNDE DEĞİLİZKİ? BUNDADA ÖNDE OLMAYALIM!!! HAYATIMIZIN HER KONUSUNDA FAAHİŞ RAKAMLARLA HİZMET ALIYORUZ!! FIRSAT BU FIRSAT YAPIN YAPABİLDİĞİNİZİ'!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000