05 Mayıs 2017, Cuma 10:23:28

Hava İş'ten THY'ye uyarı

Hava İş Sendikası, uçuş ve göre sürelerine ilişkin bir açıklama yaptı.
  • Hava-iş ne olacak bu Sabihacıcılar? Maaşlara 1000-1200 tl fark var. Yatısız uç,hergün alana gel. Ay başı programda yatı gösterip ,ay içinde git gele dönüyo.İstatistiklerle oynanıyor. Allah rızası için bir açıklama yapın.
  • Bu ülkedeki is bilmez herkezi silip yeniden baslamak lazim!! Türkiyede kurallar ciynenmek icin yapiliyor malesef
  • Haftalik 30 saat Er siz maximum ucus limiti var deyince Alandaki sendika gorevlisi ama ftl de var diyor...haberin olsun hava is.Sizin gorevliler coktan tis'i ekarte etmis.
  • siz önce kendi usulsüzlüklerinize baksanız nasıl olur? hani gelir,gider şeffaf olup,her ay üyelere açıklanacaktı? tek maaşla,oğlunu avustralya gibi oldukça pahalı bir ülkede nasıl okuttuğunu,her akşam ocakbaşında yiyip,içip,ev ve kişisel masraflarını nasıl karşıladığını açıklayamayan eski başkana kızıyordunuz passat'a biniyor diye yeni başkan neden audi'ye biniyor? neden korumalarla geziyor kimden niye korkuyor? eski yönetim paraları otellere,çiçekçilere,lokantalara saçmış diyordunuz siz farklı bir şey mi yapıyorsunuz? hani ortada olmayan trilyonlar için dava açacaktınız ne oldu da yağlıbal geçmişe sünger çektim dedi? ne çıkarı var ki bunu söyledi? aslında hepiniz aynısınız, ne emek ne de emekçi umurunuzda değil,işiniz gücünüz,derdiniz,davanız para,güç ve makam, yok birbirinizden farkınız!

Hava İş Sendikası, uçuş ve göre sürelerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklama:

Değerli üyelerimiz; ülkemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün geçtiğimiz yıllarda EASA (Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı)  ile yapmış olduğu FTL (Uçuş ve Görev Sürelerine ilişkin düzenlemeler)’e ilişkin 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere adaptasyon süreci başlatılmıştır. Bu adaptasyon süreci ile ilgili olarak Sendikamız, THY’nin ilgili yöneticileri ile geçtiğimiz yıl boyunca çalışmalar yapmıştır. Bu görüşmeler sonucunda, 2016 Aralık ayının son haftasında birkaç madde dışında tüm hususlarda karşılıklı mutabakat sağlanmış, uygulama esnasında ortaya çıkacak olan aksilikler tekrar görüşülerek düzeltilmek üzere karara bağlanmıştır. Ancak anlaşma protokolü imzalanamamıştır.

Bu konuda, Ocak ayı başında THY’nin yayınladığı EASA-FTL metni, maalesef bazı birimlerce kötü niyetli olarak 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’na, 5431 sayılı SHGM Kanunu’na ve Sivil Havacılık Yönetmeliği’ne aykırı olarak yayınlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Özellikle kendi eksikliklerini ve hatalarını tamamen uçucu personelin üzerine yıkarak durumlarını düzeltmeye çalışan bazı birimler, EASA’nın FTL’deki amacını anlamaktan yoksun kalmışlardır. Şöyle ki; EASA’nın yapmış olduğu bu düzenlemelerin temel amacı, yapılan tüm uçuşların emniyetli bir şekilde icra edilmesidir. Buradan hareketle EASA’nın amacı; uçucu personelin çalışma sürelerini bazı limitlerde sınırlayarak uçucu personelin yorgunluğunu göz önünde bulundurmak, azami seviyede dinlenebilmiş uçucu personelle, maksimum emniyetli uçuşların yapılmasını sağlamaktır.

Sendikamız, 1 Ocak 2017 öncesinde Ülkemiz Sivil Havacılığının yayınlamış olduğu uçuş ve görev sürelerine ilişkin talimatlarına (SHY) aykırı olmamak kaydıyla, akdettiği Toplu İş Sözleşmeleri ile çeşitli kazanımlar sağlamıştır. Bu kazanımlar, günümüz EASA-FTL’in bile ulaşmaya çalıştığı noktanın bir adım daha ötesindedir. Amacımız; tüm uçucu üyelerimizin, sağlıklı, zinde ve emniyetli bir şekilde görev yapmalarını sağlamaktır.

THY’nin konu hakkında yetkili makamları ile yapmış olduğumuz tüm toplantılarda, uçuşun ve EASA-FTL’in temel mantığını anlatmaya çalıştık. Ancak yaptığımız toplantılara katılmayan ve FTL hakkında bilgisi olmayan bazı birimlerin, kuralsız ve yanlış uygulamaları ve THY üst yönetimini  yanlış bilgilendirmeleri sebebi ile ne yazık ki şu anda  tüm uçucu üyelerimizin icra ettikleri görevlerin, hiç olmadığı kadar kural dışı ve emniyetsiz olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca Sendikamızca, EASA-FTL  konusunda herhangi bir protokol imzalanmamıştır. Üyelerimiz için geçerli olan tek çerçeve; mevcut T.İ.S. ve ilgili hükümleridir. Hiç kimsenin tek taraflı olarak T.İ.S. hükümlerini yok saymak veya ihlal etmek gibi bir tasarrufu söz konusu olamaz. Özellikle bazı birimlerce, üyelerimize T.İ.S. hükümlerinin geçersiz olduğu ve sadece EASA-FTL’in geçerli olduğu konusunda bildirimlerde bulunulduğunu duymuş olmaktan hayli üzüntülüyüz. Bu tür uygulama ve bildirimleri Hava-İş Sendikası olarak kabul etmiyoruz ve siz değerli üyelerimizin sadece mevcut T.İ.S. hükümlerinden sorumlu olduğunuzu hatırlatmak istiyoruz. Siz değerli üyelerimizden şu ana kadar karşılaşmış olduğunuz ve bundan sonra karşılaşacağınız tüm kural dışı uygulamaları sendikamıza iletmenizi önemle rica ediyoruz.

 Hava-İş Sendikası olarak THY yönetiminden karşılıklı olarak imza altına alınmış olan 25. Dönem T.İ.S. hükümlerine riayet edilmesi ve bu konuda kural ihlali yapan, üyelerimizi kural dışı uygulamalara zorlayarak uçuş emniyetini hiçe sayan birimler hakkında gerekli cezai işlemin yapılması gerekmektedir. Aynı aksaklıkların bir daha yaşanmaması için derhal gerekli tedbirler alınmalı, yapılan usulsüz uygulama ve bildirimler ivedilikle son bulmalıdır. Aksi halde, ilgili kanun çerçevesinde tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı Siz Değerli Üyelerimize Saygı ile duyururuz.

Bu çerçeve de T.İ.S. ile kazanılmış ve uymakla yükümlü olduğumuz bazı kuralları hatırlatmak istiyoruz. Bunlar;

1-   Uçucu ekiplerin aylık planlanmış ve yayınlanmış görevleri, işverence değiştirilmesi düşünülen görev saatinden en az 24 saat önceden yapılacak tebliğler ile uçucu ekip üyesine bildirilir ise değiştirilebilir, (Bu konuda daha önce yayınlanmış olan 24 saat tebliğ esaslarını belirleyen protokol usulleri aynen uygulanır)
2-   Ana üste ve geçici üste sona eren her bir uçuş görevinin sonundaki dinlenme süresi 12 saat veya bir önceki uçuş görev süresi ya da bir önceki uçuş görev süresi içindeki uçuş süresinin 2 katıdır, hangisi büyükse o uygulanır,
3-    Ara meydanlarda (ER sız uçuşlarda) minimum dinlenme süresi 10 saattir,
4-    Uçuş görev süresi dışındaki diğer görevler sonrası en az dinlenme süresi 12 saattir,
5-    Uçucu ekipler ana üste gün tanımı süresi içinde sadece tek bir görev süresi veya diğer görevlerle görevlendirilebilirler,
6-    Uçucu ekiplerin aylık uçuş programlarında toplam konaklama ER uçuşlarında 15 geceyi aşamaz,
7-    Dar gövde uçaklarında görev yapan Kokpit ekibi için aylık uçuş programlarında 22:00-06:00 lokal aralığını kapsayan git-gel uçuşları ve konaklama gün sayısının toplamı 17 günü geçemez.
8-   Haftalık uçuş süresi 30 saat olup ER uçuşları ile birlikte maksimum 36 saattir. Bir aylık 110 saat, 3 aylık 300 saat, yıllık 1000 saattir,
9-   Uçuş görev süresi haftalık 56 saat, aylık 210 saat, 3 aylık 500 saat ve yıllık 1800 saattir,
10-  Uçucu ekiplere boş süre olarak bir takvim ayında 8 adet boş takvim günü verilir. Bu boş günler 2+2+2+1+1 şeklinde planlanır ve bir takvim ayı içine dengeli dağıtılır,
11-  Aylık uçuş programlarında belirtilen boş günlerin yeri değiştirilemez.

Tüm üyelerimize azami emniyetli uçuşlar dileriz…

Hava İş'ten THY'ye uyarı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (111)

Homo Sabihus ~ 1 yıl önce
Hava-iş ne olacak bu Sabihacıcılar? Maaşlara 1000-1200 tl fark var. Yatısız uç,hergün alana gel. Ay başı programda yatı gösterip ,ay içinde git gele dönüyo.İstatistiklerle oynanıyor. Allah rızası için bir açıklama yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 1 yıl önce
Aylardır maddi, manevi ve fiziki açıdan çökmüş durumdayız. Çalışan memnun degilken, yorgunluktan gözleri düşmüş algıları kapalıyken yolcu memnuniyeti sağlanmasını nasıl bekleyebilirler??
Sikayet ~ 1 yıl önce
Bu ülkedeki is bilmez herkezi silip yeniden baslamak lazim!! Türkiyede kurallar ciynenmek icin yapiliyor malesef

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sendija ~ 1 yıl önce
Haftalik 30 saat Er siz maximum ucus limiti var deyince Alandaki sendika gorevlisi ama ftl de var diyor...haberin olsun hava is.Sizin gorevliler coktan tis'i ekarte etmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sendika yönetimi ! ~ 1 yıl önce
siz önce kendi usulsüzlüklerinize baksanız nasıl olur? hani gelir,gider şeffaf olup,her ay üyelere açıklanacaktı? tek maaşla,oğlunu avustralya gibi oldukça pahalı bir ülkede nasıl okuttuğunu,her akşam ocakbaşında yiyip,içip,ev ve kişisel masraflarını nasıl karşıladığını açıklayamayan eski başkana kızıyordunuz passat'a biniyor diye yeni başkan neden audi'ye biniyor? neden korumalarla geziyor kimden niye korkuyor? eski yönetim paraları otellere,çiçekçilere,lokantalara saçmış diyordunuz siz farklı bir şey mi yapıyorsunuz? hani ortada olmayan trilyonlar için dava açacaktınız ne oldu da yağlıbal geçmişe sünger çektim dedi? ne çıkarı var ki bunu söyledi? aslında hepiniz aynısınız, ne emek ne de emekçi umurunuzda değil,işiniz gücünüz,derdiniz,davanız para,güç ve makam, yok birbirinizden farkınız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000