12 Temmuz 2016, Salı 16:24:22

Hürkuş'a uluslararası onay

Türkiye'de tasarlanarak imal edilen yerli eğitim HÜRKUŞ A uçağı, Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EASA) tarafından uluslararası onay sertifikası aldı.
  • Askeri eğitim uçağına EASA TIP sertifikası aldıran kafayla EASA lisansı vermediği halde uçuş okullarındaki Simülatörlere EASA onayı isteyen kafa aynı kafadır. Pilot lisansları için EASA'dan alınan karşılıklı tanıma yetkisini kayıp etmesine rağmen SHGM Uçuş Okullarının simülatör onaylarının EASA tarafından yapılmasını zorunlu kılmış. Uçuş okulları EASA'ya müracaat ediyor ve her bir tip başına 12.500 Euro para yatırıyor sonra da Finlandiya Sivil havacılığı gelip EASA adına Simülatörleri onaylıyor. Tabi bu işlem yazıldığı kadar kolay olmuyor. Aylarca uğraşıp bekleyip hem zaman hem de iş kaybına da neden olunuyor. Ey SHGM askeri eğitim uçağına TIP sertifikası vereceğine Sivil havacılık için kullanılan Simülatörleri kendin onaylasan olmaz mı?
  • SHGM en kısıtlı imkanlarıyla JAA/EASA'dan Pilot lisans ve sağlık sertifikaları ile Hava Aracı Bakım konusunda elde ettiği karşılıklı tanıma yetkilerini bir gecede kayıp etti. Kimse ne olduğunu veya neden olduğunu anlamadı bile. Şimdi bir askeri eğitim uçağı için alınan sertifikayla düğün bayram yapıyor. Havacılık bilgimiz bu işte. Ağlanacak halimize gülüyoruz da. Bu işleri bilenler de bu olup bitene başka yerleriyle gülüyorlar. Sadece haberiniz olsun.
  • Ortada herhangi bir başarı yokta varsayalım ki bir başarı var. Bu başarıyı kime yazacağız? SHGM'ye mi? TAI'ye mi? Savunma Sanayi Müsteşarlığına mı? THY'ye mi? resimlerdeki pozlara bakacak olursak SHGM bu işin hiç bir yerinde gözükmüyor. Bildik işler SHGM THY'nin Ankara Ofisi olmaya devam. Madem bir başarı var, bu başarıyı neden bu şekilde mundar ettiniz? SHGM'nin veya TAI'nin bağlı olduğu bakanlıklar yok mu? Varsa neredeymiş? Doğru dürüst bir tören yapıp kamuoyunu bilgilendirseniz olmaz mıydı?
  • Türksat 3A uydusunu Fransızlar yaptı, Fransızlar fırlattı. Türksat 4A uydusunu Japonlar yaptı, Kazakistan fırlattı. Türksat 4B uydusunu Japonlar yaptı, Kazakistan fırlattı. Rezalet ortaya çıkmasın diye sizden gizlediler ama, Türksat 1B uydusunu uzayda kaybettiler. Göktürk2 uydusuna yüzde yüz yerli malı dediler, denge-konum modülü İngiliz, optik sistemi Güney Kore, tepki tekerleri ABD, manyetik tork çubukları Alman, itki sistemi İsrail, titreşim testlerini Fransızlar yaptı, Çin fırlattı. Göktürk1 uydusunu İtalyan-Fransız firmasına sipariş ettiler, Göktürk2 gönderildi, Göktürk1 hâlâ ortada yok.

HÜRKUŞ, Avrupa Havacılık ve Uzak Ajansı'nın sertifikalandırdığı ilk Türk özgün uçağı oldu. Hem Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından tasarım organizasyon onayına sahip TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayinin mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Yeni Nesil HÜRKUŞ, SHGM ve EASA tarafından Tip Sertifikası almaya hak kazandı.


Sertifika töreni Farnborough'da düzenlenen Havacılık Fuarı'nda Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nin (TAI) yer aldığı alanda gerçekleşti.

Törenin ardından açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ''Çok önemli bir gün yaşıyoruz. Yeni nesil temel eğitim uçağı projesinde ilgili konular çerçevesinde sertifika aldık. Bu vesileyle bu sertifikaya yayınlayacak olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne, Savunma Bakanlığı, Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı'na Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreçte Türkiye'ye ilk kez uluslararası bir sertifika edinmiş uçak sahibi olma fırsatını sağlayan ve Türk havacılık sanayinin sınıfını bir kaç derece artmasına katkısı olan herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

HÜRKUŞ'un bugün çok özel bir gününü yaşıyoruz diye konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem de Türk mühendisleri tarafından üretilen ve geliştirilen iki uçağın testlerinin tamamlandıktan sonra, sertifikasyon süreci başlandığını belirterek şunları söyledi: "Beş yüzü aşkın uçuş sortisi gerçekleştirerek uçağımızın uçmaya elverişli olduğunu göstermiş olduk. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz tarihimizde ilk defa bir uçağa TİP sertifikası verdi. EASA da bu sertifikayı geçerli kıldı. Artık hem Türkiye'de hem de Avrupa'da uçmaya elverişli olduğunu kanıtlayan bir uçağımız var. Daha önce Türkiye'de üretilen birçok uçak var ancak böyle bir süreçten geçerek ruhsat almadılar. Bugün bakarsak bu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ilk verdiği EASA'nın da organizasyon olarak Türkiye'ye verdiği ilk sertifika oldu'' Öte yandan, EASA ilk kez tek bir uçakta kanopi patlatma sistemini ve fırlatma koltuğunu aynı anda sertifikalandırdı.

Sivil havacılık kuralları gereği bir uçak veya helikopterin ticari olarak uçması için EASA özel bir sertifikasyon programı uyguluyor.

Hürkuş uçağına alınacak EASA sertifikası, TAI'nin halen tasarımını devam ettirdiği yerli helikopter ve sonrasında milli yolcu uçağı gibi projelere de önemli bir alt yapı sağlayacak.

Hürkuş'a uluslararası onay

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Kafa aynı ~ 2 yıl önce
Askeri eğitim uçağına EASA TIP sertifikası aldıran kafayla EASA lisansı vermediği halde uçuş okullarındaki Simülatörlere EASA onayı isteyen kafa aynı kafadır. Pilot lisansları için EASA'dan alınan karşılıklı tanıma yetkisini kayıp etmesine rağmen SHGM Uçuş Okullarının simülatör onaylarının EASA tarafından yapılmasını zorunlu kılmış. Uçuş okulları EASA'ya müracaat ediyor ve her bir tip başına 12.500 Euro para yatırıyor sonra da Finlandiya Sivil havacılığı gelip EASA adına Simülatörleri onaylıyor. Tabi bu işlem yazıldığı kadar kolay olmuyor. Aylarca uğraşıp bekleyip hem zaman hem de iş kaybına da neden olunuyor. Ey SHGM askeri eğitim uçağına TIP sertifikası vereceğine Sivil havacılık için kullanılan Simülatörleri kendin onaylasan olmaz mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
seviniyoruz ~ 2 yıl önce
SHGM en kısıtlı imkanlarıyla JAA/EASA'dan Pilot lisans ve sağlık sertifikaları ile Hava Aracı Bakım konusunda elde ettiği karşılıklı tanıma yetkilerini bir gecede kayıp etti. Kimse ne olduğunu veya neden olduğunu anlamadı bile. Şimdi bir askeri eğitim uçağı için alınan sertifikayla düğün bayram yapıyor. Havacılık bilgimiz bu işte. Ağlanacak halimize gülüyoruz da. Bu işleri bilenler de bu olup bitene başka yerleriyle gülüyorlar. Sadece haberiniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarı ~ 2 yıl önce
Ortada herhangi bir başarı yokta varsayalım ki bir başarı var. Bu başarıyı kime yazacağız? SHGM'ye mi? TAI'ye mi? Savunma Sanayi Müsteşarlığına mı? THY'ye mi? resimlerdeki pozlara bakacak olursak SHGM bu işin hiç bir yerinde gözükmüyor. Bildik işler SHGM THY'nin Ankara Ofisi olmaya devam. Madem bir başarı var, bu başarıyı neden bu şekilde mundar ettiniz? SHGM'nin veya TAI'nin bağlı olduğu bakanlıklar yok mu? Varsa neredeymiş? Doğru dürüst bir tören yapıp kamuoyunu bilgilendirseniz olmaz mıydı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İcraat ~ 2 yıl önce
Türksat 3A uydusunu Fransızlar yaptı, Fransızlar fırlattı. Türksat 4A uydusunu Japonlar yaptı, Kazakistan fırlattı. Türksat 4B uydusunu Japonlar yaptı, Kazakistan fırlattı. Rezalet ortaya çıkmasın diye sizden gizlediler ama, Türksat 1B uydusunu uzayda kaybettiler. Göktürk2 uydusuna yüzde yüz yerli malı dediler, denge-konum modülü İngiliz, optik sistemi Güney Kore, tepki tekerleri ABD, manyetik tork çubukları Alman, itki sistemi İsrail, titreşim testlerini Fransızlar yaptı, Çin fırlattı. Göktürk1 uydusunu İtalyan-Fransız firmasına sipariş ettiler, Göktürk2 gönderildi, Göktürk1 hâlâ ortada yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uset ~ 2 yıl önce
Uzay sistemleri test ve entegrasyon merkezi yapıldı TAI tesislerine. Bundan sonra testleri ve entegrasyonu da ülkemizde yapılacak her türlü uydu ve uzay aracının.
sektör ~ 2 yıl önce
Bu sektör 50 milyar dolardan 500 milyar dolara kısa sürede nasıl çıkabilir imkansız. En fazla 150-200 milyar dolar olur 7 sene sonra.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000