15 Kasım 2010, Pazartesi 09:01:41

HERONLARIN ROTASINI ÇALAN ASKER TUTUKLANDI

Yazıcı olarak görev yaptığı Bingöl’deki birliğinden 5 flash bellekte onlarca belge çalan er L.Y. hakkında dava açıldı.
  • Söz konusu kişi askerlik yaptığı dönemde takibe alınmış, terhis olmasına değin beklenmiş, terhis olduktan sonra tüm cep telefon konuşmaları takip edilip bağlantıları tespit edilmiş, dışarıda kiminle yattığı kalktığı , üst yönetimindeki kişilere ulaşılmış ve en sonunda askeri istihbaratın polisle ortak çalışması sonucunda son adımı atmadan yakalanmıştır.
  • Bu ülkede kim ne yaparsa hesabını vermek zorundadır üzerindeki uniforma ve konumu ne olursa olsun.. Ancak askerde bu durum facia iç güvenlik bitmiş bir asker bu tip hayati bilgileri nasıl çalar veya çalmayı bırakan bu tip gizli bir bilgiyi nasıl ele geçirir nerde güvenlik asker herkes bu tip bilgiye nasıl ulaşır facia..
  • Başlığına bakarak hemen ateş almayın. Askerin bu bilgilere ulaşmasına engel olacak tedbirleri almayan; hatta bu belgeleri askere yazdıran, kopyalatan sıralı amirlerin de sorumlu tutulması lazım. Böyle dangalaklık olmaz. Askercilik , mühendisçilik oynamak yerine subaylık yapacak personel yetiştirilmeli.
  • bu isi ortaya cikaran Turk Polisini tebrik ediyorum. askeri istihbarat uyusun bakalim. 15 ay emrinde calisan askerinden haberi yok. masallah ne guzel ordumuz var.
Türkiye, casusluk şebekelerinin devletin en gizli belgelerini ele geçirip yabancı istihbarat servislerine satması skandalıyla sarsılırken, Bingöl’ün Genç ilçesinde yazıcı olarak askerliğini yapan piyade er L.Y.’nin, birliğinden çok sayıda gizli askeri belgeyi çaldığı ortaya çıktı. Terhis olduktan 6 gün sonra İstanbul’da bir parkta içinde gizli bilgilerin bulunduğu 5 adet flaş bellekle yakalanan piyade er L.Y. hakkında Diyarbakır Başsavcılığı’nca ‘’devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme’’ suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

GECE YARISI PARKTA YAKALANDI
İddianademe, sanık L.Y’nin, Bingöl’ün Genç ilçesindeki askeri birliğinden terhis edildikten 6 gün sonra İstanbul’un Gültepe Mahallesi’nde saat 02.00 sıralarında parkta beklerken durumundan şüphelenen polis ekibi tarafından üzerinin arandığı, üzerinde 5 adet flaş bellek ele geçirildiği belirtildi. Flaş belleklerde yapılan incelemede, insansız hava aracı Heronların rota ve uçuş sürelerine ilişkin çizelgenin yanı sıra çok sayıda gizli askeri belge ile operasyonda ölü olarak ele geçirilen teröristlere ait fotoğraflar çıktı.

Flash bellekte ayrıca ‘gizli’ dereceli muhtelif yönerge, yönetmelik ve emirler ile birlik mevzileri ve koğuş gibi yerlerde çekilmiş resimler çıktı. Bellekten çıkan belgeler arasında askeri üs bölgesine ait çeşitli bilgi, belge ve resimler, birlik nöbetçilerinin, sinyal kırıcının, keskin nişancıların yerleri, gözetleme ve ateş sahalarını gösteren fotoğraflar, telsiz kodları, silah sayım çizelgeleri, operasyon timlerinin durumunu gösteren çok sayıda belgenin de bulunduğu belirtildi.

DOSYA SİVİL MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ
İstanbul’da yakalanan L.Y. ile ilgili soruşturma dosyası önce ‘’yetkisizlik kararı’’ ile askeri birliğinin bağlı olduğu Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığına, oradan da ‘’görevsizlik kararı’’ ile Özel Yetkili Diyarbakır Başsavcılığına gönderildi. İddianamede, sanık L.Y’nin ‘’devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme’’ suçu kapsamında 8 yıla kadar hapsi istendi. L.Y’nin yargılanmasına Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.
HERONLARIN ROTASINI ÇALAN ASKER TUTUKLANDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 8 yıl önce
Söz konusu kişi askerlik yaptığı dönemde takibe alınmış, terhis olmasına değin beklenmiş, terhis olduktan sonra tüm cep telefon konuşmaları takip edilip bağlantıları tespit edilmiş, dışarıda kiminle yattığı kalktığı , üst yönetimindeki kişilere ulaşılmış ve en sonunda askeri istihbaratın polisle ortak çalışması sonucunda son adımı atmadan yakalanmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu ülkede kim ne yaparsa hesabını vermek zorundadır üzerindeki uniforma ve konumu ne olursa olsun.. Ancak askerde bu durum facia iç güvenlik bitmiş bir asker bu tip hayati bilgileri nasıl çalar veya çalmayı bırakan bu tip gizli bir bilgiyi nasıl ele geçirir nerde güvenlik asker herkes bu tip bilgiye nasıl ulaşır facia..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Başlığına bakarak hemen ateş almayın. Askerin bu bilgilere ulaşmasına engel olacak tedbirleri almayan; hatta bu belgeleri askere yazdıran, kopyalatan sıralı amirlerin de sorumlu tutulması lazım. Böyle dangalaklık olmaz. Askercilik , mühendisçilik oynamak yerine subaylık yapacak personel yetiştirilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu isi ortaya cikaran Turk Polisini tebrik ediyorum. askeri istihbarat uyusun bakalim. 15 ay emrinde calisan askerinden haberi yok. masallah ne guzel ordumuz var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000