03 Ekim 2011, Pazartesi 15:16:48

HP POD'LARI AIRBUS'IN İŞİNE YARADI

Hp PODs çözümü, Airbus'ın süper bilgisayar kapasitesini ikiye katladı
  • HP ve Airbus bu mantalite, bu yandaş ve hemşeri kayırma politikaları ile nereye kadar gidebilir böyle? :-))
  • thy oldukça özel sektör hiç bir yere gelemez
  • dur ben şuraya THY yazayım da yorum gelsin biraz başlığa yazık :)
Hp, yüksek performanslı bilgi-işlem (HPC) teknolojisini kullanan Optimum Performanslı Veri Merkezleri ile Airbus için dünyanın en büyük yüksek performanslı endüstriyel bilgisayar sistemini kurdu. Binlerce bilgisayarı modüler konteynırlarda tek bir süper bilgisayar gibi çalıştıran Hp PODs çözümü, Airbus'ın süper bilgisayar kapasitesini ikiye katladı.

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Airbus, Hp Optimum Performanslı Veri Merkezleri (PODs) çözümü ile süper bilgisayar kapasitesini pratikte ikiye katladı. Kendi güç kaynağı ve soğutma sistemi olan konteynırlarda depolanan sunucu/depolama/network birimlerinden oluşan POD'lar kolay kurulum ve mobilite desteği ile işletmelere büyük kolaylık sağlıyor; şirketlere tek bir büyük süper bilgisayar satın almaktan daha uygun maliyetli bir seçenek sunuyor. Konteynırlı Hp POD çözümleri, veri merkezlerini bir ülkeden başka bir ülkeye, şehre veya adrese taşımak isteyen kurumlara da büyük esneklik sağlıyor.

Airbus, süper bilgisayar kapasitesini arttırmak için 4 yıllık süreçte iki Hp POD satın alarak dünyanın en büyük endüstriyel HPC (high performance computing) sistemini kurdu. Bu satın alma, aynı zamanda, ilk konteynır kullanımlı HPC iş anlaşması olarak da kayıtlara geçti. Airbus'ın HPC sistemi 20 Temmuz 2011'de yayınlanan Dünyanın En Güçlü 500 Süper Bilgisayarı listesinde de 29. sırada yer aldı.

En modüler çözüm Hp'den: Veri merkezleri artık konteynırlara girdi
Hp tarafından üretilen ve test edilen modüler Hp POD'lar Fransa Toulouse ve Almanya Hamburg'daki Airbus tesislerine teslim edildi. 7/24 Yaşayan Kurumların temeli olan Hp Birleşik Altyapılar mimarisine dayalı POD'larda sanallaştırma desteği ile sunucu, depolama, ağ donanımlarına ek olarak yazılım ve yönetim uygulamaları da bulunuyor. İstanbul'daki deprem konteynırları gibi istenilen her yere taşınabilen Hp POD konteynırları kendi güç kaynağı ve soğutma sistemine sahip bulunuyor.

Hp POD'larda 12 metre uzunluğundaki konteynırlarda yer alan 2000'den fazla Hp ProLiant BL280 G6 blade sunucusu, toplamda 1000 metrekarelik modern bir veri merkezi kapasitesine sahip bulunuyor.

Basketbol sahası büyüklüğünde sabit süper bilgisayar devri geçti
Hp'nin modüler POD teknolojisi Airbus gibi ağır sanayi kuruluşlarının veri merkezi kapasitesini en düşük maliyetlerle arttırmasını, hem yerden, hem de enerjiden tasarruf etmesini sağlıyor. (Enerji Kullanım Verimliliği PUE endeksi 1.25 puan - yüzde 40'a kadar enerji tasarrufu). Airbus, Hp POD çözümünü kullanarak bir yandan işletim maliyetlerini düşürürken, diğer yandan da veri merkezinde 15 KW/m2'yi aşan bir enerji kapasitesine ulaştı.

Konteynırlarda depolanan bu tür modüler veri merkezlerini bütünleşik güç kaynağı ve havalandırma sistemleriyle birlikte gemiye yükleyip dünyada ihtiyaç duyulan yerlere taşımak mümkün. Geleneksel veri merkezleri bu açıdan bakıldığında inşa edildiği yerde kalıyor ve hem bakım/onarımda hem de genişlemede çok daha yüksek maliyetler getiriyor. Özellikle ofis kira maliyetleri, tsunami ve deprem riski gibi adres değişikliği gerektiren durumlarda Hp POD büyük avantaj sağlıyor.

Hp ş için baştan aşağı tasarlıyor, kuruyor ve çalıştırıyor
Airbus'ın veri merkezi hizmetlerini Hp Kurumsal Hizmetler sağlıyor. Hp teknoloji hizmetleri ise bu tür çözümlerde taşıma, kurulum ve teslimat sürecini üstleniyor. Airbus örneğinde, tam kapsamlı uçtan uca kurumsal çözümler sağlayan Hp'nin teknoloji uzmanları yeni altyapının hazırlanmasından veri merkezinde hangi teknolojilerin kullanılacağına kadar tüm teknik ayrıntılarda sorumluluk üstlendi. Hp POD'lar esnek birleşik altyapılarla 7/24 Yaşayan Kurumlar için en gelişmiş teknolojiyi sunuyor.
HP POD'LARI AIRBUS'IN İŞİNE YARADI

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
HP ve Airbus bu mantalite, bu yandaş ve hemşeri kayırma politikaları ile nereye kadar gidebilir böyle? :-))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
thy oldukça özel sektör hiç bir yere gelemez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
dur ben şuraya THY yazayım da yorum gelsin biraz başlığa yazık :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000