26 Mart 2012, Pazartesi 16:40:27

HELİKOPTERİMİZ NEDEN DÜŞTÜ?

Afganistan'da düşen ve 12 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili TSK'dan açıklama geldi. TSK'nın açıklamasında; "Bulgulara göre helikopter teknik arıza nedeniyle düştü. Enkaz parçaları Türkiye'ye getirildi, teknik inceleme başladı" denildi.
  • Sivil Havacılık bağımsızdır zaten. Sadece uyması gereken kesin sivil havacılık kuralları vardır. Bu kurallara uygunluğu ise tüm ülkelerde devletin denetimi ile sağlanır. TC de bu görev SHGM ye aittir. Uçak firmaları bu kurallara uyarak onaylanmış tesislerinde bakım yapar veya SHGM tarafından onaylı MRO larda bakım yaptırabilir. Bu son derece etkin bir yöntemdir. THY tarihinde, SHGM kurallarına aykırı ,ki bu kurallar milletlerarası geçerli ortak kurallardır, bakım hatasından kaynaklanan uçak kırımı bildiğim kadarı ile yok . Bu bir denetim ve tabii eğitim sonucudur. Kurumsallaşmadır. İnsanımız zekidir .Eğitimsiz se iyi niyetle kural dışı aklınca iş yapar . Yollardaki trafik gibi. World Focus herhalde böyledir. Lütfen genele teşmil etmeyin
  • Dünyada kendisini ispat etmiş ve Sikorsky firmasının en iyi helikopterlerinden birisi olan S-70 model helikopterin teknik arızadan dolayı düştüğü hiç inandırıcı gelmiyor. Acaba bizim Afgan halkıyla olan ilişkilerimizi ABD kıskanmış ve aramızı açmak için düşürmüş olabilirmi?
  • Patronların elinde olan Sivil Havacılığı bir de bağımsız yaparsan var ya, kaza kaçınılmaz olur. Şu anda bile melekler uçuruyor uçaklarımızı. Bağımsız havacılık, kediye ciğer emanet etmeye benzer. Fikir üreteceğiz diye saçmalama düzeyine gelmeyelim. W.Focus kazası ortada, çalışmayan sistemlerle uçuş. Nasıl bağımsızlık istiyorsunuz hala?
  • Askeri uçak kazalarında rapor genellikle Teknik Arıza olarak çıkıyor. Sivil uçaklarda ise teknik arızadan dolayı uçak kırımı ,eğer imalatçının imalat hatasından kaynaklanmıyorsa, yok denecek kadar azdır. Örneğin THY tarihi incelenirse bu açıkça görülecektir. Askeri bakım üslerinin de sivil MRO lar gibi denetlenmesi ve eğitilmesi çok değerli can ve mal kaybını azaltacaktır. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin .
İşte o açıklama:

1. Afganistan’da Kabil Bölge Komutanlığı emrinde bulunan ve 16 Mart 2012 tarihinde görev uçuşu esnasında kaza-kırım geçiren askerî helikopterimiz ile ilgili olarak incelemelerde bulunmak üzere olay mahalline giden 12 kişilik Kaza-Kırım Heyetimiz yurda dönmüştür.

2. Elde edilen ilk bulgular, helikopterin teknik bir arıza nedeniyle kaza-kırıma uğradığı yönündedir.

3. Helikopter enkazı ile ilgili parçalar Türkiye’ye getirilmiş ve teknik incelemelere başlanmıştır. Teknik incelemelerin tamamlanmasını müteakip hazırlanacak rapor, kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.
HELİKOPTERİMİZ NEDEN DÜŞTÜ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 6 yıl önce
Sivil Havacılık bağımsızdır zaten. Sadece uyması gereken kesin sivil havacılık kuralları vardır. Bu kurallara uygunluğu ise tüm ülkelerde devletin denetimi ile sağlanır. TC de bu görev SHGM ye aittir. Uçak firmaları bu kurallara uyarak onaylanmış tesislerinde bakım yapar veya SHGM tarafından onaylı MRO larda bakım yaptırabilir. Bu son derece etkin bir yöntemdir. THY tarihinde, SHGM kurallarına aykırı ,ki bu kurallar milletlerarası geçerli ortak kurallardır, bakım hatasından kaynaklanan uçak kırımı bildiğim kadarı ile yok . Bu bir denetim ve tabii eğitim sonucudur. Kurumsallaşmadır. İnsanımız zekidir .Eğitimsiz se iyi niyetle kural dışı aklınca iş yapar . Yollardaki trafik gibi. World Focus herhalde böyledir. Lütfen genele teşmil etmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Dünyada kendisini ispat etmiş ve Sikorsky firmasının en iyi helikopterlerinden birisi olan S-70 model helikopterin teknik arızadan dolayı düştüğü hiç inandırıcı gelmiyor. Acaba bizim Afgan halkıyla olan ilişkilerimizi ABD kıskanmış ve aramızı açmak için düşürmüş olabilirmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Patronların elinde olan Sivil Havacılığı bir de bağımsız yaparsan var ya, kaza kaçınılmaz olur. Şu anda bile melekler uçuruyor uçaklarımızı. Bağımsız havacılık, kediye ciğer emanet etmeye benzer. Fikir üreteceğiz diye saçmalama düzeyine gelmeyelim. W.Focus kazası ortada, çalışmayan sistemlerle uçuş. Nasıl bağımsızlık istiyorsunuz hala?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Askeri uçak kazalarında rapor genellikle Teknik Arıza olarak çıkıyor. Sivil uçaklarda ise teknik arızadan dolayı uçak kırımı ,eğer imalatçının imalat hatasından kaynaklanmıyorsa, yok denecek kadar azdır. Örneğin THY tarihi incelenirse bu açıkça görülecektir. Askeri bakım üslerinin de sivil MRO lar gibi denetlenmesi ve eğitilmesi çok değerli can ve mal kaybını azaltacaktır. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000