28 Aralık 2009, Pazartesi 07:20:56

Hava korsanı bakanın oğlu çıktı

ABD uçağını havaya uçurmak isteyen bombacının, Nijerya’da bakanlık yapan bankacının en küçük oğlu olduğu açıklandı...
  • Haberin detayına göre Abd kontrolünde yapılan bir eylem olduğu belli oluyor.Korku imparatorluğunu devam ettirebilmek için.böyle şeylri arada sırada yapmaları lazım

Bacağına yapıştırdığı toz patlayıcı ile 289 kişi taşıyan ABD uçağını havaya uçurmak isteyen bombacının, Nijerya’da bakanlık yapan onur madalyası sahibi bankacının en küçük oğlu olduğu açıklandı.

Hollanda'dan ABD’ye 278 yolcusu ve 11 mürettebatıyla giden bir yolcu uçağına saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib’in ülkesinin en önemli ekonomistlerinden birinin oğlu olduğu ortaya çıktı.

Yapılan incelemede son anda diğer yolcular tarafından engellenen 23 yaşındaki Abdülmuttalip’in Nijerya’nın en eski bankası First Bank’teki başkanlık görevinden bu aybaşında emekli olan ve geçmişte Nijerya ekonomi bakanlığı yapmış Umaru Abdülmuttalib’ın oğlu olduğu tespit edildi.

EYLEMCİYİ NASIL UÇAĞA ALDINIZ!

Abdülmuttalib’ten son kez iki ay önce ailesini arayarak, Yemen’e gittiğini söylediği, bunun üzerine babasının da Nijerya’daki ABD elçiliğine gidip oğlunun bir eylem yapmasından endişe ettiğini bildirdiği ortaya çıktı. Ancak ABD, bu uyarıya rağmen bombacıyı “terörle bağlantılılar” listesine aldı, ancak “no fly list” denilen ülkeye girişi yasaklılar listesine koymadı.

Londra’da üç yıl makine mühendisliği eğitimi gören bombacının, son olarak İngiltere’ye vize başvurusunun reddedildiği ortaya çıktı. Yapılan soruşturmanın ardından saldırı girişimin detayları da netleşti. Buna göre, 19A koltuğunda oturan bombacı midesinin bozulduğunu belirterek uçak inmeye hazırlanırken tuvalete girdi. Yerine döndükten sonra da üzerine battaniye örttü. Uçağın iniş takımları açılır açılmaz harekete geçerek toz halindeki 80 gramlık nitrogliserin türevi bir madde olan pentaerythrıtol tetranıtrate’i şırınga ile sulandırıp patlatmaya uğraştı. Amacı, şehir merkezinin üzerinde uçağın gövdesinde bir delik açıp hem uçaktakileri hem de düştüğü yerdeki insanları öldürerek en yüksek zarar vermekti. Ama başarılı olamadı.

Küçük bir patlama meydana gelmesi üzerine 20G koltuğundaki Hollandalı yolcu 4 kişiyi aşarak üzerine atlayıp bombacıyı yakaladı. Bu sırada bombacının küfürler ederek Afganistan hakkında bağırdığı görüldü.

İSTANBUL'DA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Olayın ardından 2005 yılından bu yana havayollarında uygulanan sıvı yasağının devamına kesin gözüyle bakılıyor. Avrupa’daki alanların yanısıra dün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da güvenlik önlemleri artırıldı.

 

Hava korsanı bakanın oğlu çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Haberin detayına göre Abd kontrolünde yapılan bir eylem olduğu belli oluyor.Korku imparatorluğunu devam ettirebilmek için.böyle şeylri arada sırada yapmaları lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000