18 Aralık 2015, Cuma 13:00:39

HondaJet'e uçuş onayı çıktı

Kara ve deniz dışında havacılık endüstrisine yönelik de çalışmalar yürüten Honda, hafif jet sınıfındaki uçağı HondaJet ile ABD Federal Havacılık İdaresinden (Federal Aviation Administration - FAA) Tip Sertifikası (uçuşa elverişlilik sertifikası) aldı.
  • Peh; uçak yapmışlar. Motoru Amerikan, elektronik aksamı Amerikan, civatalar Çin'den, panelleri Singapur'dan, vs. ondan sonra yerli uçak yaptık falan filan. Seçim yatırımı bunlar... Ha bi dakka; kafam karıştı...
  • Have a nice flights,uzun zaman ugradislar fakat basardilar tebrikler.
  • Eeyyy Homda.. Ucak yapmayi sizden ogrencek degiliz
  • Toplu fotoğrafın en sağındaki adam gerçek mi?
  • tutarsa honeywell'e de ekmek olur. adamlar sonunda düzgün bir şey yapmayı başardılar.
  • İçi çok dar, beğenmedim.
  • Honda birçok alanda başarılı çalışmalar yapıyor bu uçağın motor pylonları kanata bağlı bu bir ilk kokpiti dokunmatik ekranlarla geliştirilmiş yani kabin sıcaklığını ayarlıyacaksınız ekrana dokunarak valflere kumanda edebiliyorsunuz tabi maliyeti arttıran unsurlar bunlar gayet başarılı sertifikasyon çok uzun sürdü faa biraz işi ağırdan aldı çünkü abd uçak pazarını kaptırmak istemiyor faa de ona paralel yaptırımlar uyguluyor öyle yada böyle japonya uçak üreticisi artık.Honda aynı zamanda robot üreticisi belki emar cihazları bile vardır tıpkı kore hyundai gibi.
  • ahamda milli uçak göklerde faa de onaylamış haydi kuzu kuzu gidip uçalım!
  • Honda'nın motorsikletlerini çok başarılı buluyorum.
  • Honda otomotiv altyapısı olan bir firma. Havacılıkta başarılı olacaklarını düşünmüyorum.

Kara ve deniz dışında havacılık endüstrisine yönelik de çalışmalar yürüten Honda, hafif jet sınıfındaki uçağı HondaJet ile ABD Federal Havacılık İdaresinden (Federal Aviation Administration - FAA) Tip Sertifikası (uçuşa elverişlilik sertifikası) aldı.

Kurulduğu günden bu yana kurucusu Soichiro Honda’nın hayallerinden olan Honda tarafından üretilecek uçak gerçek oldu. 2014 yılında ticarileşen bu hayal, farklı havacılık denetleme kuruluşlarından onay almaya devam ediyor. HondaJet, ABD Federal Havacılık İdaresi’nden Tip Sertifikası aldı ve bu vesileyle Honda Aircraft Company ve FAA, Honda Aircraft’ın Greensboro, Kuzey Carolina’da bulunan genel merkezinde bir tören gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen törene FAA Yöneticisi Michael Huerta ve FAA yetkililerinin yanı sıra hükümet temsilcileri, toplum liderleri, HondaJet bayileri, tedarikçileri ve Honda Aircraft ortakları da dahil 2 binin üzerinde kişi katıldı. Sertifikayı Honda Aircraft Başkan ve CEO’su Michimasa Fujino teslim aldı.

HondaJet’in FAA Tip Sertifikası’nı almasının Honda için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Fujino, “Honda Aircraft’ı yeni bir havacılık şirketi olarak kurduk ve ilk ürünümüz olarak farklı Ar-Ge yaklaşımıyla geliştirdiğimiz gelişmiş hafif jetimizi kısa bir süre önce tanıttık. Tasarladık, test ettik ve şimdi de tertemiz bir sayfayla yol çıktığımız projemizle sertifikamızı aldık. Honda için tarihi bir an” dedi.

Honda Aircraft Company, FAA ile birlikte gerçekleştirdiği testlerle HondaJet’in performansını, güvenliğini, işlevselliğini ve güvenilirliğini onaylattı. Testler ABD’deki 70’ten fazla noktada 3 bin saatin üzerinde uçuşla gerçekleştirildi.

Bugünlere FAA ve Honda Aircraft Company’nin uyumlu işbirliği sayesinde gelindiğini ifade eden FAA Atlanta Uçak Sertifika Ofisi Müdürü Melvin Taylor, “Farklı kurumların işbirliği kolay olmayan, hatta çoğu zaman son derece zor bir süreç. Ancak bu örnekte olduğu gibi başarıyla sonuçlandığında gelen ödül hepimizin yüzünü güldürüyor” dedi.

Havacılık endüstrisinde HondaJet’i özel yenilikçi kanat üstü motor yerleşimi, doğal katmanlı akışa sahip kanatlar ve kompozit gövde gibi özellikler, uçağı yüksek performanslı, yüksek yakıt verimliliğine sahip ve geniş hacimli hafif bir jet yapıyor. Honda Aircraft’ın Greensboro’da bulunan üretim hattında 420 knot (483 mph) ile sınıfının en hızlısı olan 25 HondaJet uçağın üretimini sürüyor. Ürün teslim, pilot eğitimi, satış sonrası ve müşteri hizmetleri için hazırlık yapan Honda Aircraft’ın bünyesindeki personel sayısı bin 700 kişiye yaklaştı.

Törende konuşan ve hem Kuzey Carolina hem de eyaletin havacılık endüstrisi için heyecan verici bir gün olduğunu ifade eden Kuzey Carolina Valisi Pat McCrory “Wright Brothers’ın Kitty Hawk ile gerçekleştirdiği ilk uçuştan bu yana havacılıkta önemli bir rol üstlendik. Bugün gökyüzüne baktığımızda burada, Kuzey Carolina’da üretilmiş jetleri görüyoruz. Honda Aircraft Company’nin olağanüstü başarısını tebrik ediyorum” dedi.

HondaJet'e uçuş onayı çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Milli Takoz ~ 3 yıl önce
Peh; uçak yapmışlar. Motoru Amerikan, elektronik aksamı Amerikan, civatalar Çin'den, panelleri Singapur'dan, vs. ondan sonra yerli uçak yaptık falan filan. Seçim yatırımı bunlar... Ha bi dakka; kafam karıştı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bush-Pilot ~ 3 yıl önce
Have a nice flights,uzun zaman ugradislar fakat basardilar tebrikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EEYcekEey ~ 3 yıl önce
Eeyyy Homda.. Ucak yapmayi sizden ogrencek degiliz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 3 yıl önce
Toplu fotoğrafın en sağındaki adam gerçek mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gerçek ~ 3 yıl önce
benim amerikadaki kuzenim.
figüran ~ 3 yıl önce
dikkat çeksin diye kiralanmış olabilir
var mı? ~ 3 yıl önce
Gercek mi degil?
Evet ~ 3 yıl önce
Beyaz Motumbo o adam
X-Men ~ 3 yıl önce
Test yolcusu olabilir. Onunla uç koşulları test etmişlerdir.
ya tutarsa ~ 3 yıl önce
tutarsa honeywell'e de ekmek olur. adamlar sonunda düzgün bir şey yapmayı başardılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isim ~ 3 yıl önce
İçi çok dar, beğenmedim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 3 yıl önce
Sen beğenmediysen almaktan vaz geçtim o zaman :-)
Çok başarılı ~ 3 yıl önce
Honda birçok alanda başarılı çalışmalar yapıyor bu uçağın motor pylonları kanata bağlı bu bir ilk kokpiti dokunmatik ekranlarla geliştirilmiş yani kabin sıcaklığını ayarlıyacaksınız ekrana dokunarak valflere kumanda edebiliyorsunuz tabi maliyeti arttıran unsurlar bunlar gayet başarılı sertifikasyon çok uzun sürdü faa biraz işi ağırdan aldı çünkü abd uçak pazarını kaptırmak istemiyor faa de ona paralel yaptırımlar uyguluyor öyle yada böyle japonya uçak üreticisi artık.Honda aynı zamanda robot üreticisi belki emar cihazları bile vardır tıpkı kore hyundai gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
milli uçak ~ 3 yıl önce
ahamda milli uçak göklerde faa de onaylamış haydi kuzu kuzu gidip uçalım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kırık plak ~ 3 yıl önce
Her haberin altına milli uçak diye kırık plak gibi yazıp duruyorsunuz.Sizin Milli uçakla ne derdiniz var,anlaşılır gibi değil..İnsan Türk evladı olarak ülkesine yapılan yatırım ve gelişmelere nasıl karşı olabilir ki !!
rezalet ~ 3 yıl önce
Honda'nın motorsikletlerini çok başarılı buluyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum başlığı ~ 3 yıl önce
Ve yorum arasındaki Ters Orantı ...
pırıl ~ 3 yıl önce
Honda otomotiv altyapısı olan bir firma. Havacılıkta başarılı olacaklarını düşünmüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 3 yıl önce
keske bu yorumunu onceden yapsaydin adamlar o kadar ugrasmazlardi.
pırıl ~ 3 yıl önce
küstahlaşmaya gerek yok!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000