20 Şubat 2018, Salı 11:03:32

Hava-Sen'de dayanışma aidatı paniği

Hava İş Sendikası’na karşı genel kurulu kaybettikten sonra Hava-Sen adlı yeni bir sendika kuran muhalifler arasında, sendikal haklardan yararlanma adına dayanışma aidatı paniği yaşanıyor.
  • Havasen yalanlarina kananlar tis te yer alan hiçbir haktan yararlanamayacaklari gibi o bize mobbing uygulayanlar şirket tarafından atılırsa tazminat bile alamayacaklar.
  • Kanka emeklilikde yaklasti Canim çok sıkılıyo ne yapsak sendikamı kursak
  • Kabin memurlarinin bir sendika olusumu olasıydı kokpit istirak eder miydi?
  • şimdi kanun der ki; mevcut sendikadan (tis imzalamış) imza tarihi veya sonrasında ayrılırsanız, ihraç edilirseniz dayanışma aidatı ödeyerek aynı haklardan yararlanabilirsiniz lakin önemli olan nokta burada kaçırılıyor. "aynı iş kolunda bulunan farklı bir sendikaya üyeliğiniz mevcut olursa hiç bir suretle dayanışma aidatı ödeyemiyorsunuz. 07/11/2012 tarihinden önce bu oluyordu ama kanun numarası 6356'yı da incelerseniz az önce belirttiğim tarihten sonra bu mümkün olmuyor.

Türk Hava Yolları kokpit ekibinin başını çektiği ve kabin personelini de içine dahil etmeye çalışan Hava-Sen sendikasının üyeleri arasında sendikal hakları kaybetmemek için dayanışma aidatı paniği yaşanıyor.

Edinilen bilgiye göre; Sendikadan ayrılanların sendikal haklardan yararlanabilmeleri için dayanışma aidatı adı altında sendikaya ödeme yapmaları gerekiyor. 

Mevcut hakları da kaybememek için dayanışma aidatı ödemek isteyen bazı Hava-Sen’lilerin bir dilekçeyle THY personel başkanlığı’na mücaraat ettikleri ancak reddildiği ve dilekçelerinin Hava-İş sendikasına verilmesi gerektiği söylenerek geri çevrildiği öğrenildi.

Ancak Hava-İş’ten ayrılıp Hava-Sen’e geçen THY çalışanlarının Hava-İş sendikasına gidip dilekçe vermeye çekindikleri kaydedildi.

Sendikayla ilgili yasaya göre; sendikaya üye olmayanların, Toplu İş Sözleşmesi yetkisi elinde bulunan sendikaya dilkekçe vermeleri gerekiyor.

Bazı Hava-Sen’llerin dayanışma aidatı ödemek istemedikleri, bazılarının ise sendikal hakları kaybetmemek için ödemenin yollarını aradıkları kaydedildi.

Hava Sen üyeleri arasında yaşanan bu tartışmanın ne tür bir sonuç doğuracağı merak edilirken, Hava-İş sendikasına da bu bağlamda kimsenin müracaat etmediği bildirildi.

DAYANIŞMA AİDATI HAK KAYBINA SEBEP OLABİLİR?

Bu arada Airporthaber'in edindiği bilgiye göre 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşme Kanunu'nda önceki yıllarda yapılan bir değişiklik, dayanışma aidatı ödeyerek mevcut yetkili sendikanın haklarından faydalanmak isteyenlerin önünü tıkadı. Sendikalar Kanunu'nun 39'uncu maddesinin 4. bendinde yapılan değişiklikle, mevcut sendikadan ayrılarak bir başka sendikaya geçen ancak dayanışma aidatı ödeyerek toplu iş sözleşmesi yetkisinden faydalanmasına imkan tanıyan madde kaldırıldı. Bu maddenin kaldırılması ile birlikte Hava İş'ten ayrılarak Hava Sen'e geçen ve dayanışma aidatı ödeyerek TİS'ten faydalanmak isteyen THY çalışanlarının ikramiye dahil olmak üzere birçok haktan mahrum kalma riski ortaya çıktı.

©AirportHaber Özel

İşte konuyla ilgili yasa:
Hava-Sen'de dayanışma aidatı paniği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (115)

2+2=4 ~ 4 ay önce
Havasen yalanlarina kananlar tis te yer alan hiçbir haktan yararlanamayacaklari gibi o bize mobbing uygulayanlar şirket tarafından atılırsa tazminat bile alamayacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanka ~ 4 ay önce
Kanka emeklilikde yaklasti Canim çok sıkılıyo ne yapsak sendikamı kursak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir sorum var ~ 4 ay önce
Kabin memurlarinin bir sendika olusumu olasıydı kokpit istirak eder miydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 cpt ~ 4 ay önce
Evet
Hadi git yaa ~ 4 ay önce
Yasal grevde ettiğiniz gibi mi?
Yasal mi ~ 4 ay önce
Yapilan grevlerin hicbiri yasal degildi.bakiniz mevzuat.gaza gelip greve katilionuz sonra dirdir
Sevgili ve degerli kabin ekibi ~ 4 ay önce
Lutfen haklarinizi muadiliniz olan is kollarinda arayiniz.hakkiniz ve almaniz gereken eminim coktur.ancak camur attiginiz kokpit sizin ayni is tanimizda yoktur.haklarinizda ayni olamaz.dedigim gibi on kat fazlasini alin ama hakkinizi kabinde arayin.teknik arkadaslar kabin haklari diyormu.tgs kabin diyormu.ayni ucakda ucuoz die nedir bu s..k yaristirma.oldu yolcuyada ayni haklar verilsin malum onlarda ucuyor.alin daha fazlasini alin benim cebimden degil ama hakkinizin muhattabi kokpit degil.satma olayina gelince yasal mevzutati bilmeden greve cikarsaniz olavagi budur.305 mis.madem detdiniz 305 greve gelmeyen 9600 kabin ekibine niye laf atmiyorsumuz.senin ile ayni isi yapan arkadasin satmis seni.ki satmis ve aklini kullanmis aferin
sen hadi yaa ~ 4 ay önce
uçucuların birleşmesine engel olmak isteyen uçucu olmayan birisin
slides armed ~ 4 ay önce
şimdi kanun der ki; mevcut sendikadan (tis imzalamış) imza tarihi veya sonrasında ayrılırsanız, ihraç edilirseniz dayanışma aidatı ödeyerek aynı haklardan yararlanabilirsiniz lakin önemli olan nokta burada kaçırılıyor. "aynı iş kolunda bulunan farklı bir sendikaya üyeliğiniz mevcut olursa hiç bir suretle dayanışma aidatı ödeyemiyorsunuz. 07/11/2012 tarihinden önce bu oluyordu ama kanun numarası 6356'yı da incelerseniz az önce belirttiğim tarihten sonra bu mümkün olmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000