19 Ocak 2018, Cuma 17:21:04

Hava SOJ ile dengeler değişecek!

Düşmanın radar ve haberleşme imkanlarını uzaktan dinlemeye, karıştırmaya ve aldatmaya yarayacak yepyeni bir proje geliyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından da onanan projede sözleşmenin bu yılın ilk çeyreğinde imzalanması bekleniyor.
  • Bu yerli ve milli uçağın ampül ihtiyacı nasıl karşılanacak? Malum Türkiye’de ampül üretilmiyor. Bir ampül ambargosu koysalar hapı yutarız.
  • Atma ziya din kardeşiyiz
  • Yerli uçak 2011'de de göklerdeydi 7 yıl oldu ne ses var ne seda. Gaz yapmayın iş yapın
  • Sesli güldüm

Türkiye'nin dünyada savunma sanayi alanında söz sahibi, teknolojik üstünlüğe sahip, küresel bir oyuncu olma hedefine yönelik yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Savunma sanayinin gelişmesi ve ilerlemesi için yerlileştirme çalışmaları yapılırken yeni projeler de hayata geçiyor. 

Düşmanın başını döndürecek

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Hava SOJ, düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit ve teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması amacıyla üretilecek.

Sözleşme imzalanıyor

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı için 4 adet üretilecek sistemin bu yılın ilk çeyreğinde sözleşmesinin imzalanması planlanıyor. Yurt içi imkanlarla üretilecek Hava SOJ’da teslimatlar 2023-2025 yılları arasında gerçekleştirilecek.

Türkiye öncü olacak

Hava harekatı sırasında kullanılacak Hava SOJ uçağı yüksek irtifada uzun süre yer destek merkezi ile koordineli görev icra edecek. Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahip olacak uçak aynı zamanda radar ve füze tehditlerini algılayıp bertaraf edebilecek.

Türkiye, bu projeyi hayata geçirdiğinde bölgede hava savunma sistemlerinde öncü ülkelerden birisi olacak.

Özellikleri:

Düşman hava savunma sistemini etkisiz hale getirerek, bir taarruz anında Hava Kuvvetleri harekâtının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahiptir.

Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen yerli imkanlarla tasarlanmakta ve üretilmektedir. 

Hava SOJ ile dengeler değişecek!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Ampül ~ 7 ay önce
Bu yerli ve milli uçağın ampül ihtiyacı nasıl karşılanacak? Malum Türkiye’de ampül üretilmiyor. Bir ampül ambargosu koysalar hapı yutarız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ziya ~ 7 ay önce
Atma ziya din kardeşiyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tesla ~ 7 ay önce
Yerli uçak 2011'de de göklerdeydi 7 yıl oldu ne ses var ne seda. Gaz yapmayın iş yapın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Duble yol ~ 7 ay önce
Sesli güldüm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ercan ~ 7 ay önce
gülmeye devam. Büyük dağları sen yarattın ya ..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000