02 Mart 2017, Perşembe 10:41:28

Havada milyonluk kapışma

Türkiye’nin maden haritasını çıkarmak için havadan uçaklarla maden bölgeleri tespit edilecek. Milyonlarca dolarlık işi alabilmek için genel havacılık şirketleri hazırlıklara başladı.
  • Arkadaşlar yorumlar çok tahmini diye yazıyorum. Bu operasyon bir çok ülkede yapılıyor. Çok pahalı bir iş. Sadece Uçaktaki makine yaklaşık 7 milyon dolar değerinde. Ondan dolayı her pilota teslim edilmiyor anlaşma gereği. Yer artı 800 feet ten uçuluyor türbine tek motor uçaklarla. Firmalar boşuna yarıştırılıyor çünkü anlaşma maddelerinden adrese teslim bir ihale olduğu belli.Bu arada pilot arkadaşlara üzücü haber. Bu işin pilotları şimdiden hazır. Yorumların tamamını okudum ama malesef işin gerçeğiyle hiç bir ilişkisi yok.
  • Ben onu bunu bilmem.Bu işi en iyi yapabilecek arkadaşlar ya paraşütçülükten yada planörcülükten gelenlerdir.Piyasada iyi olanların geçmişini inceleyin anlarsınız ne demek istediğimi.
  • Yapilan yorumlari okuyorumda.. Çoluk çocugun eline kalmiş yorumlar...
  • PPL sahibi 'BUSH PILOT' deneyimine sahip her pilot uçar.Ancak FAA ve CAA bunun için VFR şartlarda minimum 500 saat uçuş ister. ATPL sahibi birçok işsiz arkadaşım bu işe ne yazık ki başvuracağını düşünüyorum

Türkiye’nin maden haritasını çıkarmak için havadan uçaklarla maden bölgeleri tespit edilecek. Milyonlarca dolarlık işi alabilmek için genel havacılık şirketleri hazırlıklara başladı.

Enerji Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak ihale ile havadan jeofizik veri toplanarak Türkiye’nin her bölgesinin maden haritası çıkarılacakİhaleye sadece genel havacılık alanında faaliyet gösteren şirketler ile yeterliliği bulunan mühendislik firmaları katılacak. İhale pazarlık usulü yapılacak ve ihale bedeli on milyonlarca doları bulacak.

Türkiye’nin her bölgesinin alçak uçuşla manevra kabiliyeti yüksek tek motorlu uçaklarla karış karış maden haritasının çıkarılacağı projeye yoğun ilgi gösterildiği öğrenildi. 11 Türk firmasının teklif verdiği ihale öncesinde, teklif veren firmalardan birinin hem arama sırasında kullanılan algılayıcı ve yazılımların Türkiye tedarikçisi olması tartışmalara yol açtı. Genel Havacılık sektörüne büyük bir heyecan ve hareket getiren bu proje ile gelişmiş ülkelerin tamamında sürekli ve düzenli olarak yapılan Maden Haritasının güncellenmesi çalışmaları ve teknolojileri 2017 itibarı ile Türkiye’ye de girmiş olacak.

Havadan Jeofizik Ölçmelere uygun olarak özel düzenlenmiş ve yer yakını uçuşlar için yine özel uçuş güvenliği ekipmanları ile donatılmış uçaklara takılı manyetometrik ve spektrometrik algılayıcılar ile yerden yaklaşık 700ft üzerinde uçulmak sureti ile planlanmış güzergahlarda ölçümler gerçekleştrilecek. Herhangi bir sinyal üretmeyen bu algılayıcılar (Pasif Algılayıcılar) doğal yer manyetik alanı ve radyoaktivite ölçerek kayıt yapacak.  Ölçü sonrası yapılan çeşitli hesaplamalar ve değerlendirmeler sonucu konuma bağlı maden potansiyelleri tespit edilecek.

Bu arada dağlık ve engebeli bölgeleri de kapsayan çekimler için uçuşu gerçekleştirecek pilotların ‘bush pilot’ olarak bilinen bu tür arazilerde uçuş deneyimi olmasının önemine dikkat çekildi.

Havada milyonluk kapışma

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Formalite ihale ~ 1 yıl önce
Arkadaşlar yorumlar çok tahmini diye yazıyorum. Bu operasyon bir çok ülkede yapılıyor. Çok pahalı bir iş. Sadece Uçaktaki makine yaklaşık 7 milyon dolar değerinde. Ondan dolayı her pilota teslim edilmiyor anlaşma gereği. Yer artı 800 feet ten uçuluyor türbine tek motor uçaklarla. Firmalar boşuna yarıştırılıyor çünkü anlaşma maddelerinden adrese teslim bir ihale olduğu belli.Bu arada pilot arkadaşlara üzücü haber. Bu işin pilotları şimdiden hazır. Yorumların tamamını okudum ama malesef işin gerçeğiyle hiç bir ilişkisi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok öyle bişi ~ 1 yıl önce
Öyle pilot hazır şirket hazır yok öyle birşey. Dosya çarşamba günü Tayyip beyin huzurunda. Dingonun ahırı değil artık yeni Türkiye koçiz. Adrese teslim ihale başlar ama su akar doğrusunu bulur. Sen sıkma canını buradan takip et :) Raat ol sen gereği yapılır.
Hüsnü ~ 1 yıl önce
Ben onu bunu bilmem.Bu işi en iyi yapabilecek arkadaşlar ya paraşütçülükten yada planörcülükten gelenlerdir.Piyasada iyi olanların geçmişini inceleyin anlarsınız ne demek istediğimi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum!!!.. ~ 1 yıl önce
Yapilan yorumlari okuyorumda.. Çoluk çocugun eline kalmiş yorumlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PPL ~ 1 yıl önce
PPL sahibi 'BUSH PILOT' deneyimine sahip her pilot uçar.Ancak FAA ve CAA bunun için VFR şartlarda minimum 500 saat uçuş ister. ATPL sahibi birçok işsiz arkadaşım bu işe ne yazık ki başvuracağını düşünüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000