08 Ocak 2012, Pazar 09:14:39

"HAVADA KÖPEK BALIĞI VAR!"

Yeni Zelanda’da bulunan Christchurch Havaalanı'na iniş yapmakta olan pilot havada büyük bir köpek balığının uçtuğunu rapor etti.
  • editörlere helal olsun, o nasıl resim yahu, korktum resmen :)
Yeni Zelanda'da bulunan Christchurch Havaalanı'na iniş yapacağı sırada gökyüzünde büyük bir köpek balığının uçtuğunu rapor eden pilot inişi iptal etti.

Kule yetkilileri, yapılan araştırmaların ardından onun bu senenin popüler oyuncaklarından helyum gazıyla doldurulmuş köpek balığı şeklinde büyük bir balon olduğunu açıkladı. 

İç mekanlarda kullanılan ve helyum gazıyla doldurularak uçan köpek balığı şeklindeki oyuncağın bir motoru ve 15 metre uzunlukta bir ipi bulunuyor.

Pilotun köpek balığı uyarısını alan Hava Trafik Kontrol Kulesi sözcüsü Monica Davis, "Obje rapor edildiğinde uçak havaalanına 9 kilometre mesafedeydi ve başka hiç kimse tarafından rapor edilmedi" diye konuştu. Bu durumun bir uçuş güvenliği olayı olarak raporlara eklenmediğini de sözlerine ekleyen Davis, "Balonun ne kadar yüksekte olduğu ve uçağa ne kadar yaklaştığını da tam olarak bilmiyoruz" dedi.

Yeni Zelanda Sivil Havacılık Otoritesi de bu konuda bir raporun ellerine geçmediğini duyururken, Yeni Zelanda Havayolu Pilotları Derneği Başkanı Glen Kenny balonun uçağın motorlarını durdurabilecek bir cisim olmadığını fakat hasar verme ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı. Kenny “Helyum gazı yanıcı olmadığından hiçbir olumsuzluk yaratmaz fakat, benzer bir olayda balonu aniden kokpit camında gören bir pilotun koruma içgüdüsüyle uçağa nasıl bir kumanda vereceği ve bu durumun yolcuları ne derece korkutacağını tahmin etmek güç" diye konuştu.

Başıboş parti balonları Amerika’da uçuş güvenliği riski olarak kabul ediliyor.

"The Air Swimmer" markasıyla satılan (Uçan köpek balıkları) 19 yaşında Stanford Üniversitesi öğrencisi Blake English tarafından icad edilmiş ve Temmuz ayından beri dünyada en popüler oyuncaklardan biri olmuştu.
"HAVADA KÖPEK BALIĞI VAR!"

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 6 yıl önce
editörlere helal olsun, o nasıl resim yahu, korktum resmen :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000