21 Nisan 2012, Cumartesi 10:45:18

HÜKÜMET HAVALİMANININ KONTROLÜNÜ ELİNE ALDI

Libya hükümeti, başkent Trablus'taki uluslararası havalimanını milis güçlerden devraldı.
Libya hükümeti, havalimanının bundan böyle içişleri ve ulaştırma bakanlıklarına bağlı görevliler tarafından yönetileceğini açıkladı.

Trablus Havalimanı'nın kontrolü, başkentin ağustos ayında Kaddafi güçlerinden alınmasından bu yana Zintan kentinin milis güçlerinin elinde bulunuyordu.

Havalimanının Libya'daki geçici hükümetin kontrolüne geçmesi, zayıf bir yönetim sergilemek ve silahlı grupları kontrol edememekle eleştirilen hükümet için önemli bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.

Başkent Trablus'un ele geçirilmesinde önemli rol oynayan Zintanlı güçler, aynı zamanda Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'yi de elinde bulunduruyor. Seyfülislam Kaddafi, kasım ayında ülkenin güneyindeki çölde Zintanlı silahlı gruplar tarafından yakalanmış ve başkentin 160 kilometre batısındaki Zintan'a getirilmişti. Kaddafi, o tarihten bu yana Zintan'da gizli bir yerde tutuluyor.

Seyfülislam Kaddafi'yi yargılamak isteyen Libya hükümeti, daha önce babasının veliahtı olarak gösterilen Kaddafi'nin çok yakında Zintanlılar tarafından hükümete teslim edileceğini ve başkent Trablus'a getirileceğini açıklamıştı.
HÜKÜMET HAVALİMANININ KONTROLÜNÜ ELİNE ALDI

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000