19 Şubat 2015, Perşembe 08:45:34

HOSTES TUZAĞINA İŞLEM YAPILMADI

İlan vererek internet üstünden görüştükleri hostes adaylarının soyunmasını isteyen kişiler hakkında ismi kullanılan havayolu şirketi şikayette bulundu. Emniyet'ten yanıt gelmedi, TİB suç unsuru bulamadı.
  • İnsanlar ekmek parasının derdinde, kasap et derdinde... Bu gibi olaylar gerçekleştikçe, meslek dışındaki insanların yanlış ve sapkın düşünceleri, başka açılardan beslenmeye devam edecek. Olayın gerçek olup olmadığınını bilemeyiz tabi. Ancak şöyle bir durum var ki, kamuoyunda oluşmuş kabin memuru algısı oldukça kötü bir durumda ve ne diyeceğimi şaşırıyorum. İnsanların zihninde birtakım yanlış düşünceler oturmuş ve gitmek bilmiyor. Eski işimde çalışırken ki çalışma arkadaşlarımın birçoğu (yabancı milletten olanlar da dahil), pilot olacağımı öğrenince, yakışıksız espriler yapmaktan geri kalmadılar. Ve bu durum dünya toplumunun kafasındaki bazı algıların ne kadar sığ olduğunu örnekleyen bir durum. Keza, yakın zamanda yayınlanan özel bir havayolu firmasının reklamında da gördüğümüz üzere, bakışlarıyla ilginç mesajlar veren hostes imajı, bu meslek erbabına yapılmış bir hakarettir.
  • Kamuoyunda oluşmuş "hostes" algısı o kadar kötü bir durumda ki, ne diyeceğimi şaşırıyorum. Hostes deyince insanların kafasında cinsellik unsurları canlanıyor. Eski işimde çalışırken ki çalışma arkadaşlarımın birçoğu (yabancı milletten olanlar da dahil), pilot olacağımı öğrenince hosteslerle ilgili yakışıksız espriler yapmaktan geri kalmadılar. Ve bu durum dünya toplumunun kafasındaki bazı algıların ne kadar sığ ve pis olduğunu örnekleyen bir durum. Keza, Atlas Global'in reklamında da gördüğümüz, seksi, bakışlarıyla şuh mesajlar veren hostes imajı, bir meslek erbabına yapılmış çok büyük bir hakarettir. Hele ki bunu koskoca bir şirketin reklam yapmış olması, hayret vericidir. Diyeceğim o ki, insanlar ekmek parasının derdinde, kasap et derdinde... Bunun gibi örnekler de bu algının ne kadar kemikleşmiş olduğunun bir göstergesidir.
  • pilotlara yapsalar onlarinda acacagini dusunuyorum.. koskoca profesorler bile telefon acilinca paralarini goturup cope atiyorlar
  • Umarım hiç kimse işsizlik ve çaresizlikle karşılaşmaz. Arkadaşları eleştirmemek lazım. Gençler, tecrübesizler ve iş bulmak gerçekten her gün daha zorlaşıyor. Çaresizlik içinde yapmış olabilirler. Allah yollarını açık etsin ve kötü insanlardan korusun. Yalnız bu internet üzerinden işlenen suçlara karşı adam akıllı bir önlem alınması lazım.

ABD ’li bir havayolu şirketi adına Türkiye ’de kabin elemanı ilanı vererek, başvuru yapan kadınlara iş görüşmesi adı altında görüntülü konuşma programı üzerinden soyunmalarını isteyen bir çete ortaya çıktı. ABD’li şirketin Türkiye Temsilciliği, bu cinsel istismarın yapıldığı e-mail adresini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bağlı ihbar hattına, hem de Emniyet’e bildirdi. TİB “Bir suç unsuru bulamadık” derken, Emniyet ise iki ihbarı da yanıtsız bıraktı.

“Türk misafirperverliğini uçuş emniyeti ile mükemmel bir şekilde harmanlayan dinamik ve çok yönlü bir meslek edinmek istemez misiniz? Ya mesleğiniz boyunca farklı şehirler ve ülkeler görmeye ne dersiniz? Aylık 4500 Dolar maaş, özlük hakları, izin, tatil, kadro imkanı ve iyi bir kariyer için cevabınız ‘Evet’ ise....”

Çeşitli internet sitelerinde sıkça görülen bu iş ilanında, ABD’li köklü bir havayolu şirketinin adı veriliyor. İlanda, irtibat için bir e-mail adresi yer alıyor. Adaylar e-mail üzerinden şirketle temas kurduklarını düşünüyor. İkinci adımda, başvurucuya internet üzerinden görüntülü sohbet programı olan bir ‘Skype’ linki veriliyor. Böylece 45 dakikalık “iş görüşmesi” yapılacağı belirtiliyor. Görüşme için, başvurucunun kimsenin olmadığı bir odada ve bilgisayar başında olması şart koşuluyor. Diğer kurallar şöyle sıralanıyor:

“Oda içerisinde aday dışında birinin olması kopya niteliği taşıdığı için sınav iptal edilir.

Sınav esnasında cep telefonu ile konuşmak, PC başından ayrılmak, sınav sorunlarına net ve arama motoru üzerinden bakmak kopya niteliği taşır. Bu nedenle sınava cep telefonu ve I-pad üzerinden giriş yapılmaz Webcam olmalıdır. (Radikal)

HOSTES TUZAĞINA İŞLEM YAPILMADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

öğrenci p. ~ 3 yıl önce
İnsanlar ekmek parasının derdinde, kasap et derdinde... Bu gibi olaylar gerçekleştikçe, meslek dışındaki insanların yanlış ve sapkın düşünceleri, başka açılardan beslenmeye devam edecek. Olayın gerçek olup olmadığınını bilemeyiz tabi. Ancak şöyle bir durum var ki, kamuoyunda oluşmuş kabin memuru algısı oldukça kötü bir durumda ve ne diyeceğimi şaşırıyorum. İnsanların zihninde birtakım yanlış düşünceler oturmuş ve gitmek bilmiyor. Eski işimde çalışırken ki çalışma arkadaşlarımın birçoğu (yabancı milletten olanlar da dahil), pilot olacağımı öğrenince, yakışıksız espriler yapmaktan geri kalmadılar. Ve bu durum dünya toplumunun kafasındaki bazı algıların ne kadar sığ olduğunu örnekleyen bir durum. Keza, yakın zamanda yayınlanan özel bir havayolu firmasının reklamında da gördüğümüz üzere, bakışlarıyla ilginç mesajlar veren hostes imajı, bu meslek erbabına yapılmış bir hakarettir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
öğrenci p. ~ 3 yıl önce
Kamuoyunda oluşmuş "hostes" algısı o kadar kötü bir durumda ki, ne diyeceğimi şaşırıyorum. Hostes deyince insanların kafasında cinsellik unsurları canlanıyor. Eski işimde çalışırken ki çalışma arkadaşlarımın birçoğu (yabancı milletten olanlar da dahil), pilot olacağımı öğrenince hosteslerle ilgili yakışıksız espriler yapmaktan geri kalmadılar. Ve bu durum dünya toplumunun kafasındaki bazı algıların ne kadar sığ ve pis olduğunu örnekleyen bir durum. Keza, Atlas Global'in reklamında da gördüğümüz, seksi, bakışlarıyla şuh mesajlar veren hostes imajı, bir meslek erbabına yapılmış çok büyük bir hakarettir. Hele ki bunu koskoca bir şirketin reklam yapmış olması, hayret vericidir. Diyeceğim o ki, insanlar ekmek parasının derdinde, kasap et derdinde... Bunun gibi örnekler de bu algının ne kadar kemikleşmiş olduğunun bir göstergesidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 3 yıl önce
pilotlara yapsalar onlarinda acacagini dusunuyorum.. koskoca profesorler bile telefon acilinca paralarini goturup cope atiyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çaresizlik ~ 3 yıl önce
Umarım hiç kimse işsizlik ve çaresizlikle karşılaşmaz. Arkadaşları eleştirmemek lazım. Gençler, tecrübesizler ve iş bulmak gerçekten her gün daha zorlaşıyor. Çaresizlik içinde yapmış olabilirler. Allah yollarını açık etsin ve kötü insanlardan korusun. Yalnız bu internet üzerinden işlenen suçlara karşı adam akıllı bir önlem alınması lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000