11 Eylül 2014, Perşembe 15:48:45

HAVALİMANI SATIŞ İHALESİ DURDURULDU

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Hellinikon Havalimanı'nın satışına ilişkin ihale durduruldu.
  • Hellenikon Havalimanı'na THY tarihinde ilk dış hat seferi olan ANK/IST/ATH uçuşu 1947'de inmiştir. Havalimanı (LGAT) 28 Mart 2001'de kapanmış, yerine bugünkü Eleftherios Venizelos (LGAV) hizmete açılmıştır.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 1951 yılında hizmete giren Hellinikon Havalimanı 2004 yılından beri atıl olarak duruyor. Havalimanı bu yılın başında Yunan ve Çinli iki grup tarafından satın alınmıştı. Fakat Yunan yargısı satış teklifindeki usulsüzlükler yüzünden ihaleyi iptal etti.

Yunanistan’ın uzun zamandır özelleştirilmeyi bekleyen Hellinikon havalimanının özelleştirilmesi satış teklifindeki problemlerden dolayı mahkeme tarafından ertelendi. Alanı satın almak isteyen firma ise yaşanan sorunun geçici olduğunu söyledi. Yunanistan geliştirme fonu Lamda satış anlaşmasının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Atina’nın sekiz kilometre güneyinde bulunan Hellinikon Havalimanı 620 hektarlık alana kurulmuş durumda. Mart ayında Lamda ve Çinli Fosun grup havalimanını 1.18 milyar dolara satın almaya hak kazanmıştı. İki firma önümüzdeki 15 yıl içinde alana 5.9 milyar Euro para yatıracağını belirtiyor. Hellinikon’un arazisine otel ve lüks residanslar da inşa edilecek.

Hellinikon 2004 Atina Olimpiyatları için spor kompleksi olarak da kullanılmıştı. O tarihten bu yana alan atıl biçimde duruyor. 2011 yılının Aralık ayında satışa çıkarılan Hellinikon’u almak için İngiliz yatırımcılar da devreye girmişti.

HAVALİMANI SATIŞ İHALESİ DURDURULDU

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hellenikon Havalimanı'na THY tarihinde ilk dış hat seferi olan ANK/IST/ATH uçuşu 1947'de inmiştir. Havalimanı (LGAT) 28 Mart 2001'de kapanmış, yerine bugünkü Eleftherios Venizelos (LGAV) hizmete açılmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000