19 Haziran 2016, Pazar 09:20:09

IBM uçaklardaki türbülans sorununu çözecek

IBM, uçaklarda kablosuz internet bağlantısı hizmeti sunan Gogo ile işbirliği yaparak uçakların türbülansa girmesini engelleyecek yeni bir çözüm geliştiriyor.
  • hava boş...
  • Hava boslugu diye birseymi var? Updraft downdraftler degilmi onlar
  • Yazık başlıklı yorum cidden editör kontrolünden geçti mi ? Airport haber bu tip amaçsız, gereksiz, seviyesiz yorumları neden yayınlar ? Sırf haberlerin altında yorum olsun çok görünsün mantığı mı bu yaptığınız ?
  • Teşekkürler sayın editör şimdi yazı biraz bir havacılık sitesine yakışır hale gelmiş ama içeriği iyice kontrol edin ingilizceden tercüme edebilmek havacılık için yetmiyor demek ki hala 'hava boşluğu' kelimesini içeren yerler var. Kolay gelsin size

IBM’ın daha önce 2 milyar dolar ödeyerek satın aldığı hava durumu ölçüm ve tahmin servisi The Weather’ın belirlediği sıcak hava dalgaları ve hava boşlukları, Gogo servisi üzerinden uçakların pilotlarına iletilecek, böylece uçaklar daha kalkış yapmadan önlerindeki hava boşluklarını görüp, rotalarını ona göre hazırlayabilecekler.

IBM’in süper bilgisayar servisi Watson tarafından hızla işlenebilen The Weather dataları sayesinde, hava analizleri kısa sürede elde edilebiliyor.

Pilotlar Gogo’nun internet bağlantısı üzerinden rotalarını Watson servisine gönderdiklerinde, rota üzerindeki hava boşlukları tekrar kontrol edilecek ve pilotlara uyarı verilecek. Böylece uçak yolcuları, türbülans riski yaşamadan rahat bir yolculuk yapabilecekler.

Mevcut sistemde, türbülansa giren bir uçak bölgedeki hava alanlarının kontrol kulelerine bildirimde bulunarak diğer uçakların rotalarını değiştirmesini sağlıyordu. Diğer uçaklara haber vermek de kontrol kulesindeki görevlilerin tek tek tüm uçaklara bilgi geçmesi ile mümkün oluyordu. Çok yoğun uçuş rotalarında bu sistem, uçuş kulelerinde ekstra iş yükü anlamına geliyordu.

IBM Weather servisine göre, dünyadaki hava yolları türbülanslar nedeniyle her sene 100 milyon dolar ekstra maliyetler ödemek zorunda kalıyor. Tamir, bakım masrafları kadar yolcuların ve kabin ekibinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar da azımsanamayacak kadar çok.

IBM uçaklardaki türbülans sorununu çözecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

kafa boş ~ 2 yıl önce
hava boş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne? ~ 2 yıl önce
Hava boslugu diye birseymi var? Updraft downdraftler degilmi onlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airport habere ! ~ 2 yıl önce
Yazık başlıklı yorum cidden editör kontrolünden geçti mi ? Airport haber bu tip amaçsız, gereksiz, seviyesiz yorumları neden yayınlar ? Sırf haberlerin altında yorum olsun çok görünsün mantığı mı bu yaptığınız ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 2 yıl önce
Teşekkürler sayın editör şimdi yazı biraz bir havacılık sitesine yakışır hale gelmiş ama içeriği iyice kontrol edin ingilizceden tercüme edebilmek havacılık için yetmiyor demek ki hala 'hava boşluğu' kelimesini içeren yerler var. Kolay gelsin size

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000