27 Temmuz 2012, Cuma 08:35:42

HİÇ UÇMADAN MÜZELİK OLDU

ABD'nin ilk uzay mekiği Enterprise New York'ta görücüye çıktı. NASA tarafından 2003 yılında emekliye ayrılan Enterprise New York'ta bulunan Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müze'sinde halka açıldı...
  • NASA nın uzaya gönderdiği uzay mekiklerini sırasıyla Columbia, Challenger, Discovery ve Atlantis olarak biliyordum. Ben mi doğruyum Yeni Şafak mı, biri teyid edebilir mi acaba?

Uzayda hiç uçmayan prototip Enterprise mekiği Nisan ayında Boeing 747'nin sırtında New York'a getirilmişti. Intrepid Müzesi'nde sergilenmeye başlanan uzay mekiği ziyaretçi akınına uğruyor. Müzeye gelen çok sayıda ziyaretçi uzay mekiğini görüntülüyor.

Uzay mekiğini hayatında ilk defa gördüğünü söyleyen Ensari Yıldırım, "Ben mekiğin içini de gezmeyi hayal ediyordum ama ona müsaade etmediler." dedi.

Müzede uzay mekiğinin yanı sıra, NASA'nın yaptığı çalışmalar ve Enterprise'in New York'a nasıl getirildiği ziyaretçilere izletiliyor.

1976'da yapımı tamamlanan Enterprise sadece atmosferde uçuş kapasitesinin test edilmesi amacıyla kullanılmıştı. Discovery uzay mekiğinin yapılması ile Enterprise emekliliye ayrılmıştı. (Yeni Şafak)

HİÇ UÇMADAN MÜZELİK OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar

Bilgiler doğru mu? ~ 6 yıl önce
NASA nın uzaya gönderdiği uzay mekiklerini sırasıyla Columbia, Challenger, Discovery ve Atlantis olarak biliyordum. Ben mi doğruyum Yeni Şafak mı, biri teyid edebilir mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000