14 Ağustos 2014, Perşembe 09:17:15

HAVAYOLU ŞİRKETİNE "OVERBOOK" CEZASI!

Uçakların dolu olduğunu belirtilerek yolcunun bileti olduğu halde uçağa alınmaması durumu yargıya taşındı. Bu konuda bakılan davada havayolu şirketine ceza kesildi.
  • OVERBOOK HANGİ HATLARDA VE HANGİ SEFELRD EOLUR SABAH ÖGLE SON SEFER OVERBOOKTAN İÇ VE DIS HATTAN HEM GZMEK HEMDE PARA KAZNAMK İSİTOYURM ÇOK TESŞŞKÜRLER.
  • Türkiye'de maalesef havayolu yolcu haklarında henüz uçuş iptallerinde veya overbook durumlarında tazminat miktarları çok düşük hatta rötarlarda hiç yok. Avrupa çıkışlı uçuşlarda rötar durumlarında da yüksek tazminat ödemeler yasallaştırılmış durumunda. Uçuşhaklarım com gibi siteler mağduriyet yaşayan havayolu yolcularına destek gerçekler.
  • Gençler bilmez, herşey bilgisayarlaşmadan ve internet olmadan önce, yedek liste diye bir gerçek vardı. Uçak dolu olsa bile uçmak isteyen yedek listesine yazılır, Check-in kuyruğunda bekleyen "ok" li yolcular bitince, kalkış saatine 20 dakikaya kadar beklenir, gelen olmazsa listenin 1.sırasından başlayarak boş yerlere yolcu alınırdı. Ben de böyle "yedek" ten çok yolculuk yaptım. 10.yedek bile olsam binme olasılığım çok fazlaydı. Çünkü THY her zaman son anda gelebilecek bakan, milletvekili veya pilot ve yöneticileri için yer ayırır ve bunlar genelde dolmazdı. Ancak bu durum tamamen yolcu sorumluğundaydı. Yolcu alana gelirken uçağa binemeyebileceğini kabul ederek gelirdi. Bence uçak dolduktan sonra bilet alanlara yine aynı uygulama yapılır ve bilet üzerine ancak gelmeyen olursa uçabilecekleri yazılırsa sorun olmaz. Ben 3 ay öncesinden bilet alacağım, adam 3 saat öncesinden bilet alacak, o uçacak ben zamanında bile gelsem uçamayacağım. Bu durum yasal olabilir ama bence "adil" değil.
  • Kontuara erken gelen prensip sahibi yolcularımız bu sorunla karşılaşmaz.

Havalimanında uçağa binmek için biletinizi onaylatmak maksadı ile sırada bekliyorsunuz ancak sıra size geldiğinde görevli “uçağımızda yer yok” diyerek sizi almıyor. Over book olarak adlandırılan bu durum ile karşılaştıysanız yalnız değilsiniz demektir.

Bakılan davada Yargıtay’ın “havayolunun uçaklarının tüm koltuklarının dolu olması için fazla bilet satmakla ağır kusurlu olduğunu, olayın yolcuların zamanında uçuşlarını yapamamalarıyla seyahat özgürlüğüne ve kişisel haklara saldırı içerdiğine” karar verdi.

Alınan bilgilere göre Yargıtay yolcularını mağdur eden şirket için 500 TL’lik bir ceza makbuzu kesti.

Over book nasıl oluşuyor?

Dünyada bir çok havayolu şirketi doluluk oranlarını yükseltmek için over book uygulamasına yöneliyor. Bunun nedeni ise istatistiklere göre son anda uçağa binmeyen uçuş tarihini değiştiren veya bağlantılı seferlerde ikinci uçağı kaçıran yolcunun varlığı. Yani bir şirket 100 koltuk kapasiteli bir uçak için 110-115 bilet satışını bilerek yapıyor.

Havacılık kurallarına göre over book nedeniyle mağdur olan bir yolcuya bu mağduriyeti gidermek için alternatif sunulması gerekiyor. Bu alternatifler arasında farklı gün ve sınıf bilet veya konaklama ayarlamak geliyor. 

HAVAYOLU ŞİRKETİNE "OVERBOOK" CEZASI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

mehmet cevahir ~ 2 yıl önce
OVERBOOK HANGİ HATLARDA VE HANGİ SEFELRD EOLUR SABAH ÖGLE SON SEFER OVERBOOKTAN İÇ VE DIS HATTAN HEM GZMEK HEMDE PARA KAZNAMK İSİTOYURM ÇOK TESŞŞKÜRLER.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Agatha ~ 4 yıl önce
Türkiye'de maalesef havayolu yolcu haklarında henüz uçuş iptallerinde veya overbook durumlarında tazminat miktarları çok düşük hatta rötarlarda hiç yok. Avrupa çıkışlı uçuşlarda rötar durumlarında da yüksek tazminat ödemeler yasallaştırılmış durumunda. Uçuşhaklarım com gibi siteler mağduriyet yaşayan havayolu yolcularına destek gerçekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 yıl önce
Gençler bilmez, herşey bilgisayarlaşmadan ve internet olmadan önce, yedek liste diye bir gerçek vardı. Uçak dolu olsa bile uçmak isteyen yedek listesine yazılır, Check-in kuyruğunda bekleyen "ok" li yolcular bitince, kalkış saatine 20 dakikaya kadar beklenir, gelen olmazsa listenin 1.sırasından başlayarak boş yerlere yolcu alınırdı. Ben de böyle "yedek" ten çok yolculuk yaptım. 10.yedek bile olsam binme olasılığım çok fazlaydı. Çünkü THY her zaman son anda gelebilecek bakan, milletvekili veya pilot ve yöneticileri için yer ayırır ve bunlar genelde dolmazdı. Ancak bu durum tamamen yolcu sorumluğundaydı. Yolcu alana gelirken uçağa binemeyebileceğini kabul ederek gelirdi. Bence uçak dolduktan sonra bilet alanlara yine aynı uygulama yapılır ve bilet üzerine ancak gelmeyen olursa uçabilecekleri yazılırsa sorun olmaz. Ben 3 ay öncesinden bilet alacağım, adam 3 saat öncesinden bilet alacak, o uçacak ben zamanında bile gelsem uçamayacağım. Bu durum yasal olabilir ama bence "adil" değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erken gelin ~ 4 yıl önce
Kontuara erken gelen prensip sahibi yolcularımız bu sorunla karşılaşmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işsiz! ~ 4 yıl önce
işsizsin anlaşılan.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000