29 Aralık 2012, Cumartesi 08:01:42

HAVA ARACIYLA KOYUN GÜDÜYOR!

Yeni Zelanda'da yaşayan bir mühendislik öğrencisi, üzerine kamera yerleştirdiği 'quad copter' hava aracıyla, kardeşinin çiftliğindeki koyunları havadan güdüyor.
  • istanbul'da da yapılıyor:) http://www.youtube.com/watch?v=fFXOtEefwtI
  • Pilot degilde operatorler olacagindan korkmaniza gerekyok. Olmadi yurursunuz.
  • uçaklardaki en büyük risk "aşırı özgüvenli" pilotlar iken, içinde pilotun olmadığı uçağa filan binmem ben...
  • UAV kontrol odalarında 2 ya da uc operatorle cok daha güvenli uçuşlar yapılacaktır. Farkındalığın inanılmaz derecede yüksek olduğu bu kumanda odaları bir çok kazanın önüne geçecektir. Yorgunluk ekib değişimi gibi sorunlarda ortadan kalkacağı gibi CAA ler uçuşlarıda çok rahat bir şekilde denetleyebileceklerdir. Pilot olarak bende dört gözle bu gelişmeyi bekliyorum. Zevk için kendi uçağımızla gökyüzüne çıkmak çok daha güzel olacak.

Başkent Wellington'da üniversite okuyan 20 yaşındaki Michael Thomson, ülkenin kuzeyindeki Dannevirke bölgesinde bulunan kız kardeşinin çiftliğinde sıradışı bir koyun gütme yöntemi geliştirdi. İnternetten satın aldığı 350 dolarlık quad copter'in üzerine kamera ve video – ikmal sistemi yerleştiren Thomson, 1500 dolara mal ettiği insansız hava aracıyla geniş otlaklara yayılan koyunları uzaktan kontrol etmeye başladı. Quad copter'in çıkardığı sesten korkan koyunlar, cihazın üzerindeki kamera sayesinde Thomson'un istediği bölgelere ilerleyebiliyor.

Genç mühendis adayı, çok geniş arazilere yayılan koyunları toplamanın zor ve yorucu olduğunu, geliştirdikleri insansız hava aracıyla tek bir noktadan hepsini kontrol edebildiklerini belirtti. Cihazın içindeki motor sayısını 4'ten 8'e çıkarmayı planlayan Thomson, 1 kilometre uzaklığa kadar koyunlarını yönlendirebiliyor.

HAVA ARACIYLA KOYUN GÜDÜYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

boranoran ~ 5 yıl önce
istanbul'da da yapılıyor:) http://www.youtube.com/watch?v=fFXOtEefwtI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NoMad ~ 5 yıl önce
Pilot degilde operatorler olacagindan korkmaniza gerekyok. Olmadi yurursunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
en büyük risk ~ 5 yıl önce
uçaklardaki en büyük risk "aşırı özgüvenli" pilotlar iken, içinde pilotun olmadığı uçağa filan binmem ben...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NoMad ~ 5 yıl önce
UAV kontrol odalarında 2 ya da uc operatorle cok daha güvenli uçuşlar yapılacaktır. Farkındalığın inanılmaz derecede yüksek olduğu bu kumanda odaları bir çok kazanın önüne geçecektir. Yorgunluk ekib değişimi gibi sorunlarda ortadan kalkacağı gibi CAA ler uçuşlarıda çok rahat bir şekilde denetleyebileceklerdir. Pilot olarak bende dört gözle bu gelişmeyi bekliyorum. Zevk için kendi uçağımızla gökyüzüne çıkmak çok daha güzel olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000