02 Ağustos 2016, Salı 13:36:07

Havada NOTAM krizi!

Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin ardından görerek uçuşlara getirilen yasak uzatıldı. Bu durum bir çok işletmeciyi zor durumda bırakırken, NOTAM’ın çözülmesi için hiçbir kurum sorumluluk üstlenmiyor.
  • Adanadaki uçuş okulllarını da açın istanbuluda açın tüm gemel havacılığu havacılık bitmesin öğrenciler yurt dışına gitmeye başladılar
  • Afyondaki sağlık bakanlığı ambulans helikopteri 20 gündür uçamıyor.Hangar önüne heliporta AFAD araç çekmiş.Hastalar bekler vaziyette. Helikopter her yere iner siz oradaki beton önüne araç çektiniz diye yanındaki tarlaya inemez mi helikopter? Kimse de bu nasıl iş demiyor, madem öyle tehlike var öbür istasyonlara da araç çekin kapatın.
  • notam nasıl çekilir, bilmeden yorum yapmayınız lütfen...
  • Notam ı yazan arkadaş izne çıkmış. Dönünce kaldıracakmış

Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin ardından görerek uçuşlara getirilen yasak uzatıldı. Bu durum bir çok işletmeciyi zor durumda bırakırken,SHGM,  NOTAM’ın çözülmesi için hiçbir kurum sorumluluk üstlenmiyor.

Türkiye genelinde görerek uçuşlara (VFR)getirilen yasağın neden uzatıldığı henüz netlik kazanmazken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de NOTAM’ın getireceği zararlar konusunda adım atamadı. FETÖ’cü hainler tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından normale dönmeye çalışan ülkede havacılığın geleceği de tehlike altına girdi.

Havayolu şirketleri FETÖ’cü olduğu kanaatiyle çok sayıda personeli kapı önüne koyarken, sektöre kalifiye personel yetiştiren uçuş okulları NOTAM nedeniyle zor günler yaşıyor. Uçuş okullarının faaliyet alanı olarak başta Marmara Bölgesi olmak üzere ülkenin tamamında görerek uçuşlara getirilen yasak süresi uzatılınca kara kara düşünülmeye başlandı.

NOTAM sorumluluğu kimin üzerinde olduğu bilinmezken, yaşanan kaosun bir an evvel çözülmesi için adım atılması gerekiyor.
Sektörün yaşadığı sorunlar karşısında sessiz kalan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ne zaman adım atacağı bilinmiyor.

Airporthaber soruyor?

Ülkede yaşanan kaosa rağmen düzgün çalışma düsturu ile sektöre insan kaynağı yetiştiren özel okulların kaybını kim telafi edecek?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü neden sessiz?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin NOTAM konusunda rolü nedir?

NOTAM’ı kim oluşturur, kim uygular?

NOTAM konusunda kaos mu yaşanıyor?

NOTAM’ın yayınlanmasını gerektirecek olağanüstü durum devam etmekte midir?

Uçuş okulları ağır şartlar altında kepenk indirir ise, milyon dolarlık eğitimler yine yurtdışına mı kayacak ve bu yurtdışına gidecek paraların hesabını kim verecek?

©AirportHaber

İşte yeni NOTAM haritası:


 

Havada NOTAM krizi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

Adana ~ 2 yıl önce
Adanadaki uçuş okulllarını da açın istanbuluda açın tüm gemel havacılığu havacılık bitmesin öğrenciler yurt dışına gitmeye başladılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
afyon ~ 2 yıl önce
Afyondaki sağlık bakanlığı ambulans helikopteri 20 gündür uçamıyor.Hangar önüne heliporta AFAD araç çekmiş.Hastalar bekler vaziyette. Helikopter her yere iner siz oradaki beton önüne araç çektiniz diye yanındaki tarlaya inemez mi helikopter? Kimse de bu nasıl iş demiyor, madem öyle tehlike var öbür istasyonlara da araç çekin kapatın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
notam ~ 2 yıl önce
notam nasıl çekilir, bilmeden yorum yapmayınız lütfen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 2 yıl önce
Notam ı yazan arkadaş izne çıkmış. Dönünce kaldıracakmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000