28 Mayıs 2017, Pazar 10:22:02

Helikopter kazasının ön raporu tamamlandı

Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan inceleme ekibi ön raporunu tamamladı.
  • Buna benzer doğabilecek kazaları önlemek icin avrupa hava sahasında olduğu gibi VFR trafikleri kontrollü hava sahası icinde ve dısında takip edip yönetebilecek kanuni yetki ve teknik imkanlara sahip Hava trafik kontrol ünitelerinin acilen ihdas edilmesi gerekiyor.Türk hava sahasının tamamının alcak irtifalarda dahil olmak kaydı ile radar kaplama alanına alınması zaruridir.
  • Ülke olarak yaşadıklarımızdan ders almak yerine birilerine ders vermek yada çamur atmayı daha çok seviyoruz.Umarım bilip bilmeden yorumların yapılmadığı kaza sonrası resmi sıfatlı birinin kuleye çarpma yok demesi gibi olayları ve bu gibi kazaları bir daha görmeyiz.
  • Yorumlar çok uzun. Kısa yazın lütfen
  • Bırakın kullandığınız hava aracını bir kuleye çarpmayı, iğneyi alıp elinize batırın bakalım, o kadar kolay yapabiliyormusunuz? Pilotların aracını bir kuleye çarpabilecek kadar ruh sağlığı bozuk insanlar olarak görüyor iseniz, Bu defada adama sorarlar, her yıl yapılan Sağlık Kontrollerinde zorunlu olan Psikolojik Muayenelerde ne kontrolü yapılıyor? Havacılık bir kültür işidir. Kendini savunamayacak durumda olana saldırmayı gerektirmez. Etik değildir. Etik olmayana kişiye de Ahlaksız denir. Avrupanın bir çok ülkesi artık VFR rotaları oluşturmuş ve kontrol ediyor. Bu ülkede olaydan sonra ilk demeç veren resmi sıfatlı birisi helikopter kuleye çarpmadı diye olayı saptırmaya çalışıyor. Neyi konuşuyorsunuz ısrarla daha siz. Bu kadar zor mu Uçuş Emniyetini anlamak? Öğrendiği IFR VFR vb. iki kısaltma kullanarak kendini bilgili gibi göstermekle olmuyor bu işler. Artık tüm hatalarda organizasyonel yaklaşım esastır. Sonuçta 7 insan hayatını yitirdi. Aldığınız ders ne? Hala çamurluk yapıyorsunuz.

Beylikdüzü’nde 7 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter faciasının TV kulesine çarparak gerçekleştiği kesinleşti. Kazadan sonra TV kulesinin helikopterdeki GPS cihazında yükseklik engeli olarak işaretlenmediğini ortaya çıkmıştı. Olayın üzerinden 3 ay geçmesine rağmen 257 metrelik kulenin hâlâ haritada görülmediği öğrenildi.

İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nından 10 Mart’ta kalkıp Bozüyük’e doğru giden Eczacıbaşı Grubu’na ait Sikorsky S76 tipi helikopter, Beylikdüzü’ndeki 257 metrelik TV kulesine çarptıktan sonra yere çakıldı. Kazadan sonra TV kulesinin helikopterdeki GPS cihazında yükseklik engeli olarak işaretlenmediğini ortaya çıktı. Bölgede sık sık uçuş yapan helikopter pilotları, faciaya neden olan ‘hayalet kule’nin görülmediğini GPS cihazı görüntüleriyle de belgeledi. Kazanın öncesinde ise helikopterin ani bulut oluşumuna rastladığı ve geri dönüşe geçtiği ancak bu sırada TV kulesine çarptığı iddia edildi.

Karar gazetesinden Kenan Butakın'ın haberine göre, 7 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen, TV kulesinin GPS cihazlarında yükseklik engeli olarak hâlâ işaretlenmediği öğrenildi. Helikopterdeki navigasyon cihazlarının 15 günde bir güncelleme yapmasına karşın kulenin bu güncellemelerde yer almadığı ifade edildi. Öte yandan kazadan sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde oluşturulan kaza inceleme ekibi de ön raporunu tamamladı. Ön raporda, helikopterin TV kulesinin antenine çarptığı kesinleşti.

Sikorsky şirketinden bir üye, ABD’den Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu’ndan bir üye, motor üreticisi Fransız şirketten bir üye ve bir Rusya’dan da bir üyenin yer aldığı ekibin hazırladığı raporda, kazada bir sabotaj olmadığı ifade edildi. Rapora göre, helikopterin pervanelerinden bir tanesi TV kulesinin antenine çarptı, antende helikopter pervanesinin bir parçası bulundu. Raporda, TV kulesinin helikopterdeki GPS cihazlarında görünmemesine dair bir noktaya ise yer verilmedi. Kaza ile ilgili tüm detaylar bir yıl içinde hazırlanacak nihai raporla açıklanacak.

30 metre üzerindeki tüm engeller işaretlenmeli

Helikopter pilotı Mehmet Akif Güngören de TV kulesinin navigasyon haritalarına hala işlenmediğini doğruladı. Güngören “GPS veri tabanlarının AIP denilen dökümanlarında kulenin engeller bölümünde yer alması gerekirdi. AIP’de 100 feet yani 30 metre üzerindeki bütün engeller işaretlenmek zorundadır. Ancak kule hâlâ işaretli değil” dedi.

Helikopter kazasının ön raporu tamamlandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Helikopter pilotu ~ 1 yıl önce
Buna benzer doğabilecek kazaları önlemek icin avrupa hava sahasında olduğu gibi VFR trafikleri kontrollü hava sahası icinde ve dısında takip edip yönetebilecek kanuni yetki ve teknik imkanlara sahip Hava trafik kontrol ünitelerinin acilen ihdas edilmesi gerekiyor.Türk hava sahasının tamamının alcak irtifalarda dahil olmak kaydı ile radar kaplama alanına alınması zaruridir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 yıl önce
Ülke olarak yaşadıklarımızdan ders almak yerine birilerine ders vermek yada çamur atmayı daha çok seviyoruz.Umarım bilip bilmeden yorumların yapılmadığı kaza sonrası resmi sıfatlı birinin kuleye çarpma yok demesi gibi olayları ve bu gibi kazaları bir daha görmeyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Patriot ~ 1 yıl önce
Yorumlar çok uzun. Kısa yazın lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Israrla-2 ~ 1 yıl önce
Bırakın kullandığınız hava aracını bir kuleye çarpmayı, iğneyi alıp elinize batırın bakalım, o kadar kolay yapabiliyormusunuz? Pilotların aracını bir kuleye çarpabilecek kadar ruh sağlığı bozuk insanlar olarak görüyor iseniz, Bu defada adama sorarlar, her yıl yapılan Sağlık Kontrollerinde zorunlu olan Psikolojik Muayenelerde ne kontrolü yapılıyor? Havacılık bir kültür işidir. Kendini savunamayacak durumda olana saldırmayı gerektirmez. Etik değildir. Etik olmayana kişiye de Ahlaksız denir. Avrupanın bir çok ülkesi artık VFR rotaları oluşturmuş ve kontrol ediyor. Bu ülkede olaydan sonra ilk demeç veren resmi sıfatlı birisi helikopter kuleye çarpmadı diye olayı saptırmaya çalışıyor. Neyi konuşuyorsunuz ısrarla daha siz. Bu kadar zor mu Uçuş Emniyetini anlamak? Öğrendiği IFR VFR vb. iki kısaltma kullanarak kendini bilgili gibi göstermekle olmuyor bu işler. Artık tüm hatalarda organizasyonel yaklaşım esastır. Sonuçta 7 insan hayatını yitirdi. Aldığınız ders ne? Hala çamurluk yapıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000