04 Aralık 2017, Pazartesi 09:37:19

Hürjet projesinde flaş değişiklik

Türkiye ile Amerika arasında YPG’ye silah temini ve NATO ile yaşanan gerilim savunma sanayi projelerinde revizyona neden oldu.
  • En sonunda mantıklı bir iş yapmışlar olacağı önceden görmüşler.Tank motorunda da bu devrimi bekliyoruz
  • Elbise degistirir gibi dizayn degistiriyorlar.
  • Insallah hayirli olur. Ukrayna neden olmasinki.
  • Bir yere gitmeyecek işler. Gerçekten yapılmak istense neler olur oysa. Ukrayna nın müthiş birikiminden istifade ederiz artık.

Türkiye ile Amerika arasında YPG’ye silah temini ve NATO ile yaşanan gerilim savunma sanayi projelerinde revizyona neden oldu. TAİ’nin jet eğitim uçağı projesinde HÜRJET’i ABD yerine Ukrayna modeli üzerinde yeniden tasarladığı ortaya çıktı

Türk Havacılık Sanayi’nin daha önce sitesinden ilan ettiği Jet eğitim uçağı projesinde başta motor ve gövde tasarımı üzerinde değişikliklere gidildi. TAİ yeni HÜRJET tasarımını sitesinde yayınlarken HÜRJET’in daha önce tasarlanan çift dikey kuyruk yerine tek kuyruk ve kanat uzantılarının da değiştirildiği gözlendi. Değişimin ABD ile Türkiye arasında YPG’ye silah temini ile gelişen gerilim ve NATO sistemlerinin devamlılığının olmadığı inancı üzerine alternatif geliştirildiği ileri sürüldü. TAİ’nin daha önceki tasarımında Amerikan SNC firmasıyla ortaklık planlamasına karşın bu tercihini Ukrayna’dan alınacak motor ve avionik sistemlere göre revize ettiği değerlendiriliyor. Moskova merkezli düşünce kuruluşlarından Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi’ne gayri resmi olarak bağlı bulunan BMPD adlı savunma sitesiş, TAİ’nin HÜrjet’te Ukraynalı Sich firmasının AI-222 sınıfı turbofan motorunu lisans altında Türkiye’de üretmeyi değerlendirildiğini önesürdü.

HÜRJET’in, Türk Hava Kuvvetleri’nin Tekamül Jet Eğitim Uçağı olarak T-38 uçaklarının yerine hizmete girmesiyle, geleceğin savaş pilotlarının HÜRJET’te yetiştirilmesi hedeflenmektedir. HÜRJET’in 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli; ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinde hafif taarruz, yakın hava destek, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacaktır. HÜRJET, 1.2 Mach maksimum hız ve 45,000 ft maksimum irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak olup son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracaktır. (Vatan)

Hürjet projesinde flaş değişiklik

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Enerjiw ~ 7 ay önce
En sonunda mantıklı bir iş yapmışlar olacağı önceden görmüşler.Tank motorunda da bu devrimi bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selim ~ 7 ay önce
Elbise degistirir gibi dizayn degistiriyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Insallah ~ 7 ay önce
Insallah hayirli olur. Ukrayna neden olmasinki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 7 ay önce
Bir yere gitmeyecek işler. Gerçekten yapılmak istense neler olur oysa. Ukrayna nın müthiş birikiminden istifade ederiz artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000