26 Şubat 2015, Perşembe 11:49:20

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI'NDAN KAZA DEĞERLENDİRMESİ

Önceki gün Malatya’da düşen iki RF-4E eğitim uçağıyla ilgili Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ten önemli açıklamalar...
  • hep aynı kazalar, malatya coğrafisi çanak gibi; emniyetsiz buluta giriş olabilir. on yıl önce de aynı kaza olmuştu. Allah rahmet eylesin
  • sen pilot değil kamyon sğrğcğsğ bile olamazsın...uçan tabut dedikleri f_104 uçağıdır...ufak atta civcivler yesin
  • Kol uçuşu kadar saçma bir uygulama görmedim hayatımda.Neden uçulur hala anlamış değilim.Yararından çok zararı var.2 numara yanındaki uçaktan başka birşeyi göremez.Bunun eğitimi ve uygulamasında geçmiş senelerde düşen birçok F4 mevcuttur.Bir an önce kaldırılması gerekir bu eğitimin.Çok Gereksiz.Trailde uçur anlarım.
  • Maho internetten bi bakiver, RF_4E diye. Bilmemek ayip değil bilmeden sallamak ayıp. Komutanin olay hakkındakı soylediklerine lafim yok ama bir kaç ay önce F-16nin arkasina binip Süleyman Sahdaki komutanla telsiz temasi kurmustu.Diyordu ki, ne zaman ihtiyaciniz olursa aninda ordayiz. Hatirlatiyim dedim...

Önceki gün Malatya’da düşen iki RF-4E eğitim uçağıyla ilgili Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ten önemli açıklamalar... Öztürk, kaza nedeninin henüz kesin olmadığını söyledi ve ekledi: “İlk bulgulara göre iki uçak bulut içinde kontrolü kaybedip dağa çarpmış olabilir”

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk, 4 savaş pilotu evladını kaybetmenin acısıyla cevapladı telefonda sorularımı.

Başsağlığı diledim, teşekkür edip “Havacılıkta maalesef var böyle acı olaylar. Üzüntümüz büyük. Hepimizin, ülkemizin başı sağ olsun. Şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

‘Araştırma sürüyor’

Orgeneral Öztürk’e, kaza sonrası medyada yer alan haberlerden hangisinin gerçeği yansıttığını sordum önce.

- Daha erken olduğunu biliyorum ama kaza nedeni belirlendi mi?

Henüz kesin bir şey söylemek için erken. Çıkan haberlerden hiçbirine kesin doğru diyemeyiz. Araştırma devam ediyor. Şu an için bildiğimiz, 2 uçak gece, kol uçuşundayken yaşanan bir kaza maalesef.

‘Rutin gece eğitimi’

- İlk izlenim ne yönde? Kaza kırım uzmanlarının tahmini hangi ihtimalin daha yüksek olabileceği yönünde?

Şu an için, dediğim gibi kesin bilgi değil ama ilk bilgiler ışığında yapılan değerlendirme, gece uçuşu sırasında irtifayı kestirememe, bulut içinde kontrolsüz şekilde dağın tepesine vurma, ki bu havacılıkta en zor şartlardan biri, şeklinde olduğu yönünde. Tekrar ediyorum bu şu anki bilgilerle, şu an için yapılan tahmin.

- Kol uçuşu olduğu için iki uçak birlikte çarpmış olabilir öyle değil mi?

Tabii... Evet aynen öyle. Kolda uçtukları için tabii.

- Eğitim uçuşuydu değil mi?

Evet. Bizim rutin gece eğitim uçuşumuz.

- İki uçak arasında herhangi bir konuşma olup olmadığı belli mi?

Hayır, inceleniyor daha. Detayların ortaya çıkması zaman alır.

Uçakların yaşıyla ilgisi yok

Hava Kuvvetleri Komutanı Öztürk’e kamuoyundaki güncel tartışmayı da sordum.

RF4-E’lerin artık ömürlerini tamamladığı, uçuştan çekilmesi gerektiği gibi noktalar da tartışılıyor biliyorsunuz...

Bakın, doğruyu söylemek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek bizim görevimiz. Bu kazanın uçakların yaşıyla ilgisi yok. Uçakların yaşlı olması ile uzaktan yakından bir ilgisi yok, bunu herkesin bilmesini istiyorum. Kaza ile ilgili şu aşamada söylenebilecekleri söyledim. Kesin bilgiler araştırmanın sonunda belli olacak. Tekrar şehitlerimize rahmet, ülkemize baş sağlığı diliyorum..

Murat Çelik / Vatan

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI'NDAN KAZA DEĞERLENDİRMESİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

bilirkişi ~ 3 yıl önce
hep aynı kazalar, malatya coğrafisi çanak gibi; emniyetsiz buluta giriş olabilir. on yıl önce de aynı kaza olmuştu. Allah rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone a ~ 3 yıl önce
sen pilot değil kamyon sğrğcğsğ bile olamazsın...uçan tabut dedikleri f_104 uçağıdır...ufak atta civcivler yesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Kol uçuşu kadar saçma bir uygulama görmedim hayatımda.Neden uçulur hala anlamış değilim.Yararından çok zararı var.2 numara yanındaki uçaktan başka birşeyi göremez.Bunun eğitimi ve uygulamasında geçmiş senelerde düşen birçok F4 mevcuttur.Bir an önce kaldırılması gerekir bu eğitimin.Çok Gereksiz.Trailde uçur anlarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam Uygulaması ~ 3 yıl önce
Anlaman imkansız, anlatsak da. Bir çok kırım, kol uçuşu sayesinde önlenmiştir. Havada yakıt ikmali kol uçuşu sayesinde çok kolay bir uygulama olmuştur. Sistemleri bozulan uçaklar, koluna girdiği uçak tarafından indirilmiştir... gibi. Sizin anlamanız için değil, kuyruğunuza takılıp, nedir ki diynler için yazdım.
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Maho internetten bi bakiver, RF_4E diye. Bilmemek ayip değil bilmeden sallamak ayıp. Komutanin olay hakkındakı soylediklerine lafim yok ama bir kaç ay önce F-16nin arkasina binip Süleyman Sahdaki komutanla telsiz temasi kurmustu.Diyordu ki, ne zaman ihtiyaciniz olursa aninda ordayiz. Hatirlatiyim dedim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000