16 Temmuz 2018, Pazartesi 13:13:52

Hürjet'in kokpiti ilk kez görüntülendi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin, Jet Eğitim ve Yakın Destek Uçağı Geliştirme Projesi kapsamında tasarladığı Hürjet'in dünya lansmanı İngiltere'de yapılıyor.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • kandırıldık allah affetsin
  • Senelerdir bir eğitim uçağının prototipi yok ortalarda. Her gün birileri bu tai ye madalya taktim ediyor. Bademle yobaz kafa ile havacılık olmaz. Türk diyemeyenlerle yerli uçak olmaz.
  • neyi tasarladiniz yaa panel made in usa diye bariyo bitne switch yapin da sonra konusalim kandirikcilar hadi ordan

Türkiye'nin jet eğitimi ve yakın destek uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan Hürjet, hazırlanan birebir yer prototipiyle ete kemiğe büründü. Hürjet, dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden olan İngiltere'deki Farnborough Airshow'da ilk kez sergileniyor.

Gerçeği aratmayan prototiple ilk kez bugün dünyaya tanıtılıyor. Prototipte, kokpitten kontrol edilebilen hareketli yüzeyler; motor, bazı itki ve uçuş sistemleri dışında hemen hemen bütün sistemler bulunuyor.

Hürjet'in kokpitinde kullanılan tek parça Çok Fonksiyonlu Entegre Modüler Ekran; görev bilgisayarı ve gösterge özelliklerini tek bir ekipmanda toplayan, pilotun sensör videolarını izleyebildiği, sayısal harita ve taktik sembolojileri görebildiği, akıllı çok işlevli özelliği ile dikkat çekiyor.

Yerli mühimmatlarla sergilenecek

Hürjet'in yer prototipi, 16-22 Temmuz'da gerçekleştirilecek dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden, İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda ilk kez sergilenecek. Böylece Hürjet Projesi dünyaya tanıtılacak.

Fuarda dijital kamuflajlı olarak sergilenecek Hürjet'in kuyruğunda tarih boyunca Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal figürü yer alacak. Hürjet'le birlikte TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Türkiye'nin ilk milli hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan; ROKETSAN tarafından geliştirilen Teber Lazer Güdün Kiti MK-81 ve MK-82, L-Umtas sergilenecek.Hafif taarruz görevi de üstlenecek

Uçak, 13,4 metre uzunluğunda, 11 metre kanat açıklığında, 4 metre dikey kuyruk yüksekliğinde olacak.

Hürjet Projesi kapsamında ileri seviye bir jet eğitim uçağı yapılacak, bunun yanında uçağa silah eklenerek ikinci bir misyon kazandırılacak. Böylece Türk Hava Kuvvetlerinin jet tekamül uçağı ihtiyacı karşılanırken, yakın hava desteğinde kullanılabilecek bir hafif taarruz uçağına sahip olunacak.

Taarruz faaliyetlerinde çevre güvenliğini sağlayacak Hürjet, ana taarruz uçaklarına koridor açacak, harekat ortamını hazırlayacak. Hürjet, silahlı ve silahsız olarak karakol faaliyeti de yürütebilecek. (Akşam)

Hürjet'in kokpiti ilk kez görüntülendi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

güvenlikçi ~ 1 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamdolsun ~ 1 ay önce
kandırıldık allah affetsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bademspor ~ 1 ay önce
Senelerdir bir eğitim uçağının prototipi yok ortalarda. Her gün birileri bu tai ye madalya taktim ediyor. Bademle yobaz kafa ile havacılık olmaz. Türk diyemeyenlerle yerli uçak olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kurmay ~ 1 ay önce
neyi tasarladiniz yaa panel made in usa diye bariyo bitne switch yapin da sonra konusalim kandirikcilar hadi ordan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çakma Kurmay’a ~ 1 ay önce
Okumandamı yok hemşerim? Eşşşek kadar Fotoniks ve Aselsan yazıyor görmedin mi??!!!
kurmay ~ 1 ay önce
aselsan yazisini yazarsin anca malzeme?? sen daha kanat hesabi yapamazsin nerde oyle malzemeci ve muhendis bulun da alnindan opelim

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000