18 Ağustos 2016, Perşembe 09:56:23

Havayollarında çalışan pilotlar TSK'da nasıl görev alacak?

THY olmak üzere özel hava yolu şirketlerinde çalışan TSK’dan yetişme pilotlar her yıl belli bir süre Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapacak.
  • Siz maasdan haber verin maasdan. Bunlara parayi verin kongo silahli kuvvetleri icin bile ucarlar.
  • Herkes ne çok biliyo her şeyi! Her konuda fikriniz var hem de edebiyat parçalarcasına. Yapıcı olarak katkıda bulunabileceğiniz ne var? Klavye başında göbeğinizi kaşıyarak eleştiride bulunurken?
  • Bütün yorumculara GÜNAYDIN işleriniz sıhhatte olsun.
  • Yav sivil kokenli arkadaşlari yine mutlu olamadınız.reserv sistemi olcak o da bütün pilotlar değil belli bi yaş ve ayrılma süresi içinde olanlar.40 yaş altı ve 3 sene içinde ayrılanlar gibi.yav ne bu ezikliğiniz.ne güzel makina mühendisinden discidden pilot olmuşsunuz.daha ne istioyunus.

15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle 265 pilotun ihraç edildiği Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, hizmetlerin aksamaması için başta THY olmak üzere özel hava yolu şirketlerinde çalışan TSK’dan yetişme pilotlar her yıl belli bir süre Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapacak.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TSK’nın pilot ihtiyacının karşılanması için alınan önlemleri Hürriyet’e açıkladı. Bakan Işık, “TSK’da yetiştikten sonra sivil havayolu şirketlerinde çalışan pilotların TSK’da yılda bir süre çalışması imkânını getireceğiz. TSK’da mecburi hizmetinin tamamladıktan sonra THY’de ya da sivil havacılıkta faaliyet gösteren diğer şirketlerde çalışan pilotlar yılın belli dönemlerinde TSK’da görev yapacak” dedi. Sivil havacılıkta faaliyet gösteren firmalarla görüştüklerini ifade eden Bakan Işık, “15 Temmuz’dan sonra bir milli seferberlik ruhu oluştu. Pilotlarımızla ve onları istihdam eden sivil havayolu şirketleriyle her yılın belli bir döneminde TSK’da görev yapmaları konusunda uzlaşmaya vardık” açıklamasını yaptı.

HER YIL 1 AY

Sivil havayolu şirketlerinde çalışan TSK’dan yetişme pilotların 2 ayda 1 hafta ya da her yıl 1 ay TSK’da görev yapması planlanıyor. Bakan Işık, TSK’dan yetişen pilotların yoğun olarak görev yaptığı THY ile birlikte diğer havayolu şirketleriyle de bu konunun görüşüldüğünü ifade etti. TSK’dan kendi isteğiyle ayrılan, mecburi hizmetini tamamladıktan sonra sivil havayolu şirketlerine geçen ya da Balyoz ve Ergenekon davaları nedeniyle ihraç edilen 2 bin civarında pilotun bulunduğu tahmin ediliyor. 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı için 265 pilot, TSK’dan ihraç edildi. Darbe girişiminde görev üstlenen FETÖ’cü pilotlar bu planlamanın dışında tutuluyor. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ihraç edilen 265 pilotun yanı sıra mecburi hizmetini tamamlayarak ayrılanlarla birlikte TSK’da savaş pilotu ihtiyacı doğdu. Dünyada, koltuk sayısı/pilot oranı 1/1.5 olarak kabul edilirken Türkiye’de bu oran 1/0.8’e düştü.

MECBURİ HİZMET UZATILDI

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TSK’nın savaş pilotu ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdikleri tedbirleri şöyle açıkladı: ”Dünkü KHK ile TSK’daki pilotların 14.5 yıl olan mecburi hizmet süreleri 18 yıla çıkarıldı. Ancak pilotların hak kaybı yaşamaması için maaşlarıyla ilgili düzenleme yapıldı. Mecburi hizmetin 18 yıla çıkarılmasıyla birlikte 250 pilot sistemde kalacak. TSK’da pilotlarla ilgili maaşlar hesaplanırken, uçuş tazminatı ve yıllık toplu ödenen uçuş tazminatı olmak üzere iki ayrı sistem kullanılıyor. Yeni düzenlemede pilot maaşlarını her iki sisteme göre yayınlayacağız.” (Hürriyet)

Havayollarında çalışan pilotlar TSK'da nasıl görev alacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

Km6 ~ 2 yıl önce
Siz maasdan haber verin maasdan. Bunlara parayi verin kongo silahli kuvvetleri icin bile ucarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tanem ~ 2 yıl önce
Herkes ne çok biliyo her şeyi! Her konuda fikriniz var hem de edebiyat parçalarcasına. Yapıcı olarak katkıda bulunabileceğiniz ne var? Klavye başında göbeğinizi kaşıyarak eleştiride bulunurken?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya sen? ~ 2 yıl önce
Senin ne faydan oldu bu yorumla?
Quateale69 ~ 2 yıl önce
Bütün yorumculara GÜNAYDIN işleriniz sıhhatte olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sivil ~ 2 yıl önce
Yav sivil kokenli arkadaşlari yine mutlu olamadınız.reserv sistemi olcak o da bütün pilotlar değil belli bi yaş ve ayrılma süresi içinde olanlar.40 yaş altı ve 3 sene içinde ayrılanlar gibi.yav ne bu ezikliğiniz.ne güzel makina mühendisinden discidden pilot olmuşsunuz.daha ne istioyunus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000