15 Eylül 2008, Pazartesi 08:14:18

Havaalanı projeleri 2009'da start alacak

Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Hakkari, Yüksekova, Şırnak ve Iğdır’a havaalanı yapılmasının 2009 yatırım programına alınması için YPK’ya başvurdu.
  • İş yapacak olan OR-Gİ havaalanı 2009 projesine alınmasın, Yüksekova, Şırnak ve Iğdır'a havaalanı yapılsın. Olacak şey değil. Bulursunuz oradan yolcu. Sadece gülüyorum. PES!!!

DLH, Hakkari Yüksekova, Şırnak ve Iğdır’a havaalanı yapılmasının 2009 yatırım programına alınması için YPK’ya başvurdu. Havaalanlarının üç yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.
 
Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Hakkari Yüksekova, Şırnak ve Iğdır’a havaalanı yapılması ve Ağrı Havaalanı’nın büyütülmesi işlerinin 2009 yatırım programına alınması için Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) başvuruda bulundu. DLH Genel Müdürlüğü, Hakkari Yüksekova, Şırnak ve Iğdır’a yapılması planlanan havaalanlarına ilişkin fizibilite çalışmalarını bitirerek, projelerini tamamladı.
 
Üç yılda bitecek

DLH Genel Müdürlüğü, projelerin 2009 yatırım programına alınması için YPK’ya başvurusunu yaptı. Uluslararası uçuşların yapılabileceği büyüklükte inşa edilecek havaalanlarının en geç üç yıl içinde tamamlanarak, sivil uçuşlara hazır hale getirilmesi planlanıyor.

2009’da start alacak

YPK’dan olumlu yönünde karar çıkarsa, 2009 içinde projelerin yapım ihalelerinin açılması hedefleniyor. Söz konusu havaalanlarının terminal binaları hariç pist ve apronlarını da kapsayan yapım işlerine 2009’da başlamayı planlayan DLH, hemen ardından havaalanlarının üst yapı işlerinin ihalesine de çıkmayı amaçlıyor. Hakkari Yüksekova, Şırnak ve Iğdır Havaalanları için 3 ayrı paket halinde yapım ihalesi açmayı öngören DLH’nın, projeleri özkaynaklardan finanse etmesi bekleniyor.

Ağrı’nın pisti uzatılacak

DLH, YPK’ya başvurusunda söz konusu 3 şehire havaalanı yapılmasının yanı sıra Ağrı Havaalanı’nın kısa olan pistinin uzatılması işinin de 2009 yatırım programına alınmasını da istedi. Yeterli ödenekle yatırım programına alınırsa DLH, Ağrı Havaalanındaki pistin uzatılması işini gelecek yıl ihale edecek.

Havaalanı projeleri 2009'da start alacak

Facebook Yorum

Yorumlar

MaRTı ~ 10 yıl önce
İş yapacak olan OR-Gİ havaalanı 2009 projesine alınmasın, Yüksekova, Şırnak ve Iğdır'a havaalanı yapılsın. Olacak şey değil. Bulursunuz oradan yolcu. Sadece gülüyorum. PES!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000