12 Ocak 2011, Çarşamba 10:17:02

HELİKOPTER KAZASIYLA İLGİLİ İLK İZLENİMLER NE YÖNDE?

Ankara’da düşen eğitim helikopterinde 5 pilotun şehit olmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.
  • Ne zaman adam oluruz? - Bir kazanın ardından üzüntülerimizi efendice dile getirdikten sonra, kazanın nedenleri üzerinde çalıştığımız zaman, - Birisi bir yorum yazdığında, "tiksinmek" vb. gibi dayanaksız ve duygusal tepkiler yerine, mantıklı, bilimsel karşı görüşlerimiz ne ise onları yazabildiğimiz zaman, - "Misafir" gibi takma isimler arkasına sığınmadan, düşüncelerimizi uygarca söyleyebildiğimiz zaman...
  • havacılığın H sinen anlamassın çıkmış birde burda yorum yazıyorsun...sen git gırgır oku olur mu?
  • ne kamyonu ne okulu? bu mudur seviyen? alkışlarım seninle... yazık sana ve senin gibilere...
  • havacılık kuralları kan ile yazılmıştır hata yapanın başka bir şansı olma olasılığı çok azdır...bu kamyon sürmeye benzemez biraz okuda birşeyler öğren :))

Önceki gece düşen helikopter, 6 helikopterle oluşturulan konvoyun 4’üncüsü idi. Gece karanlığında yanlış bir yönde gittiğini fark eden ekip, Tuluntaş Köyü yakınındaki bir vadide saat 21.00 sıralarında “Bulut içi oldum” mesajı geçti. Yön duygusunu kaybeden, gece görüş dürbünleri bulut içinde işe yaramadığı için kendi imkanları ile çıkış yolunu bulmaya çalışan ekip, tıpta “baş dönmesi” olarak geçen “vertigo”ya maruz kalınca helikopter yere çakıldı.

Vertigo nedeniyle 5 kişinin de uzaklık ve yönlerini belirleyemediği, aletleri de okuyamaz hale geldikleri sanılıyor. Dünyadaki kazaların yüzde 6’sının, “vertigo” nedeniyle olduğu biliniyor. Bu nedenle Türkiye’de de pilotlara, her 5 yılda bir özel simülasyon cihazında “vertigo eğitimi” veriliyor. Uzmanlar, UH-1 helikopterin bulut içinde yönünü kaybetmiş olasılığının yanında aşırı buzlanma nedeniyle kazanın yaşanmış olabileceğine de dikkat çektiler. Pilotun buzlanma nedeniyle hızla düşen helikopteri kurtaracak zaman bulamamış olabileceği de ihtimaller arasında.

UH-1’ler 43 yıldır kullanılıyor

Ankara’nın Tuluntaş Köyü yakınlarında düşen ve 5 pilotun şehit olduğu tek motorlu UH-1 helikopterin enkazı kaldırıldı. Çalışmalar 7 saat sürdü. UH-1 helikopterler, Kara Kuvvetleri’nin envanterine 1968’de girdi. Asker ve yük taşımadan yaralı nakline kadar farklı görevlerde kullanılan UH-1’ler, UH-60 ve AS532 Cougar’larla birlikte Kara Kuvvetleri döner kanat filosunun bel kemiğini oluşturuyor. Öte yandan gece şartlarında helikopter pilotlarının gündüz gibi uçabilmelerini Aselsan tarafından geliştirilen “Gece Görüş Gözlükleri” sağlıyor. Uçuş kaskının üzerine monte edilen AN/AVS 6 serisi gözlükler, ay ışığı ve yıldız ışığı altında pilotlara gerçekçi görüntü veriyor. (Hürriyet) 
HELİKOPTER KAZASIYLA İLGİLİ İLK İZLENİMLER NE YÖNDE?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 8 yıl önce
Ne zaman adam oluruz? - Bir kazanın ardından üzüntülerimizi efendice dile getirdikten sonra, kazanın nedenleri üzerinde çalıştığımız zaman, - Birisi bir yorum yazdığında, "tiksinmek" vb. gibi dayanaksız ve duygusal tepkiler yerine, mantıklı, bilimsel karşı görüşlerimiz ne ise onları yazabildiğimiz zaman, - "Misafir" gibi takma isimler arkasına sığınmadan, düşüncelerimizi uygarca söyleyebildiğimiz zaman...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
havacılığın H sinen anlamassın çıkmış birde burda yorum yazıyorsun...sen git gırgır oku olur mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ne kamyonu ne okulu? bu mudur seviyen? alkışlarım seninle... yazık sana ve senin gibilere...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
havacılık kuralları kan ile yazılmıştır hata yapanın başka bir şansı olma olasılığı çok azdır...bu kamyon sürmeye benzemez biraz okuda birşeyler öğren :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000