13 Aralık 2012, Perşembe 07:41:25

HAVADA TEHLİKELİ ÖNLEME!

Japon savaş uçakları, Çin’e ait bir uçağın iki ülke arasında gerilime yol açan adaların olduğu bölgeye girmesi üzerine önleme uçuşu gerçekleştirdi.

Japonya'nın Senkaku, Çin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar, iki ülke arasında krize yol açmıştı. Çin gemileri, adaların olduğu bölgeye girerken Japonya Sahil Güvenlik Birimleri de gemilerin bölgeyi terk etmesi uyarısında bulunuyordu.

Bu sabah, adaların olduğu bölgeye yaklaşan 4 geminin uzaklaşması için uyarı yapıldı. Bu gerilim sırasında Çin'e ait bir uçak da bölgeye geldi. Bunun üzerinde Japonya'nın F-15 tipi savaş uçakları önleme uçuşu gerçekleştirdi.

Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, ihlal nedeniyle Çin'i protesto ettiklerini belirtti. Fujimura, Çin'in egemenliklerini ihlal etmesinin "çok üzücü" olduğunu vurguladı.

Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı ekim ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Çin'den Japonya'ya yapılan uçuşlar azalırken turist sayısında da düşüş oldu. Ayrıca Çin'de Japon arabalarına karşı ilgi de düştü. Buna karşın Tokyo, sorunu diplomatik yollardan çözmek için görüşmelerini sürdürdü.

HAVADA TEHLİKELİ ÖNLEME!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000