12 Ocak 2016, Salı 11:41:18

Hürkuş dünya genelinde satılacak

TUSAŞ mühendisleri tarafından tasarlanan eğitim uçağı HÜRKUŞ'un, dünya genelinde satışlarının önünü açacak EASA CS-23’e göre sertifikalanmasına yönelik çalışmalarda sona gelindi.
  • EASA CS.23 e göre sertifiye olacak? Pardon onu kim kimin adına yapacak? Şurda yazılan herşey 1940 tan beri dünyada rutin yapılan işler . 2005 ten beri arge Ne yaptınız ??? Kırk yıllık flutter testleri abartılıp isimde bulmuşlar çırpınma filan. Hadi canim böyle reklam olmaz başka kapıya... Bu seneki yönetim kurulunda yine seni CEO yapacaklar yutar ancak, ama bize yutturamazsin.
  • Hürkuşa da KT-1'e de dışarıdan fotoğraftan bakan herkes aynı görür. Yan yana dururlarsa ancak fark görülür. Ayrıca gövdenin bu kadar büyük olması, motorun güçlü olması onu daha iyi eğitim uçağı da yapmaz. Milli dediğiniz aviyonikler de Aselsan'ın yıllardır lisans altında ürettiği ürünler. Hangi milli özgün aviyonik kullanılmış merak ettim. Hürkuşu insanlara tanıtın, laf atmayın.
  • ANKA NE OLDU BİLEN VARMI? ÖZELLİKLE SİLAHLI VERSİYONU YAPILACAKTI GELİŞMELER NE DURUMDA..BAŞARISIZ OLUP RAFA KALKMIŞ OLABİLİRMİ? YAZIK OLUR TÜM ÇALIŞMALARA..YETKİLİLERDENDE GELİŞMELER HAKKINDA BİR SES ÇIKMIYOR TAMDA İHTİYAÇ HİSSEDİLDİĞİ ZAMAN GELMİŞKEN YAZIK OLUR ?
  • Bak şimdi imam efendi müşterisi zaten sen olacaksın. Memleketin yüzlerce uçağı var. Alımlar da sürekli yapılıyor daha. Daha iyi pazar var mı? SÖZDE Avionik yapanlar hangi müşteriye yapıyormuş bilelim de biz de faydalanalım. Aslında araştırırsan bir halt yapmadıklarını anlarsın. Hodri meydan, getirin bakalım şu aviyoniklere. Öyle yazılımı Türk ayağına yatmak yok ama. Kristal ekranda veya İpad app menülerini Türkçeye çevirmekle avionik yapılmıyor. En temel avionik pusula, sürat saati, altimetre, varyometre ve gyro. Ben bu 40 senelik geçmişi olan kurumların bunları üretebildiğini görmedim. Pusulayı bile Rus pazarında gören bir milletin mühendisleri üretim yapamaz.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) mühendisleri tarafından tasarlanan eğitim uçağı HÜRKUŞ'un dünya genelinde satışlarının önünü açacak sertifika sürecinde sona gelindi.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HÜRKUŞ Projesi'nde gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Proje kapsamında EASA CS-23’e göre tip sertifikasyonu sürecine yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Dörtkaşlı, uçuş testlerine de mevcut plan dahilinde devam edildiğini belirtti.

TUSAŞ’ın, HÜRKUŞ Projesi ile EASA’nın Türkiye’ye verdiği ilk uçak tasarlama yetkisinin de sahibi olduğuna dikkati çeken Dörtkaşlı, alınan yetkinin, TUSAŞ’ın, fikir aşamasından uçağı uçurana kadar tüm organizasyonunun uluslararası kurallara göre uyum içinde çalıştığının kanıtı niteliği taşıdığını belirtti.

İlk uçuşunu 29 Ağustos 2013'te gerçekleştiren uçağın 2 yılı geçen sürede yaklaşık 300 sortilik uçuş yaptığını ifade eden Dörtkaşlı, her sortide uçağın kabiliyetleriyle ilgili değişik bir test uygulandığını dile getirdi. Dörtkaşlı, şöyle konuştu:

"SHGM ve EASA'nın nezaretinde çalışmalarımızı ve uçuşlarımızı sürdürüyoruz, sona doğru yaklaşıyoruz. İnşallah 2016’nın ilk yarısında tip sertifikası almak için çalışmaları bitireceğiz. Zor bir süreç, adım adım bütün riskleri ve şartları simüle ederek gidiyoruz. Bu sürece yönelik olarak ikisi uçuş testleri ikisi ise yer testleri için olmak üzere toplam 4 uçak hazırladık. Uçuş ve yer test uçakları birbiri ile yakın konfigürasyonda oldukları için platformlara yönelik hemen hemen aynı masrafları yaptık. Konfigürasyonlar arasında farklılık olarak motor yerine aynı ağırlıkla simüle eden bir şey koyuyoruz. Uçağı işkenceye bağlıyoruz, işkence havacılık terminolojisinde uçağın asıldığı ve üzerine yüklerin uygulandığı, uçağı içine alan büyük bir test düzeneğidir. Yer testi uçaklarının birini statik testte kırıyoruz, diğerini fatik yükte (yorulma testi) kırıyoruz. Yani 4 uçaktan ikisini kırıyoruz, diğer ikisiyle uçuş testlerimiz devam ediyor."

Uçağa yönelik testler EASA tarafından onaylanıyor. SHGM ve EASA’dan alınacak söz konusu ruhsat, uçağın türüne/tipine göre "uçuş emniyetine uygun" olduğu anlamına geliyor.

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girdi. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecek.

Program kapsamında 2 ayrı uçak konfigürasyonu geliştirildi. HÜRKUŞ-A EASA CS-23 gereksinimlerine göre sertifikalandırılan temel konfigürasyon, HÜRKUŞ-B ise Türk Hava Kuvvetleri ek isteklerini de içerecek şekilde geliştirilmiş konfigürasyon olarak tasarlandı.

HÜRKUŞ-A konfigürasyonunun ilk uçağı yer testleri ile taksi testlerini tamamlamasını takiben 29 Ağustos 2013'te TUSAŞ Kazan tesislerinde "ilk uçuşunu" başarıyla gerçekleştirdi. EASA ile koordine edilerek SHGM tarafından verilen uçuş izni sonrasında, planlamalara uygun olarak ilk uçuşunu iniş takımı açık olarak yaptı, 9 bin 500 feet yüksekliğe tırmanarak kumanda yüzeylerinin ilk kontrollerini tamamladı. Uçak, 33 dakika süren uçuş sonrasında başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Uçak ilk uçuştan sonra geçen sürede, sistem fonksiyon testleri, hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol testleri, yapısal yük testleri, iniş takımı acil durum açılma, düşük süratli uçuş, detaylı stall ve aerodinamik konfigürasyon testleri, viril (spin) testleri, performans testleri, aerobatik ve operasyon testleri, yüksek hız ve çırpınma testlerinden de geçti.

Kalan testlerin başarıyla sonuçlanmasıyla HÜRKUŞ-A, EASA CS-23 kurallarına göre sertifikalandırılacak ve böylece bu sınıfta ilk sivil havacılık sertifikası alan uçak olarak tescil edilecek.

Sertifikasyon sürecinin ardından uçağın Avrupa ve dünya satışlarının önü açılacak. Böylece önümüzdeki yıllarda Türk Hava Kuvvetleri ve diğer dost ülkelerin envanterinde HÜRKUŞ ismi görülebilecek.

Hürkuş dünya genelinde satılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

EASA CS-23? ~ 2 yıl önce
EASA CS.23 e göre sertifiye olacak? Pardon onu kim kimin adına yapacak? Şurda yazılan herşey 1940 tan beri dünyada rutin yapılan işler . 2005 ten beri arge Ne yaptınız ??? Kırk yıllık flutter testleri abartılıp isimde bulmuşlar çırpınma filan. Hadi canim böyle reklam olmaz başka kapıya... Bu seneki yönetim kurulunda yine seni CEO yapacaklar yutar ancak, ama bize yutturamazsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
El cevaba cevap ~ 2 yıl önce
Hürkuşa da KT-1'e de dışarıdan fotoğraftan bakan herkes aynı görür. Yan yana dururlarsa ancak fark görülür. Ayrıca gövdenin bu kadar büyük olması, motorun güçlü olması onu daha iyi eğitim uçağı da yapmaz. Milli dediğiniz aviyonikler de Aselsan'ın yıllardır lisans altında ürettiği ürünler. Hangi milli özgün aviyonik kullanılmış merak ettim. Hürkuşu insanlara tanıtın, laf atmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Celal ~ 2 yıl önce
Yüzlerce uzman bizi kandırdı demek sayende aydinlandik.
ÜSKÜDARLI ~ 2 yıl önce
ANKA NE OLDU BİLEN VARMI? ÖZELLİKLE SİLAHLI VERSİYONU YAPILACAKTI GELİŞMELER NE DURUMDA..BAŞARISIZ OLUP RAFA KALKMIŞ OLABİLİRMİ? YAZIK OLUR TÜM ÇALIŞMALARA..YETKİLİLERDENDE GELİŞMELER HAKKINDA BİR SES ÇIKMIYOR TAMDA İHTİYAÇ HİSSEDİLDİĞİ ZAMAN GELMİŞKEN YAZIK OLUR ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 2 yıl önce
Silahlı versiyonu çıktı. Yerli üretim Som ve Cirit füzelerini başarılı bir şekilde kullanabiliyor.
Celal ~ 2 yıl önce
Kullaniliyor haberin yokmu. Tipki bayraktar gibi. Yoksa sen hala heron mu kullanıyoruz saniyorsun
mercedes ~ 2 yıl önce
Anka nin kendisi neyi başardı 2004 ten beri de silahlisi basarsın. Her 6 ayda bir ilk uçuş yapıyor, halkta koyun her seferinde alkışlıyor ya, yiyormuş gibi yapmaya devam... Düşman kim ne onu bile sapıttik sayelerinde...
YAMAN ~ 2 yıl önce
YOK KARDEŞ YOK. DAHA ANKANIN NORMAL VERSİYONU YAPILMADI SİLAHLISIDA 2025 ten ONCE YAPILMAZ. BİZİM MÜHENDİSLER BİRAZ CAHİL
imam bak ~ 2 yıl önce
Bak şimdi imam efendi müşterisi zaten sen olacaksın. Memleketin yüzlerce uçağı var. Alımlar da sürekli yapılıyor daha. Daha iyi pazar var mı? SÖZDE Avionik yapanlar hangi müşteriye yapıyormuş bilelim de biz de faydalanalım. Aslında araştırırsan bir halt yapmadıklarını anlarsın. Hodri meydan, getirin bakalım şu aviyoniklere. Öyle yazılımı Türk ayağına yatmak yok ama. Kristal ekranda veya İpad app menülerini Türkçeye çevirmekle avionik yapılmıyor. En temel avionik pusula, sürat saati, altimetre, varyometre ve gyro. Ben bu 40 senelik geçmişi olan kurumların bunları üretebildiğini görmedim. Pusulayı bile Rus pazarında gören bir milletin mühendisleri üretim yapamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Celal ~ 2 yıl önce
Diyoosunnn. Pusulayi rus pazarinda bende ilk gördüm. Sonra askerde. Isime yarasa neyse. Ne diye pusula peşine gideyim

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000