06 Temmuz 2016, Çarşamba 13:32:10

Helikopter kazasında pilot faciayı önlemiş

Giresun'da düşen askeri helikopterin pilotunun kaza sırasında büyük bir faciayı önlediği ortaya çıktı.
  • offf yine yerleşim yerine düşmek üzere olan hava aracı ve onu kurtaran kahraman pilot seneryoları...yapmayın artık kimse yemiyor bu numaraları....
  • Acil durum prosedürlerini uygulamış. Her olayda kahraman aramaya ne kadar meraklıyız.
  • her sene bir helikopter düser 20 yıldır ve kimse nedenini arastırmaz önlem almaz cok basarılı bulunur kahraman türk pilotu olunur olay budur
  • Bu hava araçlarında GPWS yok mu ki acaba ilginç geldi bana biraz.

Giresun'da düşen askeri helikopterin pilotunun kaza sırasında büyük bir faciayı önlediği ortaya çıktı.

Olayda ilk belirlemelere göre 7 kişi şehit oldu, 8 kişi yaralanırken, askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, pilotun yere çarpma sırasında patlama olmaması için yakıt tahliyesi gerçekleştirerek daha büyük bir faciayı önlediği bildirildi.

Cumhuriyet'in bölgedeki askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre; pilot düşmeden kuleye arıza bildirimi yaptı. Kurtarma planı için bilgiler gönderen pilot ‘Helallik’ istedi. Yere çarpma sırasında patlama olmaması için yakıt tahliyesi gerçekleştirdi. Olabildiğince yumuşak iniş yapmak için havacılık tabirinde “Ağaçları hamak olarak kullanmak” yolunu seçti. Askeri kaynaklar, bu yöntemin şehit sayısının daha fazla artmasını önlediğine dikkat çekti. Olaydan sonra Erzincan ve Malatya’dan 2 helikopter ve bir insansız hava aracı bölgeye gönderildi. 14 kişilik ekip bugün bölgede inceleme yapacak. Ekibin ön raporları bir ay içerisinde, kesin raporu 3 ay içerisinde hazırlamaları bekleniyor.

ŞEHİTLERİN İSİMLER BELLİ OLDU

Giresun İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Sadettin Şahin, Pilot Yarbay Hilmi Özer, Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru’nun eşi Nuran Doğru, kızı Berrin Doğru, Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan’ın eşi Didem Bayhan ve Uzman Çavuş Adem Kara’nın eşi Sema Kara.

Durumu ağır olan Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan Erzincan Devlet Hastanesi’ne, Astsubay Üstçavuş Cemalettin Çoban Giresun Devlet Hastanesi’ne Jandarma Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. 

KAZA HAVA ŞARTLARINDAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile telefonda görüştü. Erdoğan’ın, hava şartlarından kaynaklı bir kaza kırım olduğu tahmin edilen kazadan derin üzüntü duyduğunu belirterek, şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilediği kaydedildi.Başbakan Binali Yıldırım helikopterin düşmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Helikopterin Giresun’a 40 kilometre kala henüz nedeni bilinmeyen bir şekilde helikopterin düştüğünü belirten Yıldırım şöyle konuştu:  “Arazi patika olduğu için erişimde sorun var. Köylüler çok ciddi katkı sağlıyor. Şehitlerimiz var, yaralılar da var. İlk gelen bilgiler görüşle ilgili bir problem olduğu yönünde dolayısıyla enkaz çalışmaları ve yaralılar ölüler alındıktan sonra kazanın sebebi etraflıca araştırılacak. Terör saldırısı değil, öyle bir ihtimal gözükmüyor. Hava şartları kaynaklı bir kaza olduğu anlaşılıyor. Genelkurmay Başkanı ile görüştüm. Başımız sağolsun.”

YOĞUN SİS VARDI

Tohumluk Yaylası’nda bulunan mantar toplayan köylüler, enkaza ilk ulaşanlar oldu. Yaralıları dik yamaçtan indiren köylüler, bölgede çok yoğun sis olduğunu, çarpma sesi duyduklarını söyledi.

14 KİŞİLİK KAZA KIRIM EKİBİ

Giresun’da meydana gelen helikopter kazasınını nasıl meydana geldiğini araştırmak için 14 kişilik bir kaza kırım heyetinin bölgeye gideceği öğrenildi. Bugün bölgeye gidecek heyetin 7’si Jandarma Kara Havacılık Komutanlığı, 7’si de Kara Havacılık Okul Komutanlığı’ndan oluşacak. Helikopter kazalarını araştırmada uzman olan heyet kazanın nasıl meydana geldiği ile düşüş nedenini araştırıp, enkaz parçaları üzerinde ayrıntılı incelemeler yapacak. Kazadan yaralı olarak kurtulan ve konuşabilen üstteğmen pilot Yüksel Kandemir’in vereceği bilgilerin heyetin kaza karım raporuyla ilgili hazırlayacağı ön rapora büyük katkısı olması bekleniyor. 14 kişilik heyetin ön raporu hazırlamasının çok uzun sürmeyebileceği belirtildi. (Hürriyet)

Helikopter kazasında pilot faciayı önlemiş

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

cobra ~ 2 yıl önce
offf yine yerleşim yerine düşmek üzere olan hava aracı ve onu kurtaran kahraman pilot seneryoları...yapmayın artık kimse yemiyor bu numaraları....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
khan sarr ~ 2 yıl önce
Acil durum prosedürlerini uygulamış. Her olayda kahraman aramaya ne kadar meraklıyız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucakcı ~ 2 yıl önce
her sene bir helikopter düser 20 yıldır ve kimse nedenini arastırmaz önlem almaz cok basarılı bulunur kahraman türk pilotu olunur olay budur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fo trainee ~ 2 yıl önce
Bu hava araçlarında GPWS yok mu ki acaba ilginç geldi bana biraz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trinnant ~ 2 yıl önce
GPWS olsa ne olacak sen göre göre sise buluta dalıyorsan GPWS ne yapsın?
Capt ~ 2 yıl önce
Yok kardeşim bu airline uçağımı zannettin!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000